آمادگی های لازم برای سونوگرافی رحم چیست ؟

آمادگی سونوگرافی رحم بسیار حائز اهمیت است چرا که یکی از انواع سونوگرافی است که برای تشخیص بارداری، وضعیت جنین و بیماری های احتمالی رحم انجام می شود. این سونوگرافی به دو صورت انجام می شود که در ادامه با این دو روش آشنا خواهید شد.
همچنین سونوگرافی رحم کاربردهای بسیار زیادی برای زنان دارد و از این رو آمادگی هایی قبل از انجام این سونو نیز وجود دارد. ما درا ین مقاله می خواهیم راجب سونوگرافی رحم چیست، انواع سونوگرافی رحم کدام است، آمادگی سونوگرافی رحم ، کاربردهای سونوگرافی رحم برای زنان و… صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره ادامه مقاله را از دست ندهید.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

سونوگرافی رحم چیست؟

یکی از انواع سونوگرافی های مهم زنان، سونوگرافی رحم است که کاربردهای زیادی دارد. این سونوگرافی برای این انجام نمی شود که شما بیماری خاصی در ناحیه رحم داشته باشید بلکه این سونوگرافی برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد بدن انجام می شود. این سونوگرافی با توجه به کاربرد آن انواع متفاوتی دارد و همچنین به دو روش متفاوت انجام می شود. اگر می خواهید بیشتر با این سونو و انواع آن و آمادگی سونوگرافی رحم قبل آن آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.
آمادگی های لازم برای سونوگرافی رحم چیست ؟

انواع سونوگرافی رحم

برای انجام سونوگرافی غربالگری همانطور که گفته شد ما با توجه به کاربردهای هر سونو، انواع مختلفی داریم. به طور کلی 3 نوع مختلف از سونو رحم برای زنان وجود دارد که برای آشنایی با آنها ادامه این مقاله را بخوانید. 

1. سونوگرافی در دوران بارداری

اولین نوع سونو رحم، سونوگرافی در دروان بارداری است. این سونوگرافی به دو منظور انجام می شود. اول اینکه شما بتوانید جنسیت جنین را بدانید. پزشک می تواند از روی تصویرهای دریافتی توسط سونو، جنسیت جنین را تشخیص دهد.

دومین کاربرد این سونو نیز در تست مثبت یا منفی بارداری است. وقتی شما می خواهید از وضعیت بارداری خود اطلاع حاصل کنید باید سونوگرافی رحم انجام دهید و پزشک بعد از مشاهده اطلاعات به شما می گوید که باردار هستید یا نه.

 

1. سونوگرافی در دوران بارداری

2. سونوگرافی در دروان سقط جنین

دومین نوع سونوگرافی در دروان سقط جنین است. این سونوگرافی نیز به دو منظور انجام می شود. اولین دلیل انجام این سونوگرافی این است شما از سلامت رحم  پس از سقط مطمئن شوید. دومین دلیل نیز برای مطمئن بودن از خارج شدن کامل بدن جنین سقط شده از رحم است. در نظر داشته باشید که بهترین سونوگرافی جنین را انتخاب کنید چرا که برای مادر و بچه ضروری است که بهداشت و موارد تخصصی رعایت شود.

3. سونوگرافی در تشخیص بیماری

بیماری های زنانه مربوط به رحم وجود دارد که گاهی می توانند بسیار خطرناک باشند و موجب ایجاد مشکلات بزرگ شوند. فرقی نمی کند که شما یک دختر جوان هستید و یا یک زن بالغ، به هر صورت این سونوگرافی باید انجام شود تا شما از وضعیت سلامت خود اطمینان حاصل کنید.

انواع روش های انجام سونوگرافی رحم

2 روش مجزا برای انجام سونوگرافی رحم وجود دارد که سونوگرافی از روی شکم و سونوگرافی و سونوگرافی از داخل واژن  هستند. همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری راجب این دو کسب کنید.

سونوگرافی از روی شکم

سونوگرافی از روی شکم برای تشخیص بارداری و یا برای آزمایشاتی است که نیاز به نکته برداری سفت و سخت و آزمایشات بسیار دقیق ندارد. این روش توسط امواج صدا انجام می شود. امواج صدا با برخورد به بدن شما تصویر ایجاد می کند و پزشک با مطالعه تصویر اطلاعات مورد نظر را به شما بازگو می کند. این روش هیچگونه ضرری ندارد. معمولا در اکثر سونوگرافی غربالگری در تهران این روش انجام می شود.

سونوگرافی از روی شکم

سونوگرافی از داخل واژن

وقتی پزشک نیاز به بررسی بسیار دقیق و سفت و سخت دارد، سونوگرافی از داخل واژن را تجویز می کند. در این سونوگرافی یک ابزار باریک به نام ترانس به داخل واژن می رود و پزشک توسط اطلاعاتی که از آن کسب می کند؛ می تواند نکات را به شما بازگو کند. این روش نیز هیچ ضرری برای شما ندارد البته که به متخصص سونوگرافی غربالگری ماهر نیاز است برای انجام این سونوگرافی که متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران وجود دارد اما برای شهرستان ها باید کمی جست و جو کرد.

آمادگی سونوگرافی رحم

رسیدیم به مهم ترین بخش این مقاله یعنی آمادگی سونوگرافی رحم . ما باید چه اقداماتی برای آمادگی سونوگرافی رحم انجام بدهیم؟ برای آشنایی با اقدامات آمادگی سونوگرافی رحم ادامه این مقاله را از دست ندهید.

  1. قبل از انجام سونوگرافی رحم سعی کنید مثانه تان را با آب پر کنید. این کار موجب شفافیت عکس شده و به پزشک مورد نظر کمک می کند تا بتواند اطلاعات ریزی را مشاهده کند.
  2. بعضی افراد برای پر کردن مثانه خود از داروهای ادرار آور استفاده می کند و فکر می کنند با ای کار مثانه پر می شود. بله درست است مثانه پر می شود اما تاثیر آن داروی شیمیایی برای شما ممکن است مضر باشد پس از آب و یا چای استفاده کنید.
  3. اگر دارای زخم باز هستید قطعا پزشک خود را از این مورد مطلع کنید. زیرا ژل سونوگرافی با زخم رابطه خوبی ندارد و باعث آلودگی بیشتر زخم می شود و به همین دلیل سونوگرافی در هنگام داشتن زخم باز ممنوع است.
  4. اگر در ناحیه واژن مو زیادی وجود دارد می تواند در هنگام سونوگرافی داخل واژن مشکل ایجاد کند پس قبل از انجام سونوگرافی نسبت به پاکیزه کردن محل سونو اقدام کنید.
  5. برای سونو انجام سونوگرافی شکمی تنها لازم است روش شکم را برهنه کنید و دراز بکشید تا سونوگرافی انجام شود. اما اگر سونوگرافی از ناحیه واژن باید انجام شود باید لباس های پایین تنه را بیرون کنید و به پشت دراز بکشید. در همین حالت باید کمی زانوهای خود را خم کنید تا پزشک به واژن دسترسی داشته باشد.
  6. اگر تابحال سابقه جراحی داشته اید حتما قبل از انجام سونوگرافی، متخصص سونوگرافی غربالگری یا پزشک را از جراحی و محل دقیق آن مطلع کنید تا پزشک اقدامات لازم را انجام دهد.

کلام پایانی آمادگی سونوگرافی رحم

“آمادگی سونوگرافی رحم” عنوان این مقاله بود و شما اطلاعات زیادی در این باره یاد گرفتید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجب سونوگرافی غربالگری ، مقالات دیگر این سایت را مطالعه کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟