آزمایش ماموگرافی چیست؟

از شایع‌ ترین سرطان‌ ها میان بانوان، سرطان سینه است که با آزمایش ماموگرافی و بررسی بافت پستان می‌ توان آن را تشخیص داد. اگر تومور سینه در زمان مناسبی تشخیص داده بشود، می‌ توان راهکار‌ های درمانی بسیاری برای درمان آن ارائه داد و از رشد آن جلوگیری کرد. آزمایش ماموگرافی به کمک پرتو‌ های اشعه ایکس انجام می‌ شود. این آزمایش، هنگام وجود ناهنجاری‌ های پستان و درد‌ هایی در قسمت سینه یا فرورفتگی نوک سینه جهت تشخیص بیماری‌ های زنانه انجام می‌ شود. البته ماموگرافی به طور کامل سرطان سینه را تشخیص نمی‌ دهد و تنها بافت‌ های مشکوک را تشخیص می‌ دهد. با نمونه‌ برداری آن را به آزمایشگاه ارجاع داده تا با آزمایش‌ های میکروسکوپی بخشی از بافت مشکوک به سرطان خارج شود و مورد بررسی قرار بگیرد. آزمایش ماموگرافی در اصل به صورت دوره‌ ای برای بانوان ۴۰ الی ۴۵ سال انجام می‌ شود. اما می‌ توان با این آزمایش تومور‌ های بدخیم و خوش خیم و یا بی‌ خطر و حتی کیست‌ هایی که هنوز بروز داده نشده و خود فرد از آن مطلع نیست را تشخیص داد.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران کیست؟

برای کشف مشکلات سینه خود می توانید به سونوگرافی غربالگری مراجعه کنید ، اگر در استان تهران سکونت دارید و دارای درد سینه، پوسته پوسته شدن و فرو رفتگی نوک پستان و دیگر ناهنجاری‌ های سینه هستید یا حتی پیشینه سرطان پستان و یا توده‌ های سرطانی را در بستگان یا اقوام خود دارید؛ بهتر است برای چکاپ به مرکز سونوگرافی غربالگری در تهران مراجعه کنید.

امروزه با پیشرفت روزافزون علم پزشکی، تعداد مراکز مجهز و مدرن برای انجام رادیولوژی، سونوگرافی و ماموگرافی بسیار زیاد شده است که باید با گزینش درست و دقیق به بهترین متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران رجوع کرد تا در نهایت به نتیجه مثبت و دقیقی در پی داشته باشیم. ما، در مجموعه دکتر دلیری با به کار گیری بهترین دستگاه‌ ها و پزشکانی با تجربه خدمات مختلفی در زمینه سونوگرافی و ماموگرافی ارائه می‌ دهیم.

مزایای سونوگرافی چیست ؟

سونوگرافی‌ ها انواع مختلفی دارد که هر یک از آن‌ ها یکی از بهترین، مطمئن‌ ترین و امن‌ ترین راه‌ های ممکن برای تشخیص درست درمان است. یکی از سونوگرافی‌ هایی که انجام می‌ شود؛ سونوگرافی در دوره بارداری است که برای بررسی رشد و نمو جنین و بررسی وجود یا عدم وجود هرگونه ناهنجاری در فرایند رشد جنین است. خوب است بدانید جهت بررسی وضعیت سلامت جنین بهتر است چندین بار این آزمایش انجام شود تا با کمک پارامتر‌ های موجود در سونوگرافی، و تفسیر درست آن، از شرایط دقیق جنین خود مطلع باشید. برای انجام بهترین سونوگرافی جنین باید به یک مرکز تخصصی و معتبر مراجعه کنید که از کیفیت بالا و کمترین امکان خطا برخوردار باشد.
سونوگرافی سینه نیز یکی از روش‌ های امن و مطمئن برای تصویر‌ برداری از بافت سینه و تشخیص توده و نوع آن و وجود کیست در ناحیه پستان سونوگرافی بوده که بهترین زمان انجام آن یک هفته پس از اتمام دوره قاعدگی است. این روش به کمک امواج صوتی انجام می‌ شود و جایگزین روش‌ های تهاجمی‌ تر مثل MRI شده‌ اند که برای زمان بارداری و… خطرناک هستند شده است.

آزمایش ماموگرافی برای چه کسانی مناسب است؟

این روش بیشتر برای بانوان ۴۰ سال به بالا که مقدار چربی‌ های موجود در پستانشان بیشتر بوده، مناسب است. اما در بانوان زیر سی سال به علت آنکه پستان و غدد شیری متراکم است، ماموگرافی ارزش تشخیصی قابل توجهی ندارد و انجام سونوگرافی روش بهتری است. سونوگرافی روش بی‌ خطری است که بدون نیاز به اشعه‌ های مضر انجام می‌ شود و با دقت بیشتر و خطای کمتری نوع توده را تشخیص می‌ دهد و در زمان بارداری نیز آسیبی به جنین وارد نمی‌ کند.

لازم به ذکر است که سونوگرافی یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است اما با این وجود حتما به این نکته توجه کنید که این آزمایش را در مراکز معتبر که از دستگاه‌ های پیشرفته استفاده می‌ کنند و توسط یک متخصص سونوگرافی غربالگری توانمند و ماهر انجام دهید تا منجر به تشخیص مثبت کاذب یا تشخیص نادرست نشود.

آزمایش ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

روش انجام ماموگرافی به این شکل است که سینه‌ ها بین دستگاهی که از دو صفحه موازی تشکیل شده قرار می‌ گیرد که با نزدیک‌ تر شدن به هم بافت سینه را فشرده و نمایان‌ تر می‌ کند. در هنگام انجام این آزمایش باید نفس خود را در سینه حبس کنید تا با کمک تکنسین از زوایای مختلف عکس‌ برداری از بافت پستان انجام شود.

در صورت مشاهده نمونه‌ های غیر طبیعی و هرگونه توده‌ ای فرد را به سونوگرافی سینه ارجاع می‌ دهند که در آن خوش خیم بودن توده و یا سرطانی بودن آن و کیست‌ های پستان را به راحتی می‌ توان تشخیص داد.

آزمایش ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

مزایای آزمایش ماموگرافی چیست؟

آزمایش ماموگرافی خطر مرگ با سرطان سینه را با تشخیص بافت‌ های مشکوک و غیر عادی کاهش می‌ دهد و از رشد آن‌ ها جلوگیری می‌ کند. این روش کاملا بی‌ خطر و بدون درد است. البته کمی به بافت سینه فشار می‌ آورد؛ اما فشار آن قابل تحمل است. پس از معاینه با کمک اشعه ایکس آسیبی بر بیمار توسط این اشعه وارد نمی‌ شود و در واقع اشعه‌ ای بر روی بدن بیمار باقی نمی‌ ماند و در صورت وجود توده‌ های خوش خیم به راحتی می‌ توان آن را کنترل کرد و از بین برد.
البته لازم به ذکر است که دقت این روش کاملا بالا نبوده و در بعضی موارد ممکن است آزمایش ماموگرافی شما را به یک نتیجه کاذب برساند و به همین دلیل بیمار به سونوگرافی ارجاع داده می‌ شود. اما به صورت کلی سونوگرافی یا ماموگرافی به تنهایی کافی نبوده و مکمل هستند و انجام هر دو برای یک تشخیص درست و دقیق ضروری است.

سخن پایانی

اگر پزشکی شما را به متخصص سونوگرافی سینه ارجاع داد؛ لزوماً به معنی وجود توده‌ های سرطانی نیست و بهتر است همه ما برای اطلاع یافتن وضع سلامتی خود آزمایش‌ هایی نظیر سونوگرافی و ماموگرافی را انجام دهیم. چرا که در صورت وجود هرگونه بیماری می‌ توان بدون فوت وقت، قبل از آنکه توده پیشروی کند، درمان‌ های لازم را انجام داد و از رشد آن جلوگیری کرد. دقت کنید برای انجام این قبیل آزمایش‌ ها به مرکز‌ هایی که مجوز و مدارک پزشکی معتبر و تجهیزات پیشرفته دارند، مراجعه کنید و دقت کنید که عواملی مثل میزان تحصیلات و تجربه و تبحر متخصص و تکنسین بسیار در درستی نتیجه و سلامت شما نقش دارد.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟