بارداری چند قلویی چگونه اتفاق می افتد

بارداری چند قلویی چگونه اتفاق می افتد

بارداری چند قلویی را در حال حاضر می‌توان به راحتی با مراقبت‌ها و روش‌هایی درمانی که وجود دارد، تجربه کرد. در این بین، دکتر دلیری می‌تواند خدمات سونوگرافی را بهترین گزینه برای بررسی وضعیت جنین در چنین حالت‌هایی معرفی کند و سونوگرافی غربالگری برای بارداری دوقلو و بارداری چند قلویی را به مراتب باید بیشتر جدی گرفت.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

عواملی مهم برای بارداری چند قلویی

می‌توان گفت سابقه دوقلوزایی، وراثت، سن – قد – وزن- نژاد مادر، سابقه چندین بارداری، داروهای ناباروری، لقاء مصنوعی و رژیم غذایی همگی از جمله دلایلی هستند که ممکن است به چند قلوشدن جنین کمک کند که معمولاً یکی از عوامل اصلی در این بین، وراثت است که حرف بیشتری برای گفتن دارد. بسیاری از افرادی که بارداری دوقلو را تجربه می‌کنند، معمولاً به خاطر وجود عاملی همچون وراثت است.

  مادران بالای ۳۵ سال به دلیل تولید بیشتر هورمون فولیکول که یک هورمون تحریک‌کننده است، معمولاً بیشتر نسبت به دیگر بانوان در معرض چندقلوزایی قرار می‌گیرند، همچنین مادرانی که قد بلندتر از ۱۶۵ سانتی‌متر دارند یا وزن آن‌ها کمی بالاتر است، در این دسته جای می‌گیرند.

 معمولاً آن دسته از افرادی که از داروهای ناباروری استفاده می‌کنند به این دلیل که تخمک‌های آزاد شده آن‌ها تعداد بیشتری دارد، احتمالاً چند قلو شدن جنین را تجربه کنند. مصرف بالای لبنیات نیز شانس چند قلوزایی را افزایش می‌دهد و در کنار آن می‌توان گفت نژاد مادران سیاه پوست نسبت به آسیایی و سفید پوست نژاد برتری برای بارداری چند قلویی به حساب می‌آید. برای این‌که مطمئن شوید که قرار است با چندقلو در پایان رو‎برو شوید سونوگرافی غربالگری را نادیده نگیرید.

عواملی مهم برای بارداری چند قلویی

همه چیز درباره بارداری چند قلویی

نحوه تشکیل دوقلو و چندقلو

ابتدا که به متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه می‌کنید در ماه‌های اول بارداری به شما اعلام خواهند کرد که ممکن است با جنین دوقلو یا چند قلو مواجه شده‌اید و معمولاً تقسیم شدن یک تخمک در هنگام لقاح به دو سلول زمانی که با دو اسپرم لقاح پیدا می‌کند، عمدتاً به تشکیل دوقلو می‌انجامد که برای تشکیل بیشتر از دو قلو یعنی چند قلو که معمولاً چند قلو ناهمسان را می‌توان در نظر گرفت، باید 2 تخمک بیشتر را با بیش از 2 اسپرم در نظر بگیرید.

 عوامل زیادی مانند زمان آمیزش و رژیم غذایی می‌تواند جنسیت جنین را نیز مشخص کنند و به همین دلیل، بهتر است که شما مراجعه به پزشکی متخصص و ماهر را نیز در این دوران نادیده نگیرید. البته برای چند قلوزایی نمی‌توان از روش‌های تعیین جنسیت استفاده کرد و شما باید برای چندقلوزایی همه چیز را تصادفی در نظر بگیرید.

نحوه مراقبت در بارداری چند قلویی

متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران در مورد مراقبت دوران بارداری مانند چند قلو زایی این گونه صحبت می‌کند که تغذیه یکی از مهم‌ترین نکات برای مراقبت در این دوران است. یعنی مادر باید به اضافه وزن خود توجه بسیار زیادی داشته باشد، به این ترتیب که از مواد مغذی بیشتری استفاده کنند و با متخصص تغذیه نیز در ارتباط باشند. ورزش کردن نیز از جمله توصیه‌هایی است که نمی‌توان نادیده گرفت. البته منظور ما انجام ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی یا یوگا است. داروهای مکمل حاوی ویتامین را نیز تحت نظر پزشک نباید نادیده گرفت.

 همچنین مادر باید نسبت به مصرف آهن و کلسیم تمایل بیشتری داشته باشد؛ چرا که جنین بیشتر این دو ماده را در بدن مادر مورد استفاده قرار می‌دهد. به همین دلیل، به صورت ماهانه فرد باید به پزشک خود مراجعه کند تا معاینات به صورت اصولی انجام پذیرند.

معمولاً احتمال ابتلا به دیابت برای بانوان که چندقلوزایی را تجربه می‌کنند، بسیار بالا است و زایمان زودرس را نیز می‌توان انتظار داشت که از جمله مشکلاتی است که برای بارداری‌های دوقلو و بیشتر می‌توان در نظر گرفت و به همین دلیل، مراقبت‌ها در این دوران توسط افراد متخصص را نباید نادیده گرفت. توجه داشته باشید که دوقلوزایی یا چند قلوزایی به صورت طبیعی بسیار دشوار است و زایمان به صورت سزارین انجام می‌شود.

نحوه مراقبت در بارداری چند قلویی

چگونه بارداری دوقلو و چندقلویی را تجربه کنیم؟

 زمانی که برای انجام سونوگرافی غربالگری در تهران بانوان به این مجموعه مراجعه می‌کنند در مورد باردار شدن دوقلو و بیشتر سؤالاتی می‌پرسند که یکی از این سؤالات این است که چگونه می‌توانند این نوع بارداری را تجربه کنند؟

 توجه داشته باشید که در بین گیاهان دارویی و خانگی مصرف شیرین بیان می‌تواند برای دوقلوزایی بسیار مفید باشد و همچنین برای تحریک تخمک می‌توان از هورمون‌های رشدی که در لبنیات وجود دارد نیز استفاده کرد که معمولاً آقایان با مصرف غذاهایی که حاوی روی است، می‌تواند اسپرم خود را تقویت کرده و برای چنددوقلو بودن جنین اقدامی مؤثر بر دارند.

  برای تحریک تخمدان مصرف سیب زمینی شیرین را می‌توان یک راهکارهای عالی در نظر کرفت. پوزیشن‎های پهلو به پهلو و ایستاده نیز برای چندقلو بودن جزء پوزیشن‌های اصولی به شمار می‌آیند. کاساوا از جمله گیاهان دارویی دیگری است که می‌تواند به هورمون‌های زنانه برای بارداری دوقلو و چندقلو کمک کند؛ همچنین گیاه دیگری مانند ریشه ماکا را نباید نادیده گرفت که این گیاه دارویی نیز می‌تواند در کنار استفاده از روغن بذر کتان بارداری دوقلو یا چندقلویی را امکان‌پذیر کنند.

چگونه بارداری دوقلو و چندقلویی را تجربه کنیم؟

از متخصص سونوگرافی چه انتظاری می توان داشت؟

باید جدی بهترین سونوگرافی جنین را شما تنها برای بررسی وضعیت جنین خود نباید در نظر بگیرید؛ چرا که حتی اگر شما قصد داشته باشید از روش‌هایی که برای دوقلوها و چندقلوها شدن مفید هستند، آگاه شوید می‌توانید از راهنمایی‌های متخصص سونوگرافی غربالگری برای این کار استفاده کنید و همچنین مراقبت‌های بارداری برای دوقلویی یا بیشتر را باید بسیار جدی بگیرید و کوچک‌ترین لکه بینی را به اطلاع پزشک برسانید و همچنین اگر مادر حرکت کمتر جنین را احساس کند و یا با تهوع شدیدتری روبرو گردد، بهتر از خدمات مشاوره آنلاین این مجموعه نیز بی‌بهره نباشد.  

سخن پایانی

دکتر دلیری بارداری چند قلویی را با مراقبت‌های اصولی آن منطقی می‌داند. به این دلیل که شما باید بارداری در این شرایط را کمی سخت‌تر و با برنامه‌های مراقبتی بیشتری در نظر بگیرید. در غیراین صورت، احتمال مرده‌زایی و یا مشکلاتی دیگری که سلامت جنین و مادر را تهدید می‌کند، بسیار بالا خواهد بود. توصیه ما این است که برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در این مجموعه به صورت 24 ساعته در ارتباط باشید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟