علائم دکولمان جفت را بشناسید

همان طور که می‌ دانید در دوران بارداری جفت در رحم مادر رشد می‌‌کند. از همین طریق، مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز جنین تامین می‌ شود. علاوه بر این پسماند های موجود در خون جنین را دفع می‌ کند. جفت به دیواره رحم چسبیده است. ارتباط جنین و جفت از طریق بند ناف است.
اگر زایمان زودتر از موعد مقرر اتفاق بیوفتد به اصطلاح دکولمان جفت اتفاق افتاده است. دکولمان جفت می‌ تواند باعث زایمان زودرس شود یا عاملی برای تولد نوزادی با وزن کم باشد. تقریبا 15% مواردی که وقوع دکولمان جفت جدی اتفاق می‌ افتد؛ از دست رفتن جنین حتمی است.

هنگامی که دکولمان جفت اتفاق می افتد؛ جفت از رحم جدا می‌ شود. این اتفاق در سه ماهه سوم بارداری در بین مادران بسیار شایع است . اما باید در نظر داشته باشید که گاهی این اتفاق این امر در هفته بیستم بارداری نیز اتفاق می‌ افتد. خبر خوشحال کننده این است که احتمال رخ دادن این حادثه یک درصد است. همچنین در بسیاری از موارد با مراجعه به موقع به پزشک درمان خواهد شد. در ادامه این مطلب می‌ خواهیم شما را بیشتر با دکولمان جفت آشنا سازیم و بهترین سونوگرافی جنین را به شما معرفی کنیم.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

دکولمان شدن جفت چه نشانه و علائمی دارد؟

دکولمان جفت علائم متفاوتی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.
۱- خون‌ ریزی واژینال خفیف که قطع و دوباره شروع می­‌ شود. البته در نظر داشته باشید که در برخی موارد خون‌ ریزی مشاهده نمی‌ شود. «حدود 20 درصد».
۲- تندرنس رحم《تندرس رحم به معنای ایجاد درد در یک نقطه از رحم به دنبال فشار دادن همان نقطه است》
۳-اختلالات قلب جنین
۴-کاهش مایع امونیاک
۵-انقباضات سریع
۶-رشد کند جنین
۷-درد شکمی
8- کمردرد
توجه داشته باشید اگر در سه ماهه سوم‌ بارداری خود هستید و دچار خون ریزی واژینال شدید؛ حتما به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات ممکن است خونریزی شما به دلیل جفت سر راهی باشد. اما تشخیص نهایی بر اساس علائم دکولمان جفت در سونوگرافی غربالگری به عهده پزشک است.

دکولمان شدن جفت چه نشانه و علائمی دارد؟

دکولمان جفت‌ چه خطراتی برای مادر و جنین به همراه دارد؟

بعد از مراجعه به سونوگرافی غربالگری در تهران این عارضه با توجه به بررسی های بهترین سونوگرافی جنین تشخیص داده می شود . به طور قطع جدا شدن بخشی از جفت مشکلات فراوانی را با خود به همراه دارد. اگر جفت‌ جدا شده از دیواره رحم بزرگ‌ باشد ممکن است تهدیدات جدی برای مادر و فرزند به شمار برود که متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران آن ها را تشخیص می دهد.

از جمله این مشکلات عبارتند از:
• خونریزی شدید: در این گونه موارد اغلب مادر به تزریق خون یا شوک‌ نیاز پیدا می‌ کند.
• مشکلات لخته شدن خون
• از کار افتادن کلیه یا دیگر اندام ها
• تهدیدات جانی برای مادر و فرزند.
این موارد مشکلاتی بود که برای مادر اتفاق می‌ افتاد. عوارض دکولمان برای جنین عبارتند از:
• وزن پایین‌ هنگام‌ تولد
این گونه نوزادان به دلیل این که زودتر از موعد مقرر به دنیا آمده‌ اند یا به اصطلاح نارس هستند وزن بسیار کمی دارند.
• زایمان‌ زودرس
معمولا کودکان در هفته ۳۸ بارداری به دنیا می‌ آیند. معمولا مادران مبتلا به دکولمان جفت زودتر از این موعد زایمان می‌ کنند.
• مشکلات رشدی
کودکانی که زودتر از موعد مقرر به دنیا می‌ آیند معمولا در مراحل اولیه رشد خود دچار مشکل هستند.
• مرده زایی
مرده زایی به معنای مرگ‌ جنین بعد از هفته بیستم بارداری است.

دکولمان جفت‌ چه خطراتی برای مادر و جنین به همراه دارد؟

علت به وجود آمدن دکولمان جفت چیست؟

در حال حاضر علت درست و مشخصی برای دکولمان جفت پیدا نشده است. اما برخی از موارد ممکن است در این امر دخیل باشند و احتمال آن را بالا ببرند. مانند مصرف الکل، کوکائین و.. دیگر موارد احتمالی عبارتند از:
• سابقه داشتن دکولمان جفت در بارداری های پیشین
چنانچه در سابقه پزشکی خود دکولمان‌ جفت داشتید، احتمال وقوع مجدد آن ده درصد است.
• فشار خون بالا
اگر شما سابقه فشار خون بالا دارید برای بارداری حتما باید به پزشک‌ مراجعه کنید. پزشکان در این گونه موارد سعی می‌ کنند فشار خون را کنترل کنند.
• بارداری در سنین بالا
دکولمان‌ جفت با سن‌ مادر رابطه مستقیم دارد. یعنی اگر سن مادر بیش از ۳۵ سال باشد، احتمال وقوع دکولمان نیز افزایش پیدا می‌ کند.
• مصرف دخانیات
بر طبق آزمایشاتی که انجام شده مصرف دخانیات توسط مادران باردار احتمال وقوع دکولمان جفت را تا ۴۰ درصد افزایش می‌ دهد.
• مشکلات کیسه آمنیوتیک
جنین در داخل این کیسه قرار دارد. داخل این کیسه پر از یک‌ نوع ماده مخصوص است. چنانچه این کیسه قبل از موعد زایمان‌ پاره شود احتمال وقوع دکولمان افزایش پیدا می‌ کند.
• ضربه به شکم یا تروما
ضربه به شکم ممکن است متفاوت باشد. برای مثال زمین بخورید یا در تصادفات به شما ضربه وارد شود. از این رو متخصص سونوگرافی غربالگری و به خصوص پزشکان‌ توصیه می‌ کنند از از شکم بندهای مخصوص استفاده کنید.
• بارداری چند قلویی
گاهی اوقات به دنیا آمدن یک‌ جفت‌ باعث جدا شدن جفت از رحم میشود قبل از اینکه قل بعدی به دنیا بیاید.

علت به وجود آمدن دکولمان جفت چیست؟

تشخیص دکولمان جفت یا کنده شدن جفت چگونه انجام‌ می‌ گیرد؟

جفت بخشی از سیستم پشتیبانی حیات جنین می باشد. همان طور که‌ گفتیم اکسیژن و مواد مغذی از این طریق به او می‌ رسد. پس اگر جفت قبل از زایمان از رحم جدا شود در انتقال اکسیژن و مواد مغذی به جنین اختلال به وجود می‌ آید. دکولمان جفت متولد شده با معاینه جفتی که تازه خارج شده است؛ تشخیص داده می‌ شود. چند روش برای تشخیص دکولمان جفت پیش از زایمان و در دوران بارداری به منظور ارائه درمان صحیح و موثر وجود دارد. سونوگرافی غربالگری بهترین راه تشخیص این عارضه است. روش‌ های تشخیص دکولمان جفت عبارتند از:
• ارزیابی علائم بیمار ( وجود خونریزی یا درد)
• بررسی علائم جنین با نام مانیتورینگ
• آزمایش خون
• سونوگرافی

درمان دکولمان جفت

نحوه درمان دکولمان جفت به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله سن مادر و میزان جدا شدگی. پس از بررسی این موارد برای هر یک با در نظر گرفتن شرایط مادر درمان آغاز می‌ شود. در شرایطی که دکولمان به صورت ناقص اتفاق افتاده باشد پزشک به مادر باردار استراحت مطلق و پایش دقیق جنین را توصیه می‌ کند. گاهی موارد برای انجام مراحل درمانی مادر نیاز فوری به خون دارد که از مراکز درمانی تامین‌ می‌ شود.

اگر دکولمان به طور کلی اتفاق افتاده است بهترین راه برای نجات جان‌ مادر و فرزند زایمان اورژانسی است. گاهی اوقات جنین برای تنفس دچار مشکل است یا مادر خونریزی شدید دارد پس بهترین راه سزارین است. در غیر این موارد زایمان طبیعی بلامانع است. با وجود پیشرفت علم هنوز راهی برای چسباندن جفت به دیواره رحم وجود ندارد. از این رو یکی از مهمترین موارد در درمان‌ های دکولمان سن مادر است.
بهبود وضعیت دکولمان جفت بعد هفته سی و چهارم بارداری
اگر دکولمان شدید نباشد قادر به زایمان طبیعی خواهید بود ولی اگر دکولمان از نوع شدید باشد، باید هر چه سریعتر سزارین شوید در غیر این صورت سلامت مادر و فرزند به خطر می‌ افتد.

جمع بندی

اگرچه راهی برای جلوگیری از بروز دکولمان جفت وجود ندارد، اما فراموش نکنید که می‌ توانید با اجتناب از مصرف سیگار، قلیان و الکل احتمال وقوع آن را کاهش دهید. گاهی عارضه دکولمان جفت به علت ناهنجاری‌ های رحمی مادر اتفاق می‌ افتد. چنانچه قبلا سابقه دکولمان جفت داشتید، حتما به پزشک اطلاع دهید تا تحت مراقبت دقیق قرار بگیرید. مجموعه دکتر دلیری به عنوان بهترین متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران فعالیت می‌ کند. شما می‌ توانید از صفحه اصلی وبسایت ما، برای دریافت نوبت اقدام کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟