تشخیص عارضه سندرم داون پیش از زایمان به چه نحوی است؟

تشخیص عارضه سندرم داون پیش از زایمان به چه نحوی است؟

بیماری های مادرزادی زیادی وجود دارد که در اغلب اوقات باعث عقب ماندگی ذهنی فرزند می شود. یکی از معروف ترین این بیماری ها، سندرم داون است. این بیماری متاسفانه هیچ گونه درمانی ندارد. ما می خواهیم در این مقاله اطلاعاتی مهمی درباره آن و سوالات مربوط به این مبحث را با شما به اشتراک بگذاریم. برای آشنایی بیشتر با این بیماری به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

سندروم داون
ultrasound (2)

سونوگرافی جنین

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

سندرم داون

اگر خواسته باشیم از نظر پزشکی و تخصصی این موضوع را بررسی کنیم باید بگوییم که سندرم داون به بیمارانی گفته می شود که یک نسخه اضافی و کپی از کروموزوم 21 دارند و با این بیماری متولد می شود. در دوران بارداری پیشنهاد می‌شود حتما به متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران مراجعه کنید. همین باعث شده تا یکی از نام های دیگر این بیماری تریزومی 21 باشد. همه افرادی که با این بیماری متولد می شوند دارای عقب ماندگی ذهنی و همچنین بعضی مشکلات جسمی هستند. همانطور که گفته شد این افراد از زمانی که متولد می شوند و تا آخر عمرشان این بیماری را خواهند داشت زیرا هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. یکی دیگر از کارهایی که در دوران بارداری باید انجام دهید این است که نزد یک متخصص سونوگرافی غربالگری بروید.

اما راه ها و روش هایی برای کنار آمدن با آن بیماری وجود دارد. پیشرفت علم باعث شده تا افرادی که دچار این بیماری هستند بتوانند در آینده بسیار راحت خود را کنترل کرده و رفتار تقریبا عادی داشته باشند.

اما نکته ای در مورد این بیماری وجود دارد. شدت و قدرت این بیماری در هر یک از بیماران متفاوت است. گاهی اوقات این بیماری آنقدر قوی است که می تواند باعث نارسایی های قلبی و گوارشی شود. توصیه می‌شود در مواقعی که نیاز به سونوگرافی برای جنین خود دارید نزد بهترین سونوگرافی جنین بروید چرا که این امری مهم است.

همه چیز درباره سندرم داون

تشخیص عارضه سندرم داون پیش از زایمان به چه نحوی است؟

البته که این بیماری را می توان با توجه به نتایج سونوگرافی غربالگری دوران بارداری نیز تشخیص داد اما می خواهیم در این بخش از مقاله علائمی را با شما بررسی کنیم که می توانند احتمال وجود سندرم داون در کودک باشند. با ما تا آخر این بخش همراه باشید. توجه داشته باشید که سونوگرافی غربالگری در تهران را حتی می‌توانید از طریق ترانس واژینال نیز انجام دهید.

تشخیص عارضه سندروم داون پیش از زایمان به چه نحوی است؟​

1. ناهنجاری های ظاهری

ناهنجاری های ظاهری اولین مورد از علائم های سندرم داون است. سر کوچک، صاف بودن بخش های صورت، گردن کوتاه، گوش هایی که حالت عادی ندارند و بسیار کوچک اند، مایل بودن چشمان به بالا و… . این جزئیات را می توانید حتی در سونوگرافی و قبل از تولد نوزاد تشخیص دهید. تست تشخیصی سونوگرافی غربالگری می‌تواند اختلالات کروموزومی یا نقص لوله عصبی را تشخیص دهد. 

2. ناهنجاری های رفتاری

ناهنجاری های رفتاری مشکلاتی است که نمی توانید در قبل از تولد و حتی با بهترین سونوگرافی جنین نیز آنها را کشف کنید. بی توجه بودن به محیط، ناتوانایی در تحلیل اطلاعات و مسائل، عدم توانایی در یادگیری مناسب و درست، انجام رفتارهای بدون آگاهی و فکر و … از جمله ناهنجاری های رفتاری هستند که می تواند از علائم “سندرم داون” باشد.

علت ابتلا به سندرم داون چیست؟

همانطور که می دانید ما صفات بسیاری از پدر و مادر خود به ارث می بریم. برای مثال صورتمان شبیه پدر و مادرمان است. اما گاهی این ارث خوب نیست.

وقتی تولید مثل صورت می گیرد، پدر و مادر نصف کروموزوم های مورد نیاز جنین را به او می دهند. هر انسان سالم 23 جفت کروموزوم دارد. این موقع کروموزوم شماره 21 جدا نمی شود و به جای اینکه کودک 1 جفت از این کروموزوم را داشته باشد، 3 نسخه را دارد.

یکی از دلایل دیگری که می تواند باعث ایجاد این بیماری در کودکان شود، بارداری در سنین بالا است. اگر مادر بعد از سن 35 سالگی باردار شود، احتمال اینکه کودک مبتلا به این بیماری باشد بیشتر از دیگر اوقات است.

اگر تابحال کودکی با مشکل سندرم داون را به دنیا آوردید، احتمال اینکه دوباره نیز فرزند بعدی به این مشکل روبرو شود هست. البته همیشه اینطور نیست که قطعا پدر و مادر این بیماری را داشتند. گاهی اوقات پدر و مادر سالم اند اما ممکن است کودک به یکی از انواع این بیماری مبتلا شود.علت ابتلا به سندروم داون چیست؟​

انواع بیماری های سندرم داون

در بخش قبل گفته شد که کودک می تواند به یکی از بیماری های سندرم داون مبتلا باشد و در این بخش می خواهیم مهم ترین انواع سندرم داون را با شما بررسی کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

نادرترین نوع از انواع سندرم داون، نوع موزاییکی است. در این سندروم فقط تعداد کمی از سلول ها دارای کروموزوم اضافی هستند. علائم سندرم داون در این افراد بسیار کمتر دیده می شود.

2. سندرم داون ترنس لوکیشن

در نوع ترنس لوکیشن، کروموزوم اضافی با چسیدن به کروموزوم 21 باعث می شود تا تعداد کروموزوم همان 46 عدد باقی بماند و تغییری نکند اما فرد بیماری همچنان دچار سندرم داون می شود.

3. تریزومی 21

تریزومی 21 نیز معروف ترین نوع سندرم داون است. در این سندروم هر سلول دارای یک عدد کروموزوم اضافی از کروموزوم 21 هستند. فرق این نوع سندروم با نوع موزاییکی این است که در این نوع همه سلول ها دارای 3 نسخه از کروموزوم 21 هستند اما در سندرم داون موزاییکی تنها بعضی از سلول ها این مشکل را دارید.

کلام پایانی

شما در این مقاله با اطلاعاتی مهم درباره سندرم داون از جمله علائم این بیماری، علت های به وجود آمدنش و همچنین مهم ترین انواع آن آشنا شده اید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟