آمادگی برای بارداری

یکی از اقداماتی که بعد از ازدواج صورت می گیرد بارداری است که موضوع بسیار مهم و حائذ اهمیتی می باشد. برای رسیدن به فرزندی سالم و گذراندن دوران بارداری راحت، شما باید اقداماتی را قبل از بارداری انجام دهید که به آنها آمادگی برای بارداری می گویند.
آمادگی برای بارداری بخش های مختلفی دارد و هر یک از این بخش ها نکاتی دارند که مادر باید رعایت کند تا بارداری او به بهترین نحو ممکن سپری شود. ما قصد داریم در ادامه این مقاله تمام اقدامات لازم برای آمادگی برای بارداری را با شما بررسی کنیم. به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

آمادگی برای بارداری شامل چه مراقب هایی است؟

شاید این سوال به ذهن شما هم آماده باشد که چرا مراقب هایی را باید جهت آمادگی برای بارداری انجام دهیم تا این دوران بسیار راحت باشیم و همچنین فرزند ما سالم به دنیا بیاید؟ ما در این بخش از این مقاله قصد پاسخ به این سوال را داریم. ادامه این مقاله را هرگز از دست ندهید. 

همچنین قبل از اینکه برویم با مراقبت های قبل بارداری آشنا شوید ، بهتر از این نکته را هم بدانید که از مهمترین نکات قبل از بارداری آگاهی و شناخت مسائل دوران بارداری است ، برای مثال شناخت انواع سونوگرافی مانند سونوگرافی غربالگری و همچنین دیگر سونوگرافی ها بسیار مهم است   .

آمادگی برای بارداری شامل چه مراقب هایی است؟

آمادگی و اقدامات پیش از بارداری

استفاده ویتامین های ضروری و فولیک اسیدها

اولین نکته در آمادگی برای بارداری مصرف ویتامین و فولیک اسید است. یکی از کارهایی که باید در قبل از بارداری و همچنین در این دوران انجام شود، مصرف به اندازه ویتامین ها و فولیک اسیدهایی است که برای بدن نیاز هستند. مصرف فولیک اسید را باید حداقل یک ماه قبل از بارداری شروع کنید.
مقدار مصرفی هر روز این ماده تقریبا 400 میکروگرم برای بدن کافی است و می تواند تا زمان بارداری نیازهای بدن را رفع کند. شاید از خودتان بپرسید که مزیت مصرف فولیک اسید چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که فولیک اسید احتمال ابتلا جنین به بیماری ها و نقص های لوله عصبی را تا 70 درصد کاهش می دهد.
ویتامین نیز به همین صورت باید مصرف شود. شما باید حداقل یک ماه قبل از بارداری مصرف مولتی ویتامین ها را شروع کنید اما بهتر است که این کار را با مشاوره به پزشک انجام دهید. یکی از مهم ترین ویتامین ها برای دوران بارداری، ویتامین A است. اما باید در مقدار مصرف این بیماری دقت بسیار زیادی داشته باشید. زیرا مصرف بیش از حد این ویتامین باعث ایجاد نقص های مادرزادی می شود.

 

استفاده ویتامین های ضروری و فولیک اسیدها

اقدام به انجام آزمایش های مربوط به ژنتیک

دومین نکته مهم در آمادگی برای بارداری مربوط به آزمایش های ژنتیک می شود. آزمایش ژنتیک جزء آزمایشاتی هستند که اجباری برای انجام آنها نیست اما شما را مطمئن می کنند که جنین هیچ مشکل ژنتیکی نداشته باشد. اگر در خانواده شما مشکل ژنتیکی وجود داشته باشد می توانید از وضعیت خودتان قبل از بارداری اطلاع حاصل کنید تا فرزندتان با این مشکل روبرو نشود.
این آزمایشات معمولا هزینه های بالایی دارند اما اگر این مشکل در شما وجود داشته باشد ممکن است که فرزند شما ناقص به دنیا بیاید. بیماری های ژنتیک همان بیماری های ارثی هستند که ممکن از از نسل های قبل به پدر و مادران ما و اکنون به ما رسیده باشد.
شاید ژن یک بیماری ارثی هم در شما و هم در همسرتان وجود داشته باشد و اینگونه فرزند شما با خطر ابتلا 25 درصدی به دنیا خواهد آمد. شما می توانید با مراجعه به آزمایشگاه های سونوگرافی غربالگری در تهران و یا در شهر خودتان این آزمایش را با بزاق دهان و یا خون انجام دهید.

انتخاب برنامه ها و عادت های غذایی درست و مفید

رسیدیم به سومین نکته از آمادگی برای بارداری که تاثیر زیادی در سلامت مادر، دوران بارداری آسان و سلامت جنین دارد. برای رسیدن به این اهداف باید برنامه غذایی درستی داشته باشید. شما باید در هر روز میزان مناسبی میوه و سبزیجات مصرف کنید.
همچنین مصرف کلسیم در این دوران بسیار مهم است. مصرف شیر و یا آب پرتقال می تواند کلسیم بدن شما را تامین کند پس از مصرف آنها در هر روز فراموش نکنید. تامین پروتئین نیز به اندازه تامین کلسیم واجب است.
شما می توانید برای تامین پروتئین بدن خود، غذاهایی مانند لوبیا، آجیلات، مرغ و گوشت و همچنین دانه های پروتئینی را به برنامه غذایی خود اضافه کنید تا بارداری شما به بهترین نحو ممکن بگذرد. این تغییرات را بهتر از حداقل یک ماه قبل از بارداری ایجاد کنید. همچنین پس از بارداری بهترین سونوگرافی جنین را که غربالگری است را فراموش نکنید .

انجام تمرینات ورزشی و رسیدن به وزنی ایده آل

یکی از شاخص های مهم آمادگی برای بارداری، انجام تمرینات ورزشی است. شما باید یک ماه قبل از بارداری یک تمرین ورزشی 30 دقیقه ای در هر روز برای خود انتخاب کنید تا بدنتان موقع بارداری قوی و سالم باشد.
شما می توانید از انجام ورزش های ساده ای مانند پیاده روی شروع کنید تا بدنتان به ورزش کردن عادت کند. اما اگر خواسته باشیم درباره رسیدن به وزن ایده آل را صحبت کنیم باید بگوییم که کاهش وزن و یا افزایش وزن، بارداری را برای شما مشکل می کند.
بهتر است که برای رسیدن به وزنی ایده آل از همین ورزش ها کمک بگیرید. ورزش های کششی می توانند تاثیر زیادی در این امر داشته باشند که قبل از انجام آنها بهتر است با متخصص سونوگرافی غربالگری مشورت کنید.

انجام تمرینات ورزشی و رسیدن به وزنی ایده آل

انجام معاینات مهم پزشکی

قبل از بارداری حتما باید زیر نظر یک پزشک ، معایناتی بر روی شما انجام شود تا وضعیت سلامتی شما مشخص شود. برای مثال شما داروهایی مصرف می کنید که استفاده از آنها می تواند در دوران بارداری بسیار خطرناک باشد.
پزشک معاینه این سوالات را از شما می پرسد و در نهایت به شما می گوید که مصرف چه داروهایی را باید قبل از بارداری متوقف کنید. در این معاینه سوالات زیادی مانند داروهایی که مصرف می کنید، عادت های غذایی شما، استعمال دخانیات و یا بیماری هایی که تا الان داشتید از شما پرسیده می شود که باید به همه آنها درست پاسخ دهید. همچنین در کنار پزشک ، مشورتی با متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهر خودتان حتما مشورت کنید. متخصص سونوگرافی غربالگری می تواند راهنمای بسیار خوبی برای شما باشد .

انجام معاینات مهم پزشکی

کلام پایانی

این مقاله درباره اقدامات لازم آمادگی برای بارداری بود که 5 تا از مهم ترین این اقدامات برای شما بیان شد. البته اقدامات بسیار بیشتری وجود دارد که شما می توانید قبل از بارداری از یک متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران بپرسید. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر و قدردانی را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟