راه های افزایش شیر مادر

راه های افزایش شیر مادر

بررسی موضوع افزایش شیر مادر به عوامل مختلفی بستگی دارد که متأسفانه برخی از مادران به این عوامل هیچ توجهی ندارند. بهتر است بدانید که در دوران شیردهی به هر حال بدن مادر با اختلالات هورمونی روبرو می‌شود و همین امر باعث می‌شود که شیر آن چنان که باید و شاید تولید نشود و به همین خاطر در ادامه شما را با راهکارهای افزایش و تولید شیر مادر بیشتر آشنا خواهیم کرد.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

عوامل کاهش دهنده شیر مادر

شما زمانی که به بهترین سونوگرافی جنین مراجعه می‌کنید، بهتر است از متخصصین سونوگرافی در مورد عواملی که می‌تواند به کاهش تولید شیر مادر ختم شود، نیز سوالاتی بپرسید. متأسفانه برخی از مادران هیچ توجهی ندارند که کم خوابی از جمله عوامل مهمی به شمار می‌آید که می‌تواند تولید شیر مادران را کاملاً کاهش دهد. به همین دلیل بهتر است در طی روز استراحت کافی داشته باشند.

 کم خوابی همیشه معضلات خاص خود را دارد و در این بین، مادران بیشتر باید به تنظیم زمان استراحت خود بپردازند. به جزء کم خوابی استرس نیز‌ می‌تواند تأثیر خود را روی آزاد شدن رفلکس شیر به داخل مجرای شیردهی بگذارد.

 متأسفانه استرس علاوه تأثیر منفی روی افزایش شیر مادر و مشکلات ریز و درشت بیشتری را روی بخش‌های مختلف دیگر بدن می‌گذارد. در پایان مصرف الکل را نیز باید جدی بگیرید؛ چرا که مصرف الکل صد درصد می‌تواند به کاهش تولید شیر مادران شیرده منجر شود و به همین علت مادران عزیز باید از مصرف الکل شدیداً منع شوند.

عوامل کاهش دهنده شیر مادر

موارد تاثیر گذار برای افزایش شیر مادر

مصرف آب را جدی بگیرید

متخصصین سونوگرافی غربالگری در تهران در هنگام مراجعه بانوان عزیز باردار به آن‌ها توصیه می‌کنند که علاوه بر دوران بارداری بعد از تولد فرزند خود نیز مصرف آب را جدی بگیرند. داشتن یک بطری آب صد درصد می‌تواند معجزه کند. متأسفانه برخی از افراد و به خصوص مادران به این مقوله هیچ توجهی ندارند؛ چرا که نوشیدن آب یکی از بهترین گزینه‌ها برایتأمین سلامت بدن است و اگر دقت کنید آن دسته از افرادی که آب بیشتری را روزانه می‌نوشند معمولاً پوست سالم‌تری دارند. مادران شیرده بهتر است بدانند که با مصرف آب می‌توانند انرژی بدن خود را بالا برده و همچنین به بهبود خلق‌وخوی خود کمک کنند.

مصرف آب نیز به شفافیت و درخشان شدن پوست صورت کمک می‌کند به همین دلیل، مادران عزیز شیرده بهتر است یک ساعت قبل از خوابیدن حتماً مقداری آب بنوشند و تا قبل از ظهر نیز نیمی از آب مورد نیاز بدن را تأمین کنند. در برخی از شهرهای ایران معمولاً کیفیت آب آن‌چنان که باید و شاید قابل‌قبول نیست و به همین دلیل، افراد زیادی به مصرف آب معدنی روی می‌آورند.

مصرف آب را جدی بگیرید

گیاهان دارویی برای افزایش شیر مادر

طبق گفته متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران چنانچه مادران عزیز در دوران شیردهی از دانه شنبلیله، دانه رازیانه، سیر، سبزی‌های برگ سبز، دانه زیره، دانه کنجد، ریحان، بلغور جو دوسر، هویج، جو، برگ کاری، زردآلو، ماهی قزل‌آلا، کدوی تلخ، سیب زمینی ترش، اسفناج، برنج قهوه‌ای، بادام و دانه‌های شوید استفاده کنند، می‌توانند به‌صورت طبیعی شیر خود را افزایش دهند.

 توجه داشته باشید که تمام موارد گفته شده جزء گیاهان دارویی و خانگی به شمار می‌آیند که اگر شما از محل مناسبی نسبت به خرید این گیاهان اقدام کنید، می‌توانید از خواص آن‌ها به نحو احسن بهره‌مند شوید که به عنوان مثال منیزیم، آهن و کلسیم که در دانه‌های شنبلیله موجود است، می‌تواند یک رژیم غذایی فوق العاده خاص را برای مادران عزیز شیرده به وجود آورد.

 عوامل مهم دیگر در افزایش شیر مادر همچنین ویتامینK و ویتامینA در کنار آهن، کلسیم و فولاتی که در اسفناج وجود دارد را نباید نادیده گرفت. البته ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود؛ چرا که استفاده از برگ کاری در انواع غذا ها باعث می‌شود تا گردش خون به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد. مواد معدنی موجود در گیاهان گفته شده باعث می‌شود تا مادران شیرده بتوانند میزان تولید شیر خود را افزایش دهند. استفاده از بلغور جو دو سر نیز می‌تواند به کنترل دیابت بعد از زایمان نیز کمک کند؛ چرا که منبعی فوق‌العاده و سرشار از فیبر است و می‌تواند روی سیستم گوارشی تأثیر فوق‌العاده‌ای بگذارد.

گیاهان دارویی برای افزایش شیر مادر

ماساژ دادن سینه

ماساژ سینه نیز طبق گفته متخصص سونوگرافی غربالگری می‌تواند به افزایش چربی و حجم شیر کمک کند. ناگفته نماند زمانی که نوزاد شما در حال شیر خوردن است، البته مصرف شیر را با آرامش کامل تجربه می‌کند، شما بهتر است سینه را به سمت پایین در نظر گرفته و نوک آن را ماساژ دهید. در این حالت کودک باید چند بار نوک سینه را بمکد و معمولاً این کار با تکرار می‌تواند بهترین گزینه برای افزایش شیر مادر به شمار آید که متأسفانه بسیاری از اهمیت این موضوع بی‌خبر هستند.

سونوگرافی غربالگری در دوران بارداری را نباید نادیده گرفت؛ چرا که زمان مراجعه به افراد متخصص در این حوزه بانوان باردار عزیز می‌توانند عواملی که می‌تواند منجر به کاهش تولید شیر در دوران شیردهی می‌شود را نیز طبق گفته متخصصین مورد بررسی قرار دهند. توجه داشته باشید که بررسی و چک کردن داروها صددرصد روی شیردهی تأثیر واضح خود را می‌گذارد.

 

ماساژ دادن سینه

بررسی داروهای مورد استفاده در دوران شیردهی

برخی از داروها به هر دلیل ممکن است به کاهش تولید شیر مادر ختم شود که قرص‌های ضد بارداری، ضد احتقان و آنتی هیستامین‌ها از جمله داروهایی هستند که متأسفانه برخی از مادران متوجه نیستند که این داروها تا چه اندازه می‌توانند روی تولید شیر آن‌ها تأثیر منفی بگذارند. از داروهایی که به کاهش وزن کمک می‌کنند بهتر است بدانند که این داروها نیز شاید به کاهش شیر آن‌ها مربوط می‌شود و بهتر است با پزشک خود برای جایگزینی این داروها مشورتی داشته باشند. در این قسمت بررسی جامع عوامل موثر در “افزایش شیر مادر” مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی داروهای مورد استفاده در دوران شیردهی

سخن پایانی

هرآنچه برای افزایش شیر مادر لازم و ضروری بود را بیان کرده‌ایم. بهتر است بدانید که کیفیت شیر مادر قطعاً روی سلامت کودک تأثیر واضح خود را می‌گذارد و به همین علت، بهتر است مادران عزیز سعی کنند به راهکارهای گفته شده و به خصوص مصرف فراوان آب توجه بیشتری نشان دهند. به هر حال لازم نیست از داروهای عجیب‌وغریب استفاده کنید، تنها باید داروهای گیاهی مناسب را بشناسید و در این بین چنانچه با سؤال و ابهام خاصی روبرو شده‌اید، مشاورین ما در این مجموعه به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان هستند.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟