آشنایی با انواع سونوگرافی بارداری

آشنایی با انواع سونوگرافی بارداری

انواع سونوگرافی بارداری چیزی است که باید شما هم بدانید و در هنگام بارداری حتما برای انجام آنها مراجعه کنید. چون انجام هر کدام ویژگی خاصی دارد و می تواند وضعیت های مختلف جنین را بررسی کند. در ادامه انواع سونوگرافی بارداری به شما گفتیم و توضیحاتی در آن باره به شما دادیم.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

انواع سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری یکی از سونوگرافی های مهمی است که برای بانوان باردار باید حتما انجام شود تا وضعیت جنین در شکم مادر مشخص شود. سونوگرافی بارداری مانند سونوگرافی غربالگری انواع مختلفی دارد که هر کدام از ویژگی های مختلفی برخوردار هستند. اگر می خواهید با انواع سونوگرافی بارداری آشنا شوید ما به شما پیشنهاد می کنیم که ادامه این مقاله را از دست ندهید و با وب سایت ما همراه باشید.

انواع سونوگرافی بارداری

9 مورد از انواع سونوگرافی بارداری

1.سونوگرافی NT

یکی آزمایش هایی که در دوران بارداری انجام می شود آزمایش ان.تی (NT) می باشد. این آزمایش در سه ماه اول بارداری انجام می شود. توجه داشته باشید که اگر از سه ماه اول گذشت دیگر انجام این آزمایش شدنی نیست. شاید تا الان چیزی درباره با بیماری های کروموزومی و سندروم داون نشنیده باشید.
اگر جنین به این بیماری ها یا سندروم مبتلا باشد باید حتما دکتر با خبر باشد تا بتواند از پیشرفت آن جلوگیری کرده و آن را بهبود ببخشد. تشخیص این بیماری ها و ابتلا به سندروم داون از روی حجم مایعاتی است که در پشت گردن جنین جمع شده است. اندازه گیری حجم این مایعات با استفاده از سونوگرافی NT و توسط متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و شهرهای دیگر انجام می شود.

1.سونوگرافی NT

2.سونوگرافی داپلر

یکی از انواع سونوگرافی بارداری، سونوگرافی داپلر است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و در موارد خاص نیز مورد استفاده قرار می گیرد. شاید از خودتان بپرسید که هدف این سونوگرافی چیست؟ این سونوگرافی توسط متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهر های دیگر انجام می شود و هدف از این آزمایش بررسی مسیرهای عروق می باشد.

3.اکوی قلب جنین

خیلی از افراد معتقد هستند که قلب مهم ترین عضو بدن است و احتمالا شما نیز همین نظر را دارید. قلب یک عضو بسیار مهم در بدن است که ضربان آن باید حتما اندازه گیری شده و مورد بررسی قرار بگیرد. در این سونوگرافی به بررسی و مطالعه امواج صوتی قلب جنین می پردازند. هدف از انجام سونوگرافی اکوی قلب جنین این است که اگر جنین به نقص های مادرزادی دچار است تشخیص داده شود.

3.اکوی قلب جنین

4.سونوگرافی تعیین جنسیت

یکی از انواع سونوگرافی برداری است که حتما شما هم درباره با آن اطلاعاتی دارید. یکی از انواع بهترین سونوگرافی جنین، سونوگرافی تعیین جنسیت همانطور که از اسمش پیداست برای تعیین جنسیت نوزاد انجام می شود . تنها هدف این سونوگرافی مشخص کردن دختر یا پسر بودن جنین نیست. این سونوگرافی همچنین برای تشخیص ناهنجاری ها و مشکلات احتمالی جنین انجام می شود.

5.سونوگرافی سه بعدی چهار بعدی

در گذشته تصاویری که از جنین دریافت می شد کیفیت بسیار پایینی داشت و همچنین تصاویری سفید و سیاه بود. اما به پیشرفت علم و دانش این روش منسوخ شد و جای خود را به سونوگرافی سه بعدی چهار بعدی داد.
سونوگرافی سه بعدی چهار بعدی چیست؟ سونوگرافی سه بعدی چهار بعدی یکی از انواع سونوگرافی برداری است که تصاویری با کیفیت بالا و همچنین سه بعدی از اندام های جنین در اختیار پزشک قرار داده می شود.
سونوگرافی چهار بعدی نیز نوع پیشرفته تری از سونوگرافی سه بعدی است که وسایل خاص خود را نیاز دارد. همچنین سونوگرافیست باید آموزش هایی برای چگونه کار با این دستگاه های پیشرفته دیده باشد تا بتواند با آنها درست کار کند.

6.سونوگرافی سه ماه اول

6.سونوگرافی سه ماه اولسونوگرافی سه ماهه اول بارداری در بین هفته های 6 تا 8 بارداری صورت می گیرد و که اطلاعات مهمی به پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری می دهند. همچنین انجام این سونوگرافی دارای نکات خاصی است که شما باید قبل از انجام سونوگرافی رعایت کنید.
برای مثال شما باید آب زیادی بنوشید تا عکس هایی که از جنین گرفته می شود با کیفیت و شفاف باشد. جنین در سه ماه اول بسیار کوچک است و به همین دلیل عکس شفاف می تواند کمک کند تا پزشک اطلاعات را بهتر بررسی و دریافت کند.

7.سونوگرافی سه ماه دوم

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری در بین هفته های 6 تا 8 بارداری صورت می گیرد و که اطلاعات مهمی به پزشک می دهند. همچنین انجام این سونوگرافی دارای نکات خاصی است که شما باید قبل از انجام سونوگرافی رعایت کنید.
برای مثال شما باید آب زیادی بنوشید تا عکس هایی که از جنین گرفته می شود با کیفیت و شفاف باشد. جنین در سه ماه اول بسیار کوچک است و به همین دلیل عکس شفاف می تواند کمک کند تا پزشک اطلاعات را بهتر بررسی و دریافت کند.

8.سونوگرافی سه ماه سوم

سونوگرافی سه ماه سوم بارداری نیز به بررسی علائم حیاتی، علائم بیماری ز و عملکرد های درست بدن جنین اختصاص دارد. در این آزمایش معمولا وضعیت قلب جنین مورد آزمایش قرار می گیرد تا از عملکرد آن اطمینان حاصل شود.

9.سونوگرافی کالرداپلر بارداری

این سونوگرافی برای بعضی از جنین ها انجام می شود و برای بعضی دیگر انجام نمی شود و آن نیز بستگی به تجویز پزشک دارد. گاهی اوقات پزشک مربوطه برای دست یابی به اطلاعات وزنی جنین این سونوگرافی را لازم می داند.
همچنین یکی از موارد مهم دیگری که در این سونوگرافی میزان چسبندگی رحم است که می تواند به دلایل مختلفی مانند عفونت های رحم، سزارین، جراحی رحم و یا سقط ایجاد شده باشد. تجویز سونوگرافی کالرداپلر توسط پزشک خیلی کم انجام می شود.

کلام پایانی

“انواع سونوگرافی بارداری” عنوان این مقاله بود و ما به طور کامل این موضوع را با شما بررسی کرده و 9 تا از مهم ترین سونوگرافی های بارداری را برای شما ارائه کردیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر و قدردانی را داریم.

منبع:

healthline

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟