تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در چیست؟

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در چیست؟

یکی از موضوعاتی که در دوران بارداری مطرح است، بحث سونوگرافی های پی در پی است. در این دوران شما باید بنا به دلایلی زیادی سونوگرافی های متعددی بگیرید. دو تا از مهم ترین سونوگرافی هایی که در این دوران وجود دارد به عنوان سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی معروف اند. سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی هرکدام تعریفی مجزا دارند و همچنین دارای تفاوت هایی نسبت به یکدیگر هستند. ما در این مقاله می خواهیم به تعریف تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی و عوارض هرکدام و … بپردازیم. به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

ultrasound (2)

متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

در اولین بخش از این مقاله می خواهیم شما را با معنی و مفهوم سونوگرافی سه بعدی و همچنین سونوگرافی چهار بعدی آشنا کنیم. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی بیشتر آشنا شوید. موردی که باید به آن توجه شود این است که متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران راهی مطمئن در جهت اطمینان به سالم بودن جنین است.

سونوگرافی ND چگونه انجام می‌شود

همه چیز درباره سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی سه بعدی یکی از سونوگرافی های پیشرفته است که پزشک فقط در موارد خاص آن را تجویز می کند. منظور ما از موارد خاصی بیماری نیست بلکه گاهی اوقات پزشک برای دیدن جزئیات بیشتر بدن جنین و همچنین اطمینان کامل از سلامت مادر، این سونوگرافی را انجام می دهد. سونوگرافی سه بعدی یکی از بهترین سونوگرافی جنین است که در بیشتر مراکز درمانی و کلینیک ها از آن استفاده می‌شود.

هزینه سونوگرافی

هزینه این سونوگرافی به دلیلی استفاده از دستگاه های خاص کمی بیشتر از بقیه سونوگرافی ها است. همچنین افرادی که این سونوگرافی ها را انجام می دهد باید افراد حرفه ای باشند و کار با دستگاه های سونوگرافی سه بعدی را را یاد داشته باشند. توجه داشته باشید هزینه سونوگرافی غربالگری در تهران تفاوت خاصی با بقیه مناطق ندارد.

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی

اگر برای شما نیز سونوگرافی سه بعدی تجویز شد بهترین زمان برای انجام آن بین هفته های 26 تا 30 است. این وقت به این دلیل بهترین زمان است که قبل از هفته 26، سونوگرافی نمی تواند چیز خاصی را به شما نشان دهد و همچنین پس از هفته 30 ممکن است جنین تغییر جایگاه دهد. برای مثال سر جنین به سمت پایین برود و متخصص سونوگرافی غربالگری نتواند از بخش سر جنین اطلاعات کسب کند. یکی دیگر از مواردی که حتما باید به آن اهمیت دهید متخصص سونوگرافی غربالگری انتخاب می‌کنید است که باید شخصی با تجربه باشد.

آیا می توانم صورت بچه ام را در این سونوگرافی ببینم؟

تعداد بسیار زیادی از شما این سوال را پرسیده بودید. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که دیده شدن یا نشدن صورت جنین در این سونوگرافی به عواملی بستگی دارد.

عامل اول

 اولین عامل محل قرار گیری جنین است. اگر سر جنین به سمت بالا باشد و همچنین مایع آمنیوتیک اطراف جنین به مقدار لازم باشد شما می توانید چهره جنین را به صورت واضح ببینید. اما اگر سر جنین به پایین و به طرف لگن باشد و یا مایع آمنیوتیک اطراف جنین کافی نباشد، شما نمی توانید چهره جنین را واضح ببینید.

عامل دوم

عامل دوم چربی شکم تان است. بهتر است بدانید که چربی شکم باعث می شود تا عکس هایی که در سونوگرافی گرفته می شود شفاف نباشد و شما نتوانید اطلاعات زیادی از آنها کسب کنید. همچنین اگر می خواهید صورت بچه خود را ببینید باید بدانید که چربی شکم تصویر بسیار کدر و تار شود.

سونوگرافی سه بعدی چیست

سونوگرافی چهار بعدی

سونوگرافی چهار بعدی یک نوع پیشرفته از سونوگرافی سه بعدی است. متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران با استفاده از سونوگرافی چهار بعدی می تواند اطلاعات بسیار زیادی از جنین کسب کند. در نظر داشته باشید با انجام سونوگرافی غربالگری می‌توانید اطلاعات دقیق تری از وضعیت جنین خود داشته باشید.

هزینه سونوگرافی

اگر خواسته باشیم درمورد هزینه سونوگرافی چهار بعدی صحبت کنیم باید بگوییم که سونوگرافی چهار بعدی از سونوگرافی سه بعدی پیشرفته تر است و از دستگاه های کمیاب ترین نیز استفاده می شود. به همین دلیل هزینه سونوگرافی چهار بعدی نسبت به سونوگرافی سه بعدی بیشتر است.

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی

گفته های پزشک های مطرح درمورد بهترین زمان برای انجام سونوگرافی چهار بعدی متفاوت است. نظر تعدادی از پزشکان این است که بهترین زمان برای انجام این سونوگرافی بین هفته های 27 تا 32 است در صورتی که عده ای دیگر انجام آن را بین هفته های 26 تا 30 پیشنهاد می کنند. اما شما برای اینکه از بهترین زمان انجام سونوگرافی مطمئن شوید با پزشک خود مشورت کنید.

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در چیست؟

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی عنوان این بخش از مقاله است که می خواهیم با شما بررسی کنیم. برای آشنایی بیشتر با تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

  • اولین تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در عکس هایی است که از جنین می گیرد. در سونوگرافی سه بعدی می توانید تمام قسمت های جنین را واقعی و همچنین تصاویر رنگی مشاهده کنید. در سونوگرافی چهار بعدی علاوه بر این ویژگی، شما می توانید حرکات جنین در شکم مادر را نیز مشاهده کنید.
  • اگر خواسته باشید تمام جزئیات را مشاهده کنید باید از سونوگرافی چهار بعدی استفاده کنید. میزان دقت ها در این دو سونوگرافی نیز یکی از تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی است.

سونوگرافی چهار بعدی

کلام پایانی درباره تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

عنوان این مقاله تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی بود. شما می توانید برای انجام این سونوگرافی ها به بهترین سونوگرافی جنین شهر خود مراجعه کنید. امیدوارم این مقاله تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی برای شما مفید بوده باشد. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟