دلایل جدا شدن زودرس جفت

دلایل جدا شدن زودرس جفت

یکی از مشکلات نوپدید که در بارداری رایج شده است، جدا شدن زودهنگام جفت است. جدا شدن زودرس جفت را یکی از موضوعات بسیار جدی و خطرناک باید در نظر گرفت که در صورت نادیده گرفتن آن مشکلات ریز و درشت بسیار زیادی را باید تجربه کرد. دکتر دلیری در این زمینه می‌تواند اطلاع رسانی دقیق‌تری را ارائه دهد. به هر حال مراقبت‌های دوره حاملگی را چنانچه افراد جدی بگیرند با مشکلات این‌چنینی به ندرت روبرو خواهند شد. بدین‌ترتیب در ادامه همراه ما باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم-۴
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

جدا شدن زودرس جفت

جدا شدن زودرس جفت (placental abruption) یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که برخی از افراد باردار متأسفانه با آن مواجه می‌شوند ولی ضمن مراجعه مرتب به متخصصین سونوگرافی غربالگری می‌توان به تشخیص این عارضه پرداخت و از خطرهای دیگر آن در آینده جلوگیری کرد.

این عارضه به 2 صورت جزئی یا کلی رخ می‌دهد. جدا شدن جفت به قطع شدن انتقال مواد غذایی و همچنین اکسیژن به جنین مربوط است و این یک موضوع بسیار خطرناک به شمار می‌آید. برخی که این مشکل را نادیده گرفته‌اند با مقوله‌ای به نام مرده زایی روبرو شده‌اند. این رخداد یعنی جدا شدن جفت به صورت زودرس، بیشتر در 3 ماهه سوم به وجود می‌آید.

متأسفانه حاملگی های پرخطر را برخی جدی نمی‌گیرند که این نوع حاملگی‌ها به خاطر رژیم غذایی نادرست و در نظر نگرفتن مراقبت‌های اصولی این دوران به وجود می‌آیند؛ به همین خاطر، دکتر دلیری می‌تواند در این زمینه مشاوره‎های لازم را ارائه دهد. به هر حال انجام ورزش‌های مناسب این دوره، رژیم غذایی مناسب و مراقبت‌های اصولی و برنامه‌ریزی‌شده را نباید نادیده گرفت.

جدا شدن زودرس جفت​

همه چیز درباره جدا شدن زودرس جفت

عوامل رایج در جدا شدن زودرس جفت

دلایل زیادی هستند که می‌توانند باعث جدا شدن زودرس جفت شوند و البته ضمن مراجعه به سونوگرافی غربالگری در تهران می‌توان تا حدودی از این مشکلات جلوگیری کرد. می‎توان گفت اختلالاتی که در انعقاد خون وجود دارد یا پاره شدن کیسه آب قبل از موعد آن، جزء رایج‌ترین‌ها به حساب می‌آید.

 ناگفته نماند که فشار خون دوران بارداری با فشار خون‌هایی که بسیار مزمن هستند را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. آن دسته از عزیزانی که در بارداری‌های قبلی خود شاهد خونریزی بوده‎اند نیز بیشتر در معرض این مشکل قرار می‌گیرند  همچنین بالا بودن مقدار و میزان آب اطراف جنین نیز از جمله مشکلات این‎چنینی را به وجود می‎آورد.

 چند قلو بودن جنین و یا تحمل ضربه برای فرد بارداری که متأسفانه تصادفی را تجربه کرده است، نیز جزء عوامل جدی به شمار می‌آیند. متأسفانه برخی دخانیات مانند سیگار، قلیان، مواد مخدر و الکل را جدی نمی‌گیرند و همین امر یکی از دلایل جدا شدن جفت به شمار می‌آید. ناگفته نماند که ناهنجاری‌های رحمی را نیز در این میان نباید نادیده گرفت.  

عوامل رایج در جدا شدن زودرس جفت​

در زمان جدا شدن زودرس جفت چه کنیم؟

فردی باردار زمانی که با مشکلی همچون “جدا شدن زودرس جفت” خود روبرو می‌شود بهترین کار این است که با متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران ارتباطی داشته باشد. توجه کنید حتی جداشدن بسیار جزئی را نباید نادیده گرفت؛ چرا که در غیر این صورت احتمال شدت یافتن خونریزی بسیار بالا خواهد بود و شاید جنین اکسیژن کافی دریافت نکند.

در این شرایط پزشک تشخیص می‌دهد تا هر چه سریع‌تر عمل سزاریان انجام پذیرد. البته جدا شدن‌های جزئی جفت باعث می‌شود تا هنگامی که جنین حالت طبیعی خود را بتواند حفظ کند، این مشکل زایمان به تأخیر بیفتد. ناگفته نماند که در این شرایط تنها ارتباط با پزشکی ماهر باعث می‌شود تا مشکلی برای مادر و جنین به وجود نیاید که متأسفانه برخی تصمیم‌گیری درستی نداشته و همین امر باعث می‌شود تا زمان تولد، نوزاد با مشکلات ریوی گریبان گیر باشد.  

نشانه‌های جدا شدن زودرس جفت

حال که در مورد عوامل رایجی که می‌تواند به جدا شدن زودهنگام جفت منجر شود، صحبت کرده‌ایم بهتر است در مورد نشانه‌های آن نیز حرفی داشته باشیم. می‌توان گفت منقبض شدن‌های ادامه‌دار را به هیچ عنوان نباید نادیده گرفت که البته بهترین سونوگرافی جنین معتقد است لکه بینی و خون‌ریزی ناحیه واژن را نیز باید جدی گرفت؛ چرا که به خاطر پاره شدن کیسه آب احتمال خروج مایعات خون‌آلود از ناحیه‎ای مانند واژن بسیار بالا خواهد بود.

معمولاً دردی که به خاطر انقباض به وجود می‌آید یا حساسیت یافتن رحم به دلیل دردهای شکمی و کمردرد همه جزء علائم اصلی برای جدا شدن زودرس جفت به شمار می‌آیند؛ همچنین توقف ناگهانی یا کاهش حرکات جنین را فرد باردار در رحم خود زمانی که احساس می‌کند باید به این موضوع که جفت جداشده است، مشکوک شود، در این شرایط بهترین کار این است که با پزشکی معتبر یعنی دکتر دلیری این افراد در ارتباط باشند.

نشانه‌های جدا شدن زودرس جفت​

برای تشخیص جدا شدن زودهنگام جفت چه کنیم؟

  روش‌های تشخیص جدا شدن زودهنگام جفت را می‌توان با مراجعه به‌موقع به متخصص سونوگرافی غربالگری در نظر گرفت؛ چرا که در هنگام انجام سونوگرافی درد و خونریزی می‌تواند به‌راحتی مشخص شود و بهتر است بدانید که استفاده از راهکارهای درمانی با توجه به سن فرد باردار، ناحیه جنین جدا شده و میزان جدا شدگی جفت متفاوت است.

 زمانی که جنین به بلوغ کافی نرسیده است، احتمال اینکه فرد باردار در بیمارستان بستری شود تا متخصصین بتوانند برای متوقف کردن خونریزی چاره‌ای بیاندیشند نیز بالا خواهد بود که البته مصرف داروها در این شرایط نیز توصیه می‌شود و باید تحت نظر پزشک تجویز شوند، همچنین زمانی که جنین به بلوغ رسیده است، در ابتدا سلامت مادر و جنین را مورد بررسی قرار می‌دهند و سپس هر چه سریع‌تر عملیات سزارین را به صورت اورژانسی برنامه‌ریزی می‌کنند که در برخی از شرایط به خاطر شدت یافتن خونریزی فردا باردار شاید به خون نیاز داشته باشد.

تشخیص جدا شدن زودهنگام جفت

سخن پایانی درمورد جدا شدن زودهنگام جفت

جدا شدن زودرس جفت همان‌طور که گفته شد از جمله مشکلاتی است که به هر دلیلی ممکن است در دوره حاملگی به وجود آید و در این شرایط، باید از خدمات سونوگرافی به صورت اصولی و منظم استفاده کنید. به هر حال متخصصین این حوزه به شما راهنمایی‌هایی لازم را ارائه می‌دهند. بهتر است بدانید که دکتر دلیری در این زمینه آگاهی‌های لازم را ارائه می‌دهند که بتوانید با روش‌های جدید و به روز غربالگری و روش‌های کنترل حاملگی آشنا شوید، به هر حال شما از خدمات ۲۴ ساعته سایت نیز می‌توانید به نحو احسنت استفاده کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟