تلقیح داخل رحمی اسپرم چگونه است؟

تلقیح داخل رحمی اسپرم چگونه است؟

تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI ) یک روش عالی برای درمان ناباروری است که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. توجه داشته باشید که این روش نیز تنها برای شرایط خاصی مناسب خواهد بود و به همین دلیل باید به این نکات توجه کنید که چه کسانی با چه شرایطی می‌توانند از این روش برای درمان ناباروری خود استفاده کنند. کسانی که بتوانند و شرایط استفاده از این روش را داشته باشند میتوانند از تلقیح داخل رحمی اسپرم استفاده کنند

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

در چه مواردی می توان از تلقیح داخل رحمی اسپرم استفاده کرد؟

‏ IUI  زمانی که یک روش عالی برای بارداری به حساب می‌آید که زوجین با ضعیف بودن اسپرم مرد روبرو شوند ک در این روش اسپرم را داخل رحم قرار می‌دهند تا شانس باروری را امتحان کنند. اگر ناباروری علت نامشخصی داشته باشد، قطعاً می‌توان از این روش استفاده کرد.

 همچنین در مواردی که بانوان به اسپرم مرد حساسیت دارند یا حتی مشکلاتی در هنگام انزال مرد به وجود می‌آید، به این روش می‌توان دلخوش کرد. ترشحات دهانه رحم را نیز باید جدی گرفت و به روش IUI زوجین بیندیشند. بافت زخمی در دهانه رحم نیز باعث می‌شود تا پزشک از این روش درمانی استفاده کند؛ همچنین آن دسته از زوجین که در هنگام برقراری رابطه جنسی درد شدیدی را احساس می‌کنند یا بیماری‌های آموزشی مانند ایدز و هپاتیت را تجربه می‌کنند در زمره کسانی قرار می‌گیرند که بهتر است از این روش درمانی برای باروری یعنی IUI استفاده کنند. البته زوجین اگر قبل از اقدامی به سونوگرافی غربالگری مراجعه کنند، می‌توان شرایط را به درستی مدیریت کرد.

در چه مواردی می توان از تلقیح داخل رحمی اسپرم استفاده کرد؟

همه چیز درباره تلقیح داخل رحمی اسپرم

مراحل انجام تلقیح داخل رحمی اسپرم

مراحل انجام IUI را باید به صورت واضح مورد بررسی قرار دهید که مرحله اول به تولید تخمک اختصاص داد. یعنی تخمدان‌ها به چندین روش می‌توانند به تولید تخمک بپردازند. در این شرایط، احتمالاً زوجین از داروهای باروری نیز استفاده کنند.

مرحله دوم به تعیین زمان تخمک‌گذاری اشاره می‌کند که در این شرایط، پزشک قادر است زمان تخمک‌گذاری را نیز تعیین کند. حتی دیده شده است که برای آزاد کردن تخمک در زمان مشخص پزشک به تزریق آمپول hcg  پرداخته است. معمولاً آزاد کردن تخمک ۳۶ ساعت بعد از تزریق آمپول مورد توجه قرار می‌گیرد که در مرحله بعدی مرد باید اسپرم خود را به آزمایشگاه تحویل دهد و در آزمایشگاه نیز به شستشوی اسپرم می‌پردازند تا بتوان اسپرم‌های مقاوم‌تر را شناسایی کنند. پزشک اسپرم‌های مقاوم را توسط یک لوله باریک از دهانه رحم به رحم منتقل می‌کنند که لازم نیست درد خاصی را در این مواقع انتظار داشته باشید البته یک گرفتگی خفیف ماهیچه را برخی از بانوان شاید در این مرحله تجربه کنند. توجه داشته باشید که حدود 2 هفته بعد از تلقیح اسپرم تست بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد که امیدواریم مرحله بعدی مراجعه به بهترین سونوگرافی جنین باشد.

راحل انجام تلقیح داخل رحمی اسپرم

میزان مؤفقیت IUI

چنانچه در مورد میزان موفقیت این روش(IUI) برای درمان ناباروری بخواهیم شاره کنیم، بهتر است بدانید که آن دسته از زوج‌هایی که متأسفانه علت ناباروری آن‌ها مشخص نیست، معمولاً با انجام این روش البته زمانی که به مصرف داروهای باروری پرداخته‌اند، نتیجه قابل قبولی را کسب می‌کنند. به این دلیل که این داروها باعث می‌شوند تا لقاح بتواند یک روند طبیعی را در بدن به وجود آورد و به همین علت، میزان موفقیت روشی مانند IUI می‌تواند به بهترین شکل ممکن نتیجه خود را نشان دهد. در حالت طبیعی اگر علت ناباروری مشخص نباشد، شما باید ۴ الی ۵ درصد احتمال موفقیت را در روش‌های درمانی باروری نظیر IUI در نظر بگیرید، اما زمانی که زوج‌ها از داروهای باروری استفاده می‌کنند شما می‌توانید احتمال موفقیت را به ۱۵ درصد هم به راحتی برسانید. زمانی که لقاح به موفقیت کامل خود برسد، بانوان باید مراجعه به متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران را فراموش نکنند.

معایب درمان باروری IUI

هر روش درمان باروری صد درصد با توجه به مزایایی که دارد ممکن است معایبی را نیز به خود اختصاص دهد که در مورد این روش می‌توان گفت مصرف داروهای باروری در برخی از مواقع احتمال دو یا چند قلوزایی را نیز به وجود می‌آورد و به همین دلیل برخی از بانوان بارداری چند قلو را شاید یک زنگ خطر احساس کنند. خصوصاً داروهایی نظیر کلومیفن‌سیترات باعث می‌شود تا دوقلوزایی حدوداً ۱۰ درصد شانس خود را افزایش دهد و اگر در کنار این داروها از مواردی همچون گنادوتروپین‌ها زوج‌ها استفاده کنند، شما 10 درصد گفته شده را باید ۳۰ درصد در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که دارویی مانند گنادوتروپین‌ها باعث می‌شود تا سندروم تحریک بیش از حد تخمدان نیز به صورت البته کاملاً خفیف به وجود آید که این سندروم در برخی از شرایط حالت آزاردهنده‌ای دارد اما نکته مثبت آن این است که بدون این که به درمان خاصی نیاز پیدا کند از بین خواهد رفت. در صورتی که البته بسیار نادر است، احتمالاً مصرف داروی این‌چنینی باعث شدت یافتن این نوع سندورم می‌شود که حتی فرد را به بستری شدن مجبور می‌کند. متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران می‌تواند در این‌باره اطلاعات قابل توجهی را ارائه دهد

معایب درمان باروری IUI

IUI آقایان و خانم ها

IUI در آقایان به گونه‌ای است که برخی از مراکز از یک نوع کاندوم برای جمع‌آوری مایع منی استفاده می‌کنند که بعد از نیم ساعت الی 1 ساعت آقایان باید نمونه جمع‌آوری‌شده مایع منی خود را به آزمایشگاه تحویل دهند. در مورد خانم‌ها نیز بهترین زمانی که برای انجام IUI مدنظر قرار می‌گیرد، محدوده تخمک‌گذاری است که معمولاً روز دوم و سوم قاعدگی را می‌توانید برای انجام بررسی وضعیت تخمدان‌ها زمان مراجعه به متخصص سونوگرافی غربالگری اختصاص دهید.

متخصص چنانچه وضعیت تخمدان شما را عادی و نرمال معرفی کند، داروی تحریک تخمدان را تجویز خواهد کرد. این نکته را به هیچ عنوان از یاد نبرید که در این شرایط شما باید از خدمات سونوگرافی غربالگری به نحو احسن استفاده کنید و بهتر است به مراکزی مراجعه کنید که این مراکز با کیفیت و استاندارد بالایی خدمات این‌چنینی را ارائه دهند که در این شرایط ما به شما دکتر دلیری را معرفی می‌کنیم.

.

سخن پایانی

برای انجام تلقیح داخل رحمی اسپرم هرانچه لازم بود را بیان کرده‌ایم. شما کاربران عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با پزشکان و مشاورین ما در این مجموعه صحبتی داشته باشید. خدمات 24 ساعته پشتیبانی این مجموعه قطعاً می‌تواند جزء آپشن‌هایی اساسی برای ترغیب کاربران عزیز به این مجموعه باسابقه در این زمینه باشد.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟