علل و درمان خونریزی واژینال در بارداری

علل و درمان خونریزی واژینال در بارداری

خونریزی واژینال در دوران بارداری از سری خونریزی های خطرناکی است که باید به آن توجه شود. خونریزی واژینال در بارداری را تقریباً می‌توان یکی از شایع‌ترین خونریزی‌هایی در نظر گرفت که اکثر بانوان باردار با آن روبرو می‌شوند و البته منظور ما از خونریزی ترشحاتی نیست که با لکه بینی همراه است. بلکه خونریزی به جریانی اطلاق می‌شود که بسیار سنگین بوده و شما را مجبور به استفاده از پد بهداشتی کند. به این دلیل که در دوران بارداری دوش گرفتن یا حتی استفاده از تامپون شدیداً منع شده است و نمی‌توان به جزء استفاده از پد از روش دیگری برای کنترل خونریزی استفاده کرد. به هرحال در دوران بارداری خونریزی نگرانی‌هایی را در بر دارد، اما شما باید با علائم و دلایل آن آشنا باشید تا بدون استرس و نگرانی بتوانید این دوران را پشت سر بگذارید. 

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

خونریزی واژینال در بارداری

سه ‌ماه اول بارداری و اواخر بارداری 2 زمانی را در برمی‌گیرند که احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند و به همین دلیل، بهتر است سعی کنید با مراجعه منظم و مرتب به سونوگرافی غربالگری از ترس و نگرانی در هنگام مواجه با مشکلاتی نظیر خونریزی واژینال در هنگام بارداری خود را دور نگه دارید.

خونریزی واژینال در بارداری ​

همه چیز درباره خونریزی واژینال در بارداری

خونریزی در اوایل بارداری

ازجمله دلایلی که می‌توان برای خونریزی واژینال در بارداری ( vaginal bleeding ) اشاره کرد، لانه گزینی جنین است که متأسفانه خانم باردار ممکن است بعد از ۶ الی ۱۲ روز بعد از لقاح با لکه‌های خونی در این قسمت روبرو شود و لکه‌ای که مشاهده می‌شود کمرنگ و شاید چندین ساعت یا حتی چند روز ادامه داشته باشد و به همین دلیل، برخی این لکه‌ها را با دوران قاعدگی اشتباه می‌گیرند، در صورتی که این خونریزی از خونریزی‌های اوایل بارداری به شمار می‌آید.

به همین علت بهتر است این مشاهده رابا آغاز عادت ماهانه اشتباه نگیرند. سقط جنین نیست متأسفانه در ۱۲ هفته اول دوره حاملگی بسیار دیده می‌شود و این نوع خونریزی احتمالاً سقط جنین را نیز در بر دارد که در کنار خونریزی، منقبض شدن شکم و دردهایی که فرد باردار تجربه می‌کند را نیز نباید نادیده گرفت.

 یکی دیگر از دلایل خونریزی واژینال در بارداری می‌تواند عفونت باشد. عفونت ممکن است به عفونت‌های آمیزشی مربوط باشد یا حتی فرد با تبخال تناسلی مواجه شده باشد که در هر صورت شما باید هرچه سریع‌تر از خدمات سونوگرافی غربالگری در تهران استفاده کنید.

خونریزی در اوایل بارداری​

خونریزی در اواخر بارداری

حال که در مورد دلایل خونریزی در اوایل حاملگی صحبت کرده‌ایم، بهتر است به دلایلی که منجر به خونریزی آخر بارداری هم می‌شود اشاره‌ای داشته باشیم. معمولاً به‌خاطر خارج شدن البته بخشی از مخاطی که در دهانه رحم وجود دارد در هنگام شروع زایمان، ممکن است فرد با خونریزی روبرو شود که این خونریزی چندین روز قبل از آغاز درد زایمان مشاهده می‌شود و متأسفانه یکی از دلایل خونریزی از واژینال در دوران حاملگی، جدا شدن زودرس جفت است که این خود به مراقبت‌های اصولی دوران بارداری برمی‌گردد و به همین دلیل شما باید با دکتر دلیری در ارتباط باشید تا بتوانید از مشکلات این‌چنینی جلوگیری کنید.

 پاره شدن رحم و یا زایمانی که زودتر از موعد مقرر اتفاق می‌افتد همگی از جمله دلایل اصلی برای “خونریزی واژینال در بارداری” ( اواخر دوره ) محسوب می‌شوند و همچنین با پایین بودن جفت در قسمت رحم خونریزی به صورت کامل یک دلیل واضح خود را نشان می‌دهد. مراجعه مرتب به متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران از مشکلات این‌چنینی به نحو احسنت جلوگیری می‌کند.

بعد از مشاهده خونریزی واژینال در دوره حاملگی چه کنیم؟

متأسفانه برخی از بانوان باردار خونریزی واژن را آنچنان که باید شایع جدی نمی‌گیرند در صورتی که این مشکل بسیار خطرآفرین است و به همین دلیل شما باید با راهکارهایی که باید بعد از خونریزی انجام دهید، آشنایی کامل داشته باشید. معمولاً افراد باردار زمانی که با علائمی همچون سرگیجه روبرو می‌شوند و در کنار آن خونریزی را تجربه می‌کنند باید هرچه سریعتر به اورژانس مراجعه کرده و از رخ دادن مشکلات بعدی جلوگیری کنند.

 همچنین خونریزی‌های شدیدی که با هیچ دردی همراه نیست یا دردهای بسیار شدید گرفتگی در پایین شکم و مهم‌تر از همه تب بالای 38 درجه که ممکن است با لرزیدن و نلرزیدن همراه باشد و زمانی که ترشحات واژینال بافتی هستند، همگی از جمله علائمی به شمار می‌آیند که باعث می‌شود تا شما هر چه سریع‌تر به اورژانس مراجعه کرده یا حتی از مشاوره‌های بهترین سونوگرافی جنین به نحو احسنت بهره‌مند شوید.

مشاهده خونریزی واژینال

خونریزی واژینال در دوره حاملگی را چگونه متوقف کنیم؟

از جمله روش‌های متوقف کردن و البته درمان خونریزی در دوره حاملگی در ابتدا استراحت کردن است. متأسفانه برخی از خانم‌های باردار به این موضوع توجهی ندارد و به همین دلیل است که با مشکلات این‌چنینی مواجه می‌شوند؛ همچنین به خاطر داشته باشید که مراقبت و استراحت اولین و بهترین روشی است که می‌توان به آن اشاره کرد و به همین دلیل، پیشنهاد ما این است که به دکتر دلیری مراجعه کنید تا بتوانید از برنامه‌ریزی‌های اصولی در این دوران بهره‌مند شوید و سعی کنید از تامپون در دوران خون‌ریزی استفاده نکنید و تا حد ممکن از پدهای بهداشتی استقبال بیشتری داشته باشید. معمولاً مراجعه به متخصص سونوگرافی غربالگری می‌تواند بسیار کارساز باشد. اینکه فرد باردار بداند چگونه باید برنامه‌های مراقبتی را در این دوران اعمال کند، تنها باید با مشورت پزشکی ماهر و متخصص انجام پذیرد؛ همچنین در صورت نیاز به داروهای مسکن بهتر است، زیر نظر پزشک انجام شود؛ چرا که در غیر این صورت احتمال ایجاد مشکلات ریز و درشت دیگری نیز وجود دارد.

چرا انجام سونوگرافی غربالگری در دوران بارداری اهمیت دارد؟

اهمیت بالای سونوگرافی غربالگری را به هیچ عنوان نمی‌توان نادیده گرفت. به این علت که در خدماتی همچون سونوگرافی می‌توان وضعیت سلامت مادر و جنین را به درستی مورد بررسی قرار داد. برخی آن چنان که باید و شاید این گونه خدمات را در دوران بارداری جدی نمی‌گیرند و به همین دلیل، با مشکلاتی روبرو می‌شوند که متأسفانه شاید به مرگ جنین هم ختم شود.

انجام سونوگرافی غربالگری در دوران بارداری

سخن پایانی در رابطه با خونریزی واژینال در بارداری

خونریزی واژینال در بارداری را جدی بگیرید؛ چراکه در صورت نادیده گرفتن این موضوع احتمال مشکلات بسیار بیشتری نیز وجود دارد که تهدید به سلامت جنین و مادر را شامل می‌شود، برنامه‌ریزی‌های اصولی دوره بارداری را باید جدی بگیرید و در این بین باید به پزشکی ماهر یعنی دکتر دلیری مراجعه کنید؛ زیرا استراحت و رژیم غذایی این دوره صد درصد برای جلوگیری از چنین مشکلاتی بی‌تأثیر نیستند.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟