عارضه دکولمان جفت به چه دلیل اتفاق می افتد؟

دکولمان جفت چیست؟

دکولمان جفت همان جدا شدن جفت قبل از بارداری است. جفت بخشی از بدن است که در هنگام بارداری ایجاد می شود و مسئول تامین اکسیژن و مواد غذایی برای جنین است. جفت پس از بارداری به طور خود به خود جدا می شود.
اما جدا شدن این بخش از بدن قبل از زایمان می تواند بسیار خطرناک باشد. اگر این بیماری به سرعت درمان نشود قطعا خطراتی برای مادر و جنین ایجاد خواهد شد. پس از دکولمان جفت، اکسیژن و مواد غذایی به جنین نمی رسد و مادر نیز دچار خونریزی شدید داخلی می شود. به همین دلیل درمان این بیماری بسیار ضروری است. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا علائم این بیماری را نیز بشناسید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

دکولمان جفت

دکولمان جفت یک بیماری بسیار جدی است که ممکن است برای بعضی از بانوان ایجاد شود. با توجه به آمار، یک درصد از بانوان به این بیماری مبتلا می شوند. دکولمان جفت همان جدا شدن جفت است.
شاید برایتان جای تعجب باشد که آیا جفت نیز جدا می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله در بعضی از موارد جفت در رحم جدا می شود و مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد می کند پس بهتر است مرتب به پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه کنید.
اگر این بیماری دکولمان جفت به سرعت درمان نشود می تواند خطراتی زیادی برای جان مادر و جنین داشته باشد. به همین دلیل ما می خواهیم در این مقاله چس از معرفی دکولمان جفت، روش های تشخیص، روش هی درمان و پیشگیری و… را با شما بررسی کنیم. به ما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

دکولمان جفت

همه چیز درباره دکولمان جفت

آشنایی با علائم بیماری دکولمان جفت

ابتدا بهتر است از زمان اتفاق افتان این عارضه اطلاع حاصل کنید. دکولمان جفت معمولا در سه ماهه آخر بارداری و به طور دقیق تر، در هفته های آخر بارداری ایجاد می شود. اما مهم ترین علائم این بیماری عبارت اند از:آشنایی با علائم بیماری دکولمان جفت1. خونریزی واژینال


یکی از نشانه های این بیماری، خونریزی واژینال است. البته 20 درصد مواقع که خونریزی اتفاق می افتد، شما متوجه نمی شوید و خونریزی دیده نمی شود و همین باعث می شود تا این مورد به یکی از علائم دکولمان جفت تبدیل شود.
2. انقباضات رحمی
انقباضات رحمی در دوران بارداری عادی است اما اگر به این بیماری مبتلا باشید این انقباضات فرق خواهد داشت. اگر انقباضات شدید و غیر عادی رحم را تجربه کردید بهتر است برای انجام سونوگرافی های مربوطه به مراکز سونوگرافی غربالگری در تهران و یا در شهر خودتان مراجعه کنید.
3. ضربان های غیر نرمال جنین
ضربان قلب جنین یکی از مهم ترین شاخص هایی است که در بهترین و سونوگرافی جنین بررسی می شود. گاهی این ضربان قبل در آخر بارداری، غیر معمولی می شود. یعنی ضربان قلب یکسان نخواهد بود. این نیز می تواند یکی از علائم ابتلا به دکولمان جفت باشد.

عارضه دکولمان جفت چگونه اتفاق می افتد؟

شاید این سوال برایتان ایجاد شده باشد که چه عواملی باعث می شود تا دکولمان جفت ایجاد شده و این بیماری شدت پیدا کند؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که عوامل مختلفی در ایجاد این بیماری شرکت دارند.
اولین علت، داشتن دکولمان جفت در بارداری های قبلی است. اگر این بیماری را تابحال تجربه کرده باشید ممکن است دوباره نیز به آن مبتلا شده باشید. فشارخون بالا می تواند دومین علت ایجاد دکولمان جفت باشد.
به همین دلیل سعی کنید برای کنترل فشار خون زیر نظر متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهرتان  باشید. ضربه خوردن به شکم در هنگام بارداری می تواند شرایط ایجاد دکولمان جفت فراهم کند پس بسیار مراقب باشید.
اگر بارداری در سنین بالا اتفاق بیفتد نیز احتمال ایجاد دکولمان جفت بسیار بالاست. برای مثال بارداری پس از 40 سال، خطر ابتلا به این بیماری را به شدت بالا می برد و شما باید از این کار خودداری کنید.

روش های درمان دکولمان جفت چیست؟

روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد و آن هم نیز به سن، میزان جدا شدن جفت و همچنین نحوه جدا شدن آن بستگی دارد. اگر جنین به بلوغ نرسیده باشد، داروهایی تجویز می شود تا جنین سریع تر به بلوغ برسد و پس از مدتی زایمان انجام شود.
البته اگر “دکولمان جفت” خفیف باشد این کار هیچ خطری ندارد اما اگر دکولمان جفت شدید باشد، 15 درصد احتمال مرگ جنین وجود دارد. اما اگر جنین به بلوغ کامل رسیده باشد و دکولمان جفت خفیف باشد می توان با انجام زایمان طبیعی، جنین سالم متولد شود.
اما در بعضی از موارد دکولمان جفت بسیار شدید است و در حین زایمان طبیعی، سلامت مادر و جنین به خطر میفتد، همین باعث می شود تا سزارین اورژانسی تجویز شود. اگر خونریزی مادر در این بین شدید باشد، دکتر تزریق خون به مادر را تجویز خواهد کرد و شما برای اطمینان خاطر بهتر است بهترین سونوگرافی جنین را انجام دهید.

روش های درمان دکولمان جفت چیست؟

کلام پایانی

بنا بر مطالبی که در بالا مطالعه کردید، فهمیدید که دکولمان جفت چیست، چگونه ایجاد می شود، چه علت هایی برای ایجاد این بیماری وجود دارد و با مراجعه به پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری می توانیم بهتر کنترل کنیم.امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر را داریم.

منبع:

Mecmesin

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟