اسپینا بیفیدا چیست و چگونه به وجود می آید؟

اسپینا بیفیدا چیست و چگونه بوجود می آید؟

اولین سوال که در ذهن همه شما نقش می بندد این است که اسپینا بیفیدا چیست؟ اسپینا بیفیدا یک بیماری است که به آن نقص لوله عصبی گفته می شود. لوله عصبی چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که لوله عصبی یک ساختار در بدن جنین است که در آخر تبدیل به مغز و نخاع می شود.
این لوله از روز اول بارداری شروع به تشکیل شدن می کند و تا روز 28 ام بارداری دو لبه آن به هم می چسبد و یک لوله تشکیل می شود. وقتی جنین به بیماری اسپینا بیفیدا مبتلا باشد یعنی بخشی از این لوله به درستی تشکیل نشده و دو لبه این لوله بهم نچسبیده اند. این باعث ایجاد نقص در ستون فقرات و همچنین اختلال در نخاع می شود.
البته همه نقص ها و یا عوارض ناشی از این بیماری یکسان نیستند. با توجه به محل و نوع این بیماری، این نقوص و عوارض می توانند شدید و یا خفیف باشند. در بسیاری از مواقع برای برداشت این عارضه، عمل جراحی تجویز می شود. البته عمل جراحی نمی تواند به طور کامل مشکلات را درمان کند. اکنون شما تا حدودی راجب اینکه اسپینا بیفیدا چیست اطلاعات دارید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

اسپینا بیفیدا چیست؟

اسپینا بیفیدا یکی از بیماری های مربوط به کودکان تازه متولد شده می باشد. این بیماری به علت شکل نگرفت درست ستون فقرات و نخاع کودک ایجاد می شود. شاید تاکنون با این بیماری روبرو نشده باشید و یا تازه شناخته باشید که قطعا اطلاعات زیادی راجبش ندارید و بهتر است مرتب به مراکز سونوگرافی غربالگری مراجعه کنید.
ما در این مقاله می خواهیم با شما بررسی کنیم که اسپینا بیفیدا چیست، علت های ایجاد اسپینا بیفیدا چیست ، اسپینا بیفیدا چه عوارضی دارد و همچنین چگونه از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم. به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

اسپینا بیفیدا چیست؟

همه چیز درباره اسپینا بیفیدا

علت ابتدا به اسپینا بیفیدا چیست؟

هنوز اطلاعات زیادی برای علت ابتدا به این بیماری وجود ندارد اما در بسیاری از موارد این عوامل ژنتیکی هستند که باعث ابتلا جنین به این بیماری می شود. عوامل ژنتیک مربوط به مادر و پدر می شود که در ساخت ژن بچه نقش مستقیم دارند.
البته همیشه ایجاد این بیماری مربوط به عوامل ژنتیکی نیست. گاهی اوقات تغذیه نامناسب مادر، عوامل محیطی و همچنین کمبود ویتامینی به نام B9 باعث ابتلا کودک به این بیماری می شوند و بهتر است تحت نظر متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهرتان باشید.

عوارض ابتلا به بیماری اسپینا بیفیدا چیست؟ چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

بر طبق آمار دقیق، میزان ابتلا به این بیماری در اسپانیایی ها، زنان و سفید پوستان به این بیماری بیشتر از بقیه گروه ها است. شاید بخواهید در مورد خطراتی که این بیماری می تواند برای جنین داشته باشد اطلاع حاصل کنید. پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.
ناتوانایی جسمی
یکی از مشکلاتی که می تواند این بیماری برای کودک ایجاد کند، ناتوانی جسمی جزئی است. ناتوانی جسمی جزئی برای کودکانی است که با نوع خفیف این بیماری درگیر هستند. اما برای کودکانی که با نوع شدید این بیماری دست و پنجه نرم می کنند، ناتوانایی جسمی شدید تری ایجاد خواهد شد.
مشکلات ارتوپدی
در این کودکان ضعف هایی در پا و کمر ایجاد خواهد شد. همچنین ستون فقرات دچار مشکل می شود. البته محل ایجاد بیماری تعیین می کند که بیشتر چه مشکلاتی گریبان گیر فرد خواهد بود.عوارض ابتلا به بیماری اسپینا بیفیدا چیست؟ چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

مشکلات گوارشی

شاید جالب باشد بدانید که عصبی که مربوط به کنترل مثانه و یا روده است در آخر نخاع قرار دارد. به همین دلیل وقتی این عارضه ایجاد شود، دیگر عصب روده و مثانه نمی تواند به درستی فرمان دهد و کنترل این دو بخش از دست خارج می شود.
بیماری های پوستی
در کودکانی که به این بیماری مبتلا می شوند، احتمال بروز زخم بسیار زیاد می شود. به همین دلیل همیشه زخم های در کف پا، باسن، کمر و … ایجاد می شود. شاید حتی فرد مبتلا از وجود زخم ها آگاه نشود اما بعضی از این زحم ها بسیار عمیق هستند و دچار عفونت می شوند برای چک کردن باید به متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهرتان مراجعه کنید.

چگونه از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم؟

چگونه از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم؟چند راه کار که باعث می شود احتمال ابتلا به این بیماری در کودک شما کاهش یابد:
1. مصرف فولیک اسید
مصرف این ماده در هفته اول بارداری بسیار مهم است و می تواند تاثیر بسیار زیادی در کاهش احتمال ابتلا به این بیماری داشته باشد. به همین دلیل بیشتر متخصص های سونوگرافی غربالگری مصرف 400 میکرو میلی گرم اسید فولیک را مناسب می دانند.
2. مراجعه به پزشک
سعی کنید که همیشه زیر نظر پزشک باشید. انجام بهترین سونوگرافی جنین و همچنین سونوگرافی هایی که مربوط به تشخیص اینکه بیماری اسپینا بیفیدا چیست  می توانند به سرعت وجود این بیماری را تشخیص دهند و فرآیند درمان آن راحت تر طی شود. به همین دلیل هیچ گاه از مشورت با پزشک خود غافل نشوید.

کلام پایانی

در این مقاله شما یاد گرفتید که اسپینا بیفیدا چیست، چه عوارضی دارد، چرا ایجاد می شود و راه های پیشگیری از این بیماری چیست و با مراجعه به پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری می توانیم بهتر کنترل کنیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر و قدردانی را داریم.

منبع:

NHS

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟