زخم دهانه واژن چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟

زخم دهانه واژن چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟

زخم دهانه واژن یک نوع بیماری بسیار رایج بین بانوان است که عمدتاً به خاطر عدم رعایت نکات اصولی و بهداشتی در برقراری رابطه جنسی این چنین بیماری‌هایی به وجود می‌آیند. دهانه واژن را می‌توان به شکل دونات و یک مجاری باریک در نظر گرفت که به اتصال رحم و واژن می‌پردازد. ما در ادامه به بررسی روش درمان، علائم، عوارض و نحوه تشخیص زخم دهانه واژن خواهیم پرداخت. چنانچه با سؤال و ابهام خاصی روبه‌رو شوید می‎توانید با مشاورین سایت در ارتباط باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

زخم دهانه واژن چیست؟

زخم دهانه واژن زمانی به وجود می‌آید که دهانه واژن تحریک شده و به خاطر التهاب ناراحتی‌هایی را به وجود بیاورد. انواع عفونت، صدمه‌های سلولی و تحریک می‌توانند دهانه واژن را پوشانده و به بروز بیماری‌های اینچنینی ختم شوند و به هر حال تحریک، عفونت و صدمه‌های گفته شده می‌توانند بافت‌های آلوده‌ای را به وجود آورند که در بسیاری از مواقع چه بسا با خونریزی همراه شوند و در بسیاری از شرایط به جزء خونریزی ممکن است ترشحات واژن نیز نشانه بروز این بیماری باشد. البته دردی که بانوان در حین رابطه جنسی احساس می‌کنند، نیز به این بیماری بی ربط نخواهد بود. عمدتاً آن دسته از افرادی که روابط جنسی پرخطری دارند با این بیماری گریبان گیر هستند و یا انواع بیماری‌های و عفونت‌های مقاربتی نیز باعث بروز چنین مشکلی می‌شوند و در این مواقع بهتر است بدانید که نباید تنها به دنبال بهترین سونوگرافی جنین در دوره حاملگی باشید، بلکه باید دنبال بهترین سونوگرافی برای تشخیص عارضه‌های واژن باشید.

همه چیز درباره زخم دهانه واژن

علائم

از جمله علائم زخم دهانه واژن می‌تواند دردی باشد که در هنگام برقراری رابطه جنسی به وجود می‌آید که این یکی از علائم بسیار رایج و شایع محسوب می‎شود و نکته مهم دیگر این است که اگر هنگام ادرار فرد دچار درد شود، قطعاً باید بداند که با این بیماری مواجه شده است.

 در بسیاری از موارد نادر و حاد تب را یکی از علائم این بیماری می‌شناسند. این نکته را به خاطر داشته باشه که در زمان انجام معاینات دهانه رحم، اگر بیمار احساس درد داشته باشد، بهتر است بداند که دهانه واژن با مشکلاتی روبه‌رو شده است.

 خارش و تحریک واژن، ترشحات چرکی زرد یا سبز رنگ، ترشحات بدبو به صورت زرد کمرنگ و خاکستری رنگ را نیز نباید نادیده گرفت. بهتر است بدانید که خونریزی‌های غیر طبیعی واژن، لکه بینی، درد لگن، درد شکم و احساس فشار در این قسمت‌ها نیز هرکدام جزء علائمی هستند که برای زخم در قسمت دهانه واژن به وجود می‌آیند. در این هنگام بیمار باید هرچه سریع‌تر به سونوگرافی غربالگری در تهران مراجعه کند.

علائم

نحوه تشخیص

برای تشخیص بیماری مانند زخم دهانه واژن افراد باید هر چه سریع‌تر به متخصص زنان مراجعه کنند که در ابتدا متخصص در مورد تعداد شرکای جنسی، نوع رابطه‌های و همچنین وسایلی که برای جلوگیری از بارداری فرد استفاده می‌کند، سؤالاتی را مطرح می‌کند.

سپس نوبت به معاینه دستی لگن می‌رسد تا متخصص بتواند علائمی مانند قرمزی دهانه واژن، ترشحات، خون‌روی و التهاب دیواره واژن را مورد بررسی قرار دهد. بیمار باید هر چه سریع‌تر روی میز معاینه دراز کشیده و با قرار دادن پای خود روی رکاب به انجام معاینه توسط متخصص کمک کند. همچنین آزمایشی مانند تست پاپ اسمیر نیز انجام می‌پذیرد که برای نمونه‌گیری و جمع‌آوری سلول‌ها از رحم بسیار گزینه قابل توجهی است. همچنین از ترشحات واژن برای آزمایش باکتری‌های رحم نیز نمونه برداری می‌شود تا بتوان نوع بیماری را هرچه سریع‌تر تشخیص داد که متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران نیز می‌توانید در این شرایط خدمات خوبی را ارائه دهد.

نحوه درمان

حال که در مورد نحوه تشخیص زخم دهانه واژن صحبت کرده‌ایم، بهتر است در مورد نحوه درمان هم اطلاعاتی را ارائه دهیم. معمولاً تجویز آنتی بیوتیک از جمله راهکارهای درمانی رایج برای رفع عفونت‌های باکتریایی است. همچنین بانوان زیر ۲۵ سال و آن دسته از افرادی که رفتار جنسی پرخطر دارند، چنانچه با عفونت باکتریایی روبه‌رو نباشند باز هم می‌توانند با آنتی بیوتیک پروسه درمان خود را ادامه دهند.

 به این دلیل که برخی از باکتری‌ها حقیقتاً به راحتی تشخیص داده نمی‌شوند و پیش آمده است، زخمی که در قسمت دهانه واژن به وجود آمده، ارتباطی با عفونت مقاربتی نداشته و به همین دلیل برای حل این مشکل، پزشک اگر به وجود عفونت مشکوک باشد، برای اینکه عفونت به درون لوله‌های رحمی منتقل نشود، از آنتی بیوتیک‌ها، داروهای ضد ویروسی و ضد قارچی برای تجویز استفاده می‌کند؛ چرا آنتی بیوتیک‌ها بهترین گزینه برای درمان به شمار می‌آیند اما اگر آنتی بیوتیک پاسخ خوبی را ارائه ندهد، لیزر درمانی نیز می‌تواند یک روش درمانی عالی به حساب آید که با توجه به سن افراد می‌توان از لیزر درمانی استفاده کرد. معمولاً با مراجعه به متخصص سونوگرافی غربالگری می‌توان از روش‌های درمانی قابل قبولی استفاده کرد.

نحوه درمان

عوارض

از جمله عوارضی که می‌توان برای زخم دهانه واژن در نظر گرفت ناباروری، دردهای مزمن لگن، بیماری‌های التهابی لگن و همچنین بارداری خارج از رحم است. متأسفانه برخی از افراد به این عوارض توجهی ندارند و همین امر باعث می‌شود تا در طولانی مدت با بیماری‌های خطرناک‌تری هم مواجه شوند و باید توجه داشته باشید که دهانه واژن یک مانع است که بتواند باکتری و ویروس‌ها را از رحم شما بیرون نگه دارد و مشکلات بارداری یکی از خطرناک‌ترین عوارضی به شمار می‌آیند که اگر  عفونت وارد رحم شود، صد درصد مشکلات بیشتری را به وجود می‌آورد. سوزاک زخم واژن را وارد رحم می‌کند و به پخش لوله‌ها می‌پردازد که این چنین بیماری‌هایی نظیر التهاب لگن را نیز به وجود می‌آید و در این شرایط باید هرچه سریع‌تر فرد به سونوگرافی غربالگری مراجعه کند.

سخن پایانی

زخم دهانه واژن را با توجه به عوارضی که به وجود می‌آورد، نحوه تشخیص و نحوه درمان برای شما به صورت اجمالی مورد بررسی قرار داده‌ایم. این موضوع را به خاطر داشته باشید که اگر فردی رفتار پرخطر جنسی داشته باشد، صد درصد با چنین بیماری‌هایی و چه بسا بیماری‌هایی بسیار حادتر روبه‌رو خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاورین ما در این مجموعه در ارتباط باشید. به هر حال شاید در برخی از موارد بیماری با چند توصیه نیز قابل‌رفع باشد.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟