آمنیوسنتز در بارداری

در دوران بارداری آزمایشات و سونوگرافی های بسیار زیادی دارد که هر کدام از آنها هدف خاصی دارد و می تواند اطلاعات مختلفی را از جنین به دکتر برساند. آمنیوسنتز نیز یکی از روش های تشخیص است که د دوران بارداری استفاده می شود. اگر می خواهید با سونوگرافی غربالگری در تهران و همچنین آمنیوسنتز در بارداری آشنا شوید؛ ما به شما پیشنهاد می کنیم که ادامه این مقاله را از دست ندهید و با وب سایت ما همراه باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 
ultrasound (2)

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

همه چیز درباره با آمنیوسنتز در بارداری

این بخش مهم ترین قسمت مقاله است که در آن می خواهیم به شما اطلاعات بسیار زیاد و مفیدی درباره با آمنیوسنتز در بارداری بگوییم تا با این راه تشخیص بیشتر آشنا شوید. در مقالات گذشته دریافتید که سونوگرافی غربالگری بسیار مهم است . 

همچنین دریافتید که بهترین سونوگرافی جنین است ، پس برای درک این مطلب هم تا آخر این مقاله با ما همراه باشید .اولین سوالی که ممکن است در ذهن شما درباره با آمنیوسنتز در بارداری پیش بیاید این است که این کار راه تشخیص برای چه چیزهایی است و چه اطلاعاتی در آن وجود دارد؟ حتما شما هم کودکان و نوزادهایی را دیدید که از ناهنجاری ها ژنتیکی رنج می برد و به آنها دچار هستند.
آمنیوسنتز در بارداری دقیقا راه تشخیص برای ناهنجاری هایی است که احتمال مبتلا بودن جنین به آنها وجود دارد. این ناهنجاری ها معمولا ژنتیکی است و با آمنیوسنتز قابل تشخیص می باشد.
اگر این سوال در ذهن شما نیز به وجود آمده است که آمنیوسنتز در بارداری که راه تشخیص ناهنجاری های ژنتیکی است روی چه چیزی انجام می شود و چه چیزهایی را مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد؟ باید به شما بگوییم که این آزمایش به بررسی و مطالعه مایع آمنیوتیک می پردازد و اطلاعات خود را از آن مایع به دست می آورد.

همه چیز درباره با آمنیوسنتز در بارداری

مایع آمنیوتیک چیست ؟

احتمالا تا الان اسم این مایع آمنیوتیک به گوش شما نخورده است. اما شاید دیده باشید که وقتی جنین در شکم مادر است مایعی آن را احاطه کرده و به زبان دیگر جنین در آن مایع حبس شده است. این مایع همان مایع آمنیوتیک است که توسط متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و شهرهای دیگر مورد بررسی قرار گرفته و ناهنجاری های احتمالی ژنتیکی با استفاده از آن تشخیص داده می شود.
وقتی جنین داخل شکم مادر است نمی توان که به طور مستقیم آن مایع را آزمایش کرد و اطلاعاتی را به دست آورد. چون دسترسی به مایع آمنیوتیک سخت است. برای اینکه متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و دیگر شهر ها بتواند این آزمایش را انجام دهد؛ با استفاده از یک سوزن نازک و بلند مقداری خیلی کمی از این مایع را بیرون می کند به آزمایش و بررسی آن می پردازد.

درون مایع آمنیوتیک چه چیزهایی وجود دارد؟

یک سوال مهم که وجود دارد این است که درون این مایعی که جنین را احاطه کرده است یعنی مایع آمنیوتیک چه چیزهایی وجود دارد که برای تشخیص ناهنجاری های ژنتیکی به روش آمنیوسنتز در بارداری مورد بررسی قرار می گیرد؟
در جواب به این سوال که اهمیت زیادی دارد باید به شما بگوییم که درون مایع آمنیوتیک که جنین را در شکم مادر احاطه کرده است پروتئین های مختلف و همچنین سلول های بدن جنین وجود دارد. سلول های جنین و پروتئین هایی که درون مایع وجود دارد می تواند بهترین چیز برای انجام آزمایش آمنیوسنتز در بارداری باشد. در این آزمایش چیزهای مختلفی مانند ساختار پروتئین ها و سلول ها مورد بررسی قرار گرفته تا نتیجه دقیقی به دست بیاید.

بعد از اینکه این مایعی که جنین را احاطه کرده است که اسم آن آمنیوتیک می باشد از رحم مادر جمع آوری شد؛ این مایع را به یک تکنسین آزمایشگاهی می دهند تا این مایع را بررسی کرده و اختلالات ژنتیکی و بیماری هایی مانند سندروم داون، فیبروز کیستیک، اسپینا بیفیدا را که اگر درون مایع وجود دارد و احتمال ابتلا جنین به آنها هست را شناسایی کند.

درون مایع آمنیوتیک چه چیزهایی وجود دارد؟
قبل از اینکه آمنیوسنتز در بارداری انجام شود برای کسانی که موارد زیر را داشته اند یک آزمایش قبل از تولد داده می شود که باید حتما آن را انجام بدهند.
• داشتن سابقه نقص های ژنتیکی و مادرزادی در خانواده
• تشخیص نتایج غیر طبیعی سونوگرافی ها توسط متخصص سونوگرافی غربالگری و پزشک زنان 
• نتیجه آزمایش ژنتیکی غیر طبیعی در بارداری فعلی
• داشتن فرزند و بارداری که نقایص ژنتیکی داشته اند
قطعا در این چنین کسانی که موارد بالا را داشتند و یا دارند؛ احتمال ابتلا جنین به نقایص و بیماری های ژنتیکی که به صورت مادرزادی است بیشتر می باشد. چون آمنیوسنتز در بارداری نمی تواند به طور کامل همه چیز را مشخص کند؛ پس اگر موارد بالا را داشتید بهتر است که یک آزمایش قبل از تولد نیز بدهید.

در چه زمانی باید آمنیوسنتز در بارداری را انجام دهید؟

یکی از مهم ترین سوالات که افراد می پرسند و باید حتما به آن پاسخ داده شود این است که در چه زمانی از بارداری باید آمنیوسنتز انجام شود تا بتواند نتیجه دقیق و اطلاعات بهترین را به دکتر بدهد؟
در جواب به این سوال باید به شما بگوییم که بهترین زمانی که می توانید برای آزمایش آمنیوسنتز در بارداری اقدام کنید تا اطلاعات دقیق و بهتری را دکتر بتواند به دست بیاورد بین هفته 15 تا 18 بارداری است.
اگر زودتر بروید چون سلول های جنین به خوبی رشد نکرده است و ساختار کاملی ندارد؛ نتایج آزمایش اشتباه در می آید. اما در بین هفته 15 تا 18 بارداری سلول های جنین به رشد کافی رسیده اند و می توان به راحتی ناهنجاری های ژنتیکی را با آزمایش آمنیوسنتز در بارداری تشخیص داد.

در چه زمانی باید آمنیوسنتز در بارداری را انجام دهید؟

دقت آزمایش آمنیوسنتز چقدر است؟

در جواب به این سوال باید به شما بگوییم که دقت این آزمایش خیلی بالا است و حدود 99.4 می باشد. اما در برخی از اوقات به دلایل رشد نکردن کافی سلول ها جنین یا نقص فنی مانند جمع آوری نکردن مقدار کافی مایع آمنیوتیک می تواند باعث شود تا نتیجه این آزمایش درست در نیاید.

کلام آخر درباره با آمنیوسنتز در بارداری

شما در این مقاله که از وب سایت ما منتشر شده است درباره با آزمایش آمنیوسنتز در بارداری آشنا شدید. همچنین توانستید اطلاعات زیادی درباره با این آزمایش و مایع آمنیوتیک به دست بیاورید. از اینکه با وب سایت ما همراه بودید از شما کمال تشکر را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟