آب دور جنین و فواید آن چیست؟

آب دور جنین و فواید آن چیست؟

آب دور جنین که به آن مایعات آمنیوتیک هم گفته می‌شود یک نوع مایع است، درون کیسه‌ای که جنین داخل آن قرار گرفته، وجود دارد. می‌توان گفت برای اینکه جنین بتواند مراحل تکامل خود را طی کند، صد درصد آب دور جنین می‌تواند نقش مهم و حیاتی ایفا کند و اگر مقدار مجاز این مایع افزایش یا کاهش یابد، قطعاً عوارض و خطراتی جنین و همچنین مادر را تهدید خواهد کرد. معمولاً امروزه سونوگرافی می‌تواند به راحتی مقدار مایع کیسه آب را به راحتی اندازه‌گیری کند.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

آب دور جنین چه مقدار باید باشد؟

در دوران بارداری جنین در مایعات آمنیوتیکی شناور است و این خود می‌تواند سلامت جنین را در 9 ماهه بارداری تضمین کند. زمانی که به سونوگرافی غربالگری مراجعه می‌کنید، مقدار نرمالی که باید وجود داشته باشد را برای شما توضیح خواهند داد. معمولاً ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی لیتر را به عنوان مقدار نرمال این مایع می‌توان در نظر گرفت. به کاهش این مایع در اطراف جنین اولیگوهیدرامنیوس و به افزایش آن پلی هیدرامنیوس/ هیدرامنیوس می‌گویند.

زمانی که ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی لیتر مورد نظر از 25% افزایش یابد، موضوع کمی خطرساز خواهد شد. در طی سونوگرافی این مایع را می‌توان به راحتی اندازه‌گیری کرد و به همین دلیل است که انجام سونوگرافی توسط متخصصینی ماهر و کار بلد تا این اندازه موضوع مهم و حائز اهمیتی به شمار می‌آید. این نکته را نیز به خاطر بسپارید که اگر افزایش آب پیرامون جنین بسیار خفیف و ناچیز افزایش یابد، آن چنان خطر خاصی را در پی نخواهد داشت. در 3 ماهه دوم حاملگی، جنین آب اطراف خود را قورت می‌دهد که شاید در ابتدا این کار بسیار چندش‌آور به نظر آید ولی حقیقتاً این‌طور نیست. به این دلیل که از طریق ادرار به دفع آن می‌پردازد.

آب دور جنین چه مقدار باید باشد؟

همه چیز درباره آب دور جنین

آب دور جنین چه نقشی دارد؟

زمانی که شما از سونوگرافی غربالگری در تهران سؤال بپرسید که آب دور جنین چه نقشی می‌تواند داشته باشد، متخصص این‌گونه پاسخ می‌دهد که این مایع می‌تواند جنین شما را در برابر عفونت‌ها محافظت کند و با گرم نگه داشتن رحم، به تنظیم دمای بدن جنین کمک کند. می‌توان گفت آبی که دور جنین وجود دارد، بخش‌های گوناگون بدن جنین را می‌تواند از یکدیگر جدا نگه دارد و برای بهبود و تقویت عملکرد کلیه، ریه و دستگاه گوارش صد درصد نقش مهمی را برعهده می‎گیرد.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که برای پرورش ماهیچه‌های جنین نیز این مایع همانند یک ورزش و نرمش اصولی عمل می‌کند و نکته مهم دیگر این است که ” آب دور جنین ” برای جذب شوک هنگامی که فشاری به شکم وارد می‌شود از جنین مراقبت می‌کند.

آب دور جنین چه نقشی دارد؟

چه دلایلی باعث زیاد شدن آب دور جنین می شوند؟

از جمله دلایلی که باعث زیاد شدن آب دور جنین می‌شود می‌تواند بیماری دیابت فرد باردار باشد؛ چرا که با افزایش سطح گلوکز خون مادر، میزان مایع آمنیوتیک نیز افزایش یافته و همین امر آب دور جنین را افزایش می‌دهد؛ همچنین تطبیق ناپذیری گروه‌های خونی را یکی دیگر از دلایلی می‌توان برشمرد که علت این موضوع معرفی می‌شوند.

مشکلاتی که به ضربان قلب جنین مربوط است یا حتی مشکلات مربوط به نقص‌های مادرزادی مانند مشکلی که جنین در عملکرد کلیه با آن روبرو می‌شود، همگی از جمله دلایل اصلی افزایش آب پیرامون جنین به شمار می‌آیند. مراجعه به موقع به متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران باعث می‌شود تا از عوارض افزایش و یا کاهش آب پیرامون جدید بتوان هر چه سریع‌تر جلوگیری کرد.

چگونه متوجه شویم که آب اطراف جنین زیاد شده است؟

از جمله علائمی که نشانگر افزایش آب پیرامون جنین است، مشکلات تنفسی بانوان باردار است که متأسفانه چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد و برخی تصور می‌کنند این خود موضوعی طبیعی به شمار می‌آید. اندام‌های تحتانی زمانی که ورم می‌کند، بانوان باردار باید به زیاد شدن آب پیرامون جنین مشکوک شوند، سر دل اگر همراه با سوزش باشد، ابتلا به یبوست، کم شدن ادرار، گرفتگی و یا بزرگی بیش از حد شکم و ورم ولو همگی از جمله علائم و نشانه‌های افزایش یا به قول معروف زیاد شدن آب پیرامون جنین به شمار می‌آیند. در این شرایط تنها مراجعه به بهترین سونوگرافی جنین می‌تواند اقدامی معقولانه باشد.

چگونه متوجه شویم که آب اطراف جنین زیاد شده است؟

تغییرات آب پیرامون جنین چه عوارضی دارد؟

از جمله این عوارض که گاهی بسیار خطر ساز هستند، می‌توان به خون‌ریزی بعد از زایمان اشاره کرد. خونریزی بعد از زایمان صددرصد برای مادر مشکلات ریز و درشت بسیار زیادی را به وجود می‌آورد. در این شرایط بانوان عزیز باردار باید هرچه سریع‌تر به متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه کنند.

همچنین افتادگی بند ناف از جمله عوارض احتمالی است که در پی تغییرات حجم آب پیرامون جنین رخ می‌دهد. دیده شده است که جنین نیز رشد بیش از حدی داشته و این خود موضوعی بسیار نگران کننده به حساب می‌آید. از جمله عوارض دیگر نیز جدا شدن جفت زودتر از موعد مقرر از دیواره رحم است؛ همچنین پاره شدن زودرس غشا که باعث زایمان زودرس می‌شود را نیز باید از جمله عوارض احتمالی دیگر بیان کرد.

متأسفانه مشاهده شده است که به‌خاطر نادیده گرفتن این موضوع، جنین مرده به دنیا آمده یا حتی جابجایی غیرطبیعی را تجربه کرده است. در برخی از موارد نیز حتی این خطر وجود داشته است که زایمان طبیعی با موقعیت‌های عرضی را مادر تجربه کرده است. بررسی به موقع و مراجعه سریع به متخصصین در این شرایط می‌تواند به درمان عوارضی که ایجاد می‌شود کمک کند. با این وجود جای هیچ‌گونه نگرانی و استرس وجود ندارد، ولی باید به موقع اقدام کنید تا دیر نشده است.

سخن پایانی

به صورت اجمالی و مفید در مورد عوارض تغییرات آب دور جنین، نشانه‌ها و دلایل آن و بسیاری از موارد مربوطه با شما صحبت کرده‌ایم. امروزه با وجود پیشرفت تکنولوژی شما می‌توانید از خدمات مجموعه دلیری با اطمینان کامل در این حوزه استفاده کنید. به هر حال متخصصین ما در این مجموعه با توجه به سابقه کاری بالای خود و همچنین برنامه‌ریزی که برای دوران حاملگی شما پیاده سازی می‌کنند، از هرگونه مشکلاتی که به سلامت شما و جنین ممکن است آسیب برساند، قطعاً شما را دور خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاورین ما به صورت آنلاین و یا تلفنی در ارتباط باشید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟