مهمترین تغییرات پوست در بارداری کدامند؟

مهمترین تغییرات پوست در بارداری کدامند؟

تغییرات پوست در بارداری را باید موضوعی جدی در نظر گرفت. به این دلیل که نوسانات هورمونی بسیار در این دوره به چشم می‌آید و صد درصد این هورمون‌ها به تغییرات پوست در بارداری ختم می‌شوند و بهتر است برای جلوگیری از مشکلات این‌چنینی با مشاورین ما در این سایت در ارتباط باشید. البته در ادامه در مورد این تغییرات بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

انواع تغییرات پوست در بارداری

متخصصین ما در حین انجام سونوگرافی غربالگری بسیار به بانوان عزیز توصیه می‌کنند که تغییرات پوست را جدی بگیرند. دلایل بسیاری وجود دارند که به تغییرات پوست در دوره بارداری اشاره می‌کند. نباید تصور کنید که تنها، شکم عضوی است که تغییرات دوره بارداری را به رخ می‌کشد و عمدتاً کشاله ران، زیر بغل، سینه‌ها و برخی از قسمت‌های مختلف بدن نیز در این تغییرات پوستی جای می‌گیرند. می‌توان گفت نوسانات هورمونی سبب تغییراتی می‌شوند که پوست را کاملاً تحت شعاع خود قرار می‌دهد.

همه چیز درباره تغییرات پوست در بارداری

جوش و آکنه

از جمله تغییراتی که می‌توان برای پوست در دوره بارداری بیان کرد، جوش و آکنه است؛ چرا که در این دوره بانوان با افزایش چربی روبه‌رو می‌شوند و همین امر باعث ایجاد انواع جوش و آکنه خواهد شد که بهتر است برای درمان این عارضه از انواع شستشوی صورت و لوازم آرایشی مختلف استفاده نکنند؛ چرا که مواد شیمیایی این لوازم و محصولات صد درصد می‌تواند مشکلات بیشتری را به وجود آورد باعث آسیب به سلامت جنین گردد. شما برای استفاده از خدمات بهترین سونوگرافی جنین می‌توانید به بررسی سلامت جنین بپردازید.

شما برای جلوگیری از عارضه‌ای این‌چنین در این دوره می‌توانید از لوازم آرایشی بدون روغن و باکیفیت استفاده کنید؛ همچنین، استفاده از پاک‌کننده‌های ملایم را به صورت روزانه نباید نادیده گرفت. شستشوی روزانه با آب ولرم را یکی از راهکارهای عالی برای جلوگیری از جوش و آکنه در این دوره می‌توان در نظر گرفت. جوش و آکنه درمان نشود قطعاً جای جوش در آینده مشکلات ریز و درشت بسیاری را به وجود خواهد آورد. به همین دلیل، باید نسبت به درمان این عارضه بسیار بااحتیاط عمل کرد.

جوش و آکنه

ورید واریسی

ورید واریسی یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند ظاهر نازیبایی را روی پوست بانوان باردار به وجود آورد؛ به همین دلیل بهتر است بدانید به خاطر افزایش خون دوره بارداری افزایش وزن نیز حاصل می‌شود و همین امر به ایجاد فشار بالا به بخش‌های تحتانی بدن اشاره می‌کند که سبب ایجاد واریس خواهد شد.

 توجه داشته باشید معمولاً واریس را به رنگ‌های سبز تیره و آبی می‌شناسند که بهتر است برای جلوگیری از چنین عارضه‌ای در این دوره بانوان باردار در طولانی مدت در یک حالت ننشینند و استفاده از جوراب‌های واریس را نیز یک گزینه عالی و کمکی در نظر بگیرند. البته بهتر است بدانید که مشکلات پوستی این‌چنینی به تغذیه فرد هم بستگی دارد و به هیچ عنوان نباید از داروهای گیاهی استفاده کرد و استفاده متعادل 2 الی 3 بار از لبنیات را نیز نباید نادیده گرفت. چنانچه از خدماتی مانند سونوگرافی غربالگری در تهران بانوان باردار استفاده کنند، می‌توانند دراین‌باره نیز با متخصصین این مجموعه در ارتباط باشند. ورید واریسی از جمله عارضه‎ هایی است که شاید با کمی درد نیز همراه باشد؛ به همین خاطر سعی کنید به جلوگیری از چنین مشکلی به صورت جدی بیندیشید.

استریا

متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران بیان می‌کند، زمانی که بانوان باردار به این مجموعه مراجعه می‌کنند در مورد یکی از تغییرات بسیار آزاردهنده روی پوست خود بسیار گله و شکایت می‌کنند.  استریا با نام‌های دیگری همچون استرچ مارک و یا نام معروف‌تر خود یعنی ترک‌های پوستی امروزه از جمله تغییراتی است که روی پوست  فرد باردار به وجود می‌آید. این نوع عارضه نیز می‌تواند ظاهر پوست فرد باردار را تحت تأثیر قرار دهد و به‌عنوان ضایعات خطی به شمار می‌آید که به خاطر کاهش کلاژن و کشیدگی پوست این‌چنین عارضه‌ای به وجود می‌آید.

کشیدگی پوست فرد باردار همراه با خارش است که همین امر خود باعث ترک بیشتر در این دوره روی پوست می‌شود و به همین دلیل افراد باردار بهتر است روزانه حتی با آب خالی دوست گرفته و از لباس‌های نازک نیز استفاده کنند. معمولاً قسمت‌هایی مانند سینه‌ها و شکم فرد باردار با ترک‌های پوستی این‌چنینی با رنگ ارغوانی متمایل به قرمز به وجود می‌آیند.

استریا

هیپرپیگمانتاسیون

هیپرپیگمانتاسیون به عنوان یکی از عارضه‌های روی پوست فرد باردار به تیرگی پوست معروف است. ملانیست سلول ساز رنگ‌ساز است که با تولید بیش از حد این سلول، شما باید رنگ پوست فرد را دچار تغییر در نظر بگیرید که تیرگی پوست حاصل می‌شود و کاهش تولید این سلول، قطعاً می‌تواند به رنگ روشن‌تر پوست اشاره کند.

قسمت‌هایی نظیر زیر بغل، کشاله ران و ناف را می‌توان با وجود این‌چنین عارضه‌ای در حال تغییر در دوره بارداری در نظر گرفت. نور آفتاب با وجود تیرگی پوست این دوره حساس زندگی بانوان می‌تواند به وجود التهاب نیز کمک کند. به همین دلیل، متخصص سونوگرافی غربالگری توصیه می‌کند که بانوان عزیز باید به تغییرات این‌چنین توجه بیشتری داشته باشند. متأسفانه تیرگی پوست یکی از عارضه‌های اصلی در این دوره به شمار می‌آید که حالتی ناخوشایند را نیز به وجود می‌آورد.

شفافیت رنگ پوست

شفافیت رنگ پوست فرد باردار را نیز یکی از تغییرات دیگر در دوره بارداری است. ترکیب شدن هورمون‌ها و روغن به 40 درصد افزایش حجم خون می‌انجامد. به همین دلیل پوست بسیار شفاف به نظر می‌رسد. می‌توان گفت افزایش وزن این دوره سبب می‌شود که پوست شفافیت بیشتری را به رخ بکشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که تغییرات و نوسانات هورمونی می‌توانند مواد مغذی بیشتری را به اندام‌های گوناگون بدن برسانند. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوری دلسوز و متخصص باید در ارتباط باشید.

شفافیت رنگ پوست

سخن پایانی

طبق آنچه که برای تغییرات پوست در بارداری بیان کرده‌ایم، بهتر است این نکته را نیز مورد بررسی قرار دهید که دوره بارداری، یک دوره ساده و بدون دغدغه نیست و باید سبک زندگی خاصی را دنبال کرد که بتوان سلامت جسمی و روحی خود را به عنوان فردی باردار حفظ کنید. در غیر این صورت چه بسا تغییرات رایج پوستی در این دوره بعد از زایمان نیز به سختی درمان شوند و این خود روی اعتماد به نفس افراد نیز تأثیر جدی می‌گذارد.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟