انواع و علائم سقط جنین

انواع و علائم سقط جنین

با واژه سقط جنین آشنایی دارید اما تا چه میزان با علائم آن آشنایی دارید؟ متاسفانه سقط جنین یکی از از رخدادهایی است که از لحاظ روحی و جسمی می‌تواند فرد باردار را با مشکلات ریز و درشت زیادی روبرو کند اما در این بین، انواع سقط وجود دارد و صد درصد همین انواع شرایط متفاوتی را به وجود می آورند. بدین ترتیب، ما قصد داریم در ادامه بیشتر به این موضوع بپردازیم.  

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

سقط جنین

در هنگام سقط جنین، علائمی وجود دارد که با شناخت این علائم، هر چه سریع‌تر می‌توان از این خطر که احتمال از بین رفتن جنین را افزایش می‌دهد یا شرایط سختی که برای فرد باردار به وجود می‌آید، جلوگیری کرد. البته اگر به سونوگرافی غربالگری مراجعه کنید، از همان ابتدا توصیه‌های ارزشمندی را در زمینه سقط جنین ارائه می‌دهد. معمولاً لکه بینی، منقبض شدن شکم، دردهای بسیار شدید در ناحیه شکم، انواع کمر درد و مایعاتی که از واژن ترشح می‌شوند همگی از جمله علائمی به شمار می‌آیند که باید جدی گرفته شوند.

سقط جنین​

همه چیز درباره سقط جنین

انواع سقط جنین خود به خودی

در حالت عادی سقط جنین را میتوان به 2 دسته می‌توان تقسیم کرد. که سقط نوع اول خود به خودی رخ می دهد. این نوع سقط خود انواعی دارد. یک نوع به این صورت است که جنین به صورت کامل سقط می‌شود و معمولاً در این سقط، جنین و هر آنچه به بارداری مربوط است کاملاً از رحم خارج و درد آن نیز به سرعت از بین می‌رود.

در سقط اجتناب ناپذیر جنین متأسفانه فرد پاره شدن کیسه آب را نیز تجربه می‌کند و حتی شکم خود را کاملاً منقبض احساس می‌کند. معمولاً در این نوع سقط خونریزی و درد همراه با باز شدن دهانه رحم نیز وجود دارد که این نوع نیز کمی درد آور است.

تهدید به سقط همراه با لکه بینی و شاید کمی درد احساس شود اما همان‌طور که از نام آن پیداست، تنها یک تهدید به حساب می‌آید و احتمال اینکه بارداری ادامه داشته باشد نیز بسیار بالا خواهد بود. در صورتی که “سقط جنین” مکرر شاید عامل ناشناخته شده خاصی نداشته باشد اما زمانی که فرد باردار 2 مرتبه پشت سرهم سقط را تجربه کند، در این دسته‌بندی جای می‌گیرد. در پایان سقط فراموش شده نام دارد که شاید هیچ گونه درد و خونریزی وجود نداشته باشد و به راحتی جنین سقط گردد. برای اینکه بتوانید تشخیص درستی داشته باشید بهتر است به سونوگرافی غربالگری در تهران یا شهر خودتان مراجعه کنید.

انواع سقط جنین خود به خودی​

انواع سقط جنین عمدی

در دسته‌بندی انواع سقط جنین می‌توان به سقط عمدی/ القایی هم اشاره کرد که این خود شامل دو نوع است. یک نوع آن به صورت درمانی جنین سقط خواهد شد که پزشک با توجه به مسائلی مانند اینکه شاید جان ما در خطر باشد تشخیص می‌دهد که سقط انجام پذیرد. البته در این شرایط پزشک تمام جوانب را بررسی کرده و سپس دستور سقط جنین را صادر می‌کند.

سقط غیرقانونی نیز یکی دیگر از انواع سقط جنین عمدی به حساب می‌آید که معمولاً به تقاضای والدین و خصوصاً مادر قبل از اینکه مراحل رشد جنین آغاز شود جنین را از رحم خارج کرده و این خود می‌تواند عواقب بسیار خطرناکی از جمله عدم بارداری در آینده را به دنبال داشته باشد.

 این روش غیر قانونی به هیچ عنوان توصیه نمی‎شود و به همین دلیل بهتر است اگر مشکلی در دوران بارداری خود داشته و یا قصد دارید جنین خود را به صورت قانونی سقط کنید، به فردی متخصص، مشاورین ماهر و دلسوز مراجعه کنید. در برخی از شرایط سقط غیرقانونی متأسفانه آسیب‌های جبران‌ناپذیری به فرد باردار وارد می‌آورد و به همین دلیل، خدماتی که متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران در اختیار شما می‌گذارد را جدی بگیرید. 

عوامل از بین رفتن جنین

چنانچه شمال از همان ابتدای بارداری از خدمات بهترین سونوگرافی جنین استفاده کنید، متوجه خواهید شد چه عواملی را باید جدی بگیرید تا از این رخداد جلوگیری به عمل آورید. بالا بودن سن مادر و یا پدر اولین عواملی به شمار می‌آیند که باید آن‌ها را جدی بگیرید.

  اگر تعداد بارداری‌های بانو زیاد باشد، متأسفانه خود عاملی برای احتمال به از بین رفتن جنین محسوب می‌شود و بسیاری از مادرانی که نوزادی با نقص‌های جنینی را به دنیا آورده‌اند نیز بهتر است بدانند که شاید با شرایطی مانند از بین رفتن جنین مواجه شوند؛ همچنین سابقه به دنیا آوردن جنین مرده در حاملگی‌های قبلی یا حامله شدن با فاصله سه ماه بعد از تولد اولین نوزاد همگی از جمله عوامل خطرآفرینی هستند که متأسفانه برخی افراد در اوایل بارداری به آن بی‌توجه هستند.  

دلایل از بین رفتن جنین

چنانچه شما از خدماتی که متخصص سونوگرافی غربالگری ارائه می‌دهد استفاده کنید، می‌توانید در مورد علت سقط جنین خود نیز اطلاعات قابل قبولی را به دست بیاورید؛ چرا که در برخی از شرایط ممکن است علت به جنین مربوط باشد و در شرایط دیگر مادر به خاطر وجود عفونت یا ناهنجاری‌هایی که در دهانه رحم خود تجربه می‌کند عامل اصلی برای از بین رفتن جنین باشد.

 البته اختلالات مربوط به هورمون و حتی بیماری‌های پزشکی از جمله دلایلی هستند که متأسفانه به مادر مربوط بوده و نمی‌توان به راحتی علت‌هایی که مربوط به مادر است را برای از بین رفتن جنین توجیه کرد؛ زیرا با روش‌های درمانی می‌توان از این مشکلات جلوگیری کرد.

موادی مانند الکل، سیگار، انواع قرص‌های جلوگیری از بارداری، گازهای بیهوشی و بسیاری از موارد این‌چنینی دیگر نیز از جمله عوامل خطرآفرین سقط و ازبین رفتن جنین را شامل می‌شوند و حتی انواع ضربه مستقیم و غیرمستقیم را باید جدی گرفت.

دلایل از بین رفتن جنین

سخن پایانی

ضمن بررسی انواع سقط جنین باید بدانید که برای جلوگیری از چنین رخدادهای تلخی باید با پزشکی ماهر در این زمینه همچون دکتر دلیری در ارتباط باشید. به هر حال پزشکی ماهر و دلسوز می‌تواند راهکارهایی را ارائه دهد که بتوان از مشکلات این‌چنینی به صورت اصولی و البته قانونی جلوگیری کرد. حتی برای سط نیز با مشورت اقدام به هرنوع کاری کنید؛ چراکه عواقب فعالیت‌های غیر قانونی خطرآفرین هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از پشتیبانی سایت به صورت 24 ساعته استفاده کنید. با این حساب متوجه خواهید شد که خدمات اینترنتی در این حوزه نیز می‌تواند بسیار کاربردی باشند.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟