علائم ایجاد جفت سرراهی

علائم ایجاد جفت سرراهی

اگر بخواهیم وارد مبحث جفت سرراهی بشویم باید از ابتدا به شما توضیح دهیم تا شما بتوانید خوب این مطلب را درک کنید. پس از رشد جنین جفت در رحم، غشایی مسئول این است که اکسیژن و مواد غذایی را به جنین برساند. جنین نیز رشد کرده و جفت در موقعیتی در رحم کاشته می شود. این موقعیت برای هرکس متفاوت است. اگر جفت در منطقه مناسبی از رحم کاشته نشود باعث ایجاد خطر جفت سرراهی می شود. طبق آمار، از هر 200 زایمان تنها 1 عدد با این مشکل روبرو می شود. ما می خواهیم در این مقاله موضوع جفت سرراهی را با شما بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا بیشتر این درباره آن اطلاعات کسب کنید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

ایجاد جفت سرراهی
ultrasound (2)

بهترین سونوگرافی جنین

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

جفت سرراهی

جفت مسئول رساندن مواد مغذی و همچنین اکسیژن از خون مادر به جنین است تا جنین بتواند به خوبی رشد کند. جفت سرراهی به جفتی گفته می شود که در جای اشتباه یعنی در قسمت پایینی رحم کاشته می شود و این باعث می شود تا دهانه رحم بسته شود. هنگامی که کودک برای تولد آماده است به سمت دهانه رحم می شود و دهانه رحم با باز شدن راه انتقال کودک به واژن را فراهم می کند. اما فکر می کنید وقتی جفت سرراهی ایجاد شده باشد چه اتفاقی می افتد؟ جفت سرراهی راه خروج کودک از واژن را مسدود می کند و دیگر کودک نمی تواند از آن راه متولد شود. بیشتر اوقات زخم های که در پوشش رحم وجود دارند و یا ناهنجاری های جفت باعث ایجاد آن می شود. توجه داشته باشید که با مراجعه به متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران از سالم بودن جنین خئ اطمینان حاصل کنید.

همه چیز درباره جفت سرراهی

انواع آن

ما در کل سه نوع جفت سرراهی داریم که به صورت خلاصه برای شما بیان می کنیم.

1.   کامل

جفت سرراهی کامل به جفتی می گویند که در جای نادرست رحم کاشته شده است و به طور کامل دهانه رحم را مسدود کرده باشد. وقتی جفت دهانه رحم را بسته باشد و هیچ راهی برای خروج نباشد به جفت سرراهی کامل معروف است. همچنین وجود سونوگرافی غربالگری در تهران و رفتن به آن باعث زودتر فهمیدن مشکلات ژنتیکی جنین تان می‌شود.

2.   نسبی

جفت سر نسبی نیز به جفتی گفته می شود که در جای نادرست رحم کاشته شده باشد اما فرق آن در مسدود سازی کامل دهانه  رحم است. این جفت فقط بخشی از دهانه رحم را مسدود می کند و راه رحم به طور کامل بسته نمی شود.

3.   حاشیه ای

 شاید بتوان گفت که نوع خوش خیم جفت سرراهی است. این جفت فقط تا لبه دهانه رحم وجود دارد و دهانه رحم را  زیاد مسدود نمی کند. این جفت فقط تا کنار دهانه رحم ادامه دارد. متخصص سونوگرافی غربالگری یکی از گزینه های خوب در جهت مطمئن شدن از وضعیت جنین است.

انواع جفت سرراهی

علائم

شاید پس از این اطلاعاتی که راجب به آن کسب کردید سوالاتان این باشد که جفت سرراهی چه علائمی دارد؟ از کجا بفهمیم که دچار آن هستیم؟ در همین ابتدا باید بگوییم که علائمی که در ادامه می خوانید قطعا نشان دهنده این نیست که شما مبتلا به آن هستید. برای اینکه مطمئن شوید  باید به بهترین سونوگرافی جنین مراجعه کنید.

بررسی علائم

یکی از شایع ترین علائم جفت سرراهی خونریزی واژینال بعد از هفته 20 ام بارداری است. جالب است بدانید که این خونریزی هیچ دردی ندارد. البته موارد دیگری به غیر از آن نیز می توانند علت این خونریزی باشند.

گاهی اوقات نیز گرفتگی عضلات برای افرادی که دچار این مسئله هستند ایجاد می شود.

قرارگیری نوزاد در موقعیت بریچ درون رحم نیز یکی از نشانه و علائم آن است. در سونوگرافی سه ماه سوم راحت ترین موقعیت قرارگیری کودک در پایین رحم است زیرا فضای بیشتری داشته باشد. یک مسئله مهم که باید در مورد آن بدانید این است که هرچه زودتر در دوران بارداری به سونوگرافی غربالگری مراجعه کنید احتمال اینکه بتوانید جلوی رشد مشکلات جنین خود را بگیرید بیشتر است.

کودک در حالت عادی باید سر و شانه هایش به سمت دهانه رحم باشد اما جفت سرراهی و کاشته شدن در موقعیت نامناسب آن باعث می شود تا باسن نوزاد به طرف دهانه رحم باشد. به این حالت موقعیت بریچ می گویند.

احتمال ابتلا به آن

شاید در قبل از هفته 28 ام به شما گفته شود که جفت کم ارتجاعی دارید. این چیز مهمی نیست زیرا در سونوگرافی سه ماهه دوم میزان احتمال آن در همه مادران دیده می شود.

اما رشد سریع رحم در اوایل بارداری باعث می شود تا این میزان احتمال از جفت سرراهی نیز برطرف شود. شاید بهترین سونوگرافی غربالگری در تهران نیز نتواند تا قبل از سه ماهه سوم این بیماری را تشخیص دهد پس صبر داشته باشید و نگران نشوید.

احتمال ابتلا به آن

آیا درمان می‌شود

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم بله اگر پزشک تا قبل از هفته 20 ام تشخیص دهد که شما مبتلا به جفت سرراهی هستید به راحتی درمان می شود و در پایان برای به دنیا آوردن کودک هیچ مشکلی نخواهید داشت.

کلام پایانی

جفت سرراهی موضوع این مقاله ما بود  شما یاد گرفتید که  چیست و چه انواعی دارد. همچنین یاد گرفتید که علائم احتمالی ابتلا به آن چیست و آیا این بیماری درمان می شود یا نه. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر و قدردانی را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟