سونوگرافی تعیین جنسیت چه زمانی انجام میگیرد؟

یکی از اصلی ترین سونوگرافی هایی که بعد از بارداری انجام می شود، سونوگرافی تعیین جنسیت است. سونوگرافی تعیین جنسیت با توجه به تصویر برداری از جنین صورت می گیرد و سپس متخصص سونوگرافی غربالگری جنسیت بچه را با شما در میان می گذارد.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

  • انواع سونوگرافی در بارداری
  • سونوگرافی سه ماه اول بارداری
  • سونوگرافی سه ماه دومو سوم بارداری
  • سونوگرافی سه ماه دومو سوم بارداری
  • نحوه آمادگی برای سونوگرافی تعیین جنسیت
سونوگرافی تعیین جنسیت
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

سونوگرافی تعیین جنسیت چگونه است؟

بسیاری از افراد فکر می کنند که هنوز سونوگرافی با ایجاد اشعه ایکس و یا مادون قرمز انجام می شود اما اینطور نیست. سونوگرافی سال هاست که با امواج صوتی انجام می شود. متخصص سونوگرافی غربالگری با ایجاد امواج می تواند از بدن شما تصویر برداری کند و هیچ ضرری برای شما و یا جنین ندارد.

ما در این مقاله می خواهیم درباره سونوگرافی تعیین جنسیت صحبت کنیم. انواع سونوگرافی، آمادگی برای سونوگرافی تعیین جنسیت، بهترین زمان برای سونوگرافی تعیین جنسیت و… از مهم ترین اطلاعاتی است که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

سونوگرافی تعیین جنسیت چگونه است؟

انواع سونوگرافی در بارداری

سونوگرافی های متعددی در بارداری انجام می شود که سونوگرافی تعیین جنسیت تنها یکی از آنهاست و ما می خواهیم در ابتدا تمام آنها را به شما توضیح دهیم. به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

سونوگرافی سه ماه اول بارداری

اولین نوع از انواع سونوگرافی، سونوگرافی سه ماهه اول است که همانطور که از نامش پیداست در سه ماهه اول بارداری باید صورت بگیرد. این سونوگرافی مزیت های زیادی برای جنین و همچنین مادر دارد. بعد از اطمینان بارداری با این سونوگرافی شاخص های زیر را چک می کنند.

شاخص هایی مانند ضربان قلب جنین، میزان رشد و نمو جنین در شکم مادر، چک کردن بارداری اکتوپیک، بررسی کامل اندام های زنانه مانند رحم، واژن و دهانه واژن برای دوری از بیماری های موجود، تشخیص تاریخ و زمان بارداری و… از جمله اطلاعاتی هستند که شما می توانید با انجام سونوگرافی سه ماه اول بارداری بفهمید.

چند نکته درباره سونوگرافی اول بارداری وجود دارد و این است که اگر نتوانید سونوگرافی سه ماه اول را دقیقا در همین سه ماه اول بارداری انجم دهید دیگر نمی توانید به آن دسترسی داشته باشید. یعنی اگر سه ماه اول را رد کنید، در سه ماه دوم دیگر نمی توانید سونو سه ماه اول را بگیرید.

 

 

سونوگرافی سه ماه اول بارداری

سونوگرافی سه ماه دومو سوم بارداری

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری نیز یکی از مهم ترین سونوگرافی هایی است که مادران باید حتما برای انجام به مراکز بهترین سونوگرافی جنین مراجعه کنند. اما شاید این سوال برایتان بوجود بیاید که سونوگرافی سه ماهه دوم به چه دلیل انجام می شود؟ تمام شاخص ها و اطلاعاتی که در ادامه خواهید دید در سونوگرافی سه ماه دوم بارداری صورت می گیرید.

بررسی رشد کامل اندام های جنین، محل قرار گرفتن جنین در رحم، بررسی و تشخیص مشکلات احتمالی، اندازه گیری طول دهانه رحم، سقط جنین، بررسی میزان اکسیژن دریافتی جنین و… جزء مهم ترین اطلاعاتی است که در سونوگرافی سه ماه دوم معلوم می شود.

در سه ماه دوم بارداری معمولا اندام های و بخش های بدن جنین کامل می شود و به همین دلیلی بیشتر آزمایشات برای بررسی بدن جنین و اطمینان از کامل شدم تمام بخش های بدن است. می توان گفت که بدن جنین با ورود به سه ماهه سوم کاملا کامل شده است.

نحوه آمادگی برای سونوگرافی تعیین جنسیت

چند نکته برای اینکه سونوگرافی شما بهتر انجام شود باید انجام دهید که در زیر می توانید آنها را مطالعه کنید.

  • اولین نکته درمورد زخم داشتن روی بدن است. اگر روی بدن شما زخمی وجود دارد قبل از انجام سونوگرافی، به متخصص سونوگرافی غربالگری اطلاع دهید. زیرا انجام سونوگرافی با داشتن زخم کار مناسبی نیست.
  • بهتر است که با مثانه پر برای سونوگرافی بروید. مثانه پر باعث می شود تا در هنگام عکس برداری، عکس ها شفاف باشند و این باعث می شود تا دکتر بتواند جزئیات خیلی بیشتری از عکس های گرفته شده بفهمد.
  • جراحی داشتن نیز یکی از اطلاعاتی است که باید به پزشک متخصص گفته شود. اگر روی بدن شما تابحال جراحی انجام شده است بهتر است قبل از انجام سونوگرافی این موضوع را به پزشک بگویید تا مشکلی نباشد.
  • گاهی برای عکاسی دقیق تر، پزشک مربوطه سونوگرافی واژینال را انتخاب می کند و در این نوع سونوگرافی یک وسیله ریز وارد واژن می شود. در این نوع سونوگرافی مو اطراف واژن می تواند باعث ایجاد مشکل شود.
  • برای پر کردن مثاله از قرص های ادرار آور استفاده نکنید. بسیاری از افرادی برای پر کردن مثاله قبل از سونو از قرص هایی استفاده می کنند که ادرار آور است و می تواند باعث ایجاد مشکل شود. از نوشیدن آب استفاده کنید.

سونوگرافی تعیین جنیست چگونه انجام می شود؟

برای انجام سونوگرافی تعیین جنسیت شما روی تختی دراز می کشید و لباس خود در ناحیه شکم را در میاورید. سپس پزشک مربوطه ژل مخصوص سونوگرافی را روی شکم شما قرار می دهد و با تولید امواج صدا از شکم و ناحیه لگن شما عکس می گیرد. سپس شما این عکس ها را به متخصص زنان نشان می دهید که در مراکز سونوگرافی غربالگری در تهران معمولا دکتر همان مطب است و متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران به شما خواهد گفت که جنسیت جنین شما چیست.

سونوگرافی تعیین جنیست چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی تعیین جنسیت چه زمای انجام می گیرد؟

شما می توانید “سونوگرافی تعیین جنسیت” را در سه ماهه دوم بارداری بگیرید. معمولا بعد از هفته دوازدهم می توان جنسیت جنین را فهمید و هرچه بعد از این زمان بگذرد، تعیین دختر یا پسر بودن جنین راحت تر انجام می شود. بهترین زمان برای انجام سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته 16 بارداری است.

کلام پایانی سونوگرافی تعیین جنسیت

شما در این مقاله شاهد اطلاعات مهم درباره سونوگرافی تعیین جنسیت بوده اید. شما  متوجه شدید که این سونوگرافی چیست، چه نکاتی دارد و کی انجام می شود. برای تعیین جنسیت جنین راه های زیادی وجود دارد اما مطمعن ترین و علمی ترین راه آن از طریق سونوگرافی است. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر و قدردانی را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟