بایدها و نبایدهای دوران بارداری

بایدها و نبایدهای دوران بارداری

بایدها و نبایدهای دوران بارداری از جمله مهمترین موضوعاتی هستند که مادران پیش از زایمان باید به آنها اهمیت بسیار زیادی بدهند. در زمان بارداری شما وظیفه دارید تا یک محیط سالم را برای فرزند خود مهیا کنید؛ از این رو ما در این مطلب قصد داریم تا شما را بیشتر با باید‌ها و نباید‌های دوران بارداری آشنا کنیم. پس ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

سیگار را فراموش کنید

مادرانی که در دوران بارداری خود سیگار می‌کشند، فرزندان آنها به صورت متداول با کمبود وزن در زمان تولد مواجه خواهد شد؛ از این رو حتی اگر سونوگرافی غربالگری در تهران را هم مراجعه کنید به شما توصیه می‌کند که از نیکوتین پرهیز کرده تا بتوانید فرزندی سالم را به دنیا آورید. علاوه بر کمبود وزن کودکان با ناتوانی‌های یادگیری و حافظه هم مواجه خواهند شد و البته این احتمال هم وجود دارد که در سن نوجوانی و جوانی در پی کشیدن سیگار باشند.

سیگار را فراموش کنید

همه چیز درباره بایدها و نبایدهای دوران بارداری

ورزش انجام دهید

همیشه متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران به مادران باردار این توصیه را دارد که حتماً ورزش را مورد توجه قرار دهند. این موضوع موجب شده تا مادران بی‌خوابی نداشته باشند و افزایش وزن زیادی را نیز تحمل نکنند. اگر قبل از بارداری همیشه ورزش کنید قطعاً فرزند سالمی به دنیا خواهید آورد و البته این موضوع به خود شما هم کمک می‌کند تا دوران بارداری را بدون دردسر پشت سر بگذارید؛ البته بهتر است ورزش را تحت نظر پزشک خود انجام دهید.

از کمبود خواب پرهیز کنید

از جمله بایدها و نبایدهای دوران بارداری که باید برای مادران باردار مهم باشد این است که هر شب به مدت ۷ تا ۹ ساعت بخوابند. به صورت متداول متخصص سونوگرافی غربالگری نکاتی را در ارتباط با حاملگی که مادران در طول دوره بارداری باید انجام دهند به آنها گوشزد می‌کند و یکی از این موارد خواب کافی برای زنان باردار است. تغییرات هورمونی و استرس‌هایی که به سبب حاملگی است، می‌تواند باعث شود تا مادران با کمبود خواب مواجه شوند؛ بنابراین بهتر است در هر لحظه‌ای که احساس خستگی کردید، بخوابید؛ زیرا بدن شما به استراحت نیاز دارد.

از خوردن گوشت خام بپرهیزید

اگر می‌خواهید به بیماری‌هایی مانند لیستریوز و توکسوپلاسموز مبتلا نشوید، پس از خوردن تخم مرغ خام و گوشت خام پرهیز کنید. این موارد علاوه بر اینکه می‌تواند این بیماری‌ها را به وجود آورد این قابلیت را دارد که منجر به مسمومیت غذایی نیز شود. گاهی اوقات مصرف خامه مواد غذایی می‌تواند باعث سقط جنین شده و منجر به نقص‌های شدید بارداری گردد؛ بنابراین حتما از پخته شدن کامل گوشت و تخم مرغ اطمینان حاصل نمایید.

از خوردن گوشت خام بپرهیزید

از رابطه جنسی دوری نکنید

برخی بر این تصور هستند که یکی از بایدها و نبایدهای دوران بارداری پرهیز از رابطه جنسی است. دقت داشته باشید که برقراری رابطه در زمان بارداری مشکلی را به وجود نمی‌آورد؛ مگر اینکه عوامل خاصی همچون جفت سرراهی یا بارداری‌هایی که دارای ریسک بالا هستند، ایجاد شده باشد. در صورتی که کیسه آب پاره شد از انجام رابطه جنسی دوری کنید. البته بهتر است در این زمینه حتماً سوالاتی را از دکتر بپرسید.

واکسن آنفولانزا بزنید

اگر مشکل خاصی ندارید بنابراین بهتر است واکسن آنفولانزا را حتماً تزریق کنید. تزریق واکسن آنفولانزا همراه با ویروس زنده نخواهد بود. در طول بارداری در صورت که با ویروس آنفولانزا مواجه شوید خطر عوارض آن برای شما بسیار بیشتر است؛ پس با تزریق این واکسن از خود و جنین محافظت کنید.واکسن آنفولانزا بزنید

سخن پایانی

بایدها و نبایدهای دوران بارداری را تا حد ممکن در این متن برای شما بیان کردیم و با آنها آشنا شدید. دوران بارداری می‌تواند برای بسیاری از افراد پیچیدگی‌ها و چالش‌هایی را به دنبال داشته باشد. به هر حال به شما توصیه می‌کنیم حتماً سونوگرافی غربالگری را انجام دهید تا مشکلی شما و جنین را تهدید نکند. برای این کار می‌توانید به کلینیک دلیری مراجعه کنید و از توصیه‌های پزشکان این کلینیک بهره بگیرید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟