سونوگرافی داپلر

حتما می دانید که سونوگرافی ها و آزمایشات مختلفی در دوران بارداری انجام می شود و هر کدام از این سونوگرافی ها و آزمایشات هدف خاصی دارد. تمام این سونوگرافی های هدف اصلی آنها بررسی سلامت جنین است که موارد مختلفی را در این راستا بررسی می کنند. سونوگرافی داپلر یکی از سونوگرافی هایی است که در دوران بارداری توسط متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و دیگر شهرها انجام می شود.. اگر می خواهید بیشتر در این باره بدانید ما به شما پیشنهاد می کنیم که ادامه این مقاله را از دست ندهید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

  • سونوگرافی داپلر چیست؟
  • تفاوت سونوگرافی های معمولی و سونوگرافی داپلر در چیست؟
در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

سونوگرافی داپلر چیست؟

الان نوبت آن رسیده است که بیشتر وارد جزییات این سونوگرافی شویم و بهتر بدانیم که چیست و برای چه هدفی انجام می شود. سونوگرافی داپلر یک روش تصویر برداری از حرکت خون در رگ هایی است که خون را جابجا می کنند.
اگر برای شما سوال است که این تصویر برداری چگونه انجام می شود؟ در جواب به این سوال باید به شما بگوییم که این تصویر برداری با استفاده از امواج صوتی بسیار قوی انجام می شود.
اگر از سونوگرافی داپلر در سونوگرافی غربالگری استفاده نکنید باید از اشعه ایکس و مواد تزریقی استفاده کنید. اشعه ایکس را شاید شما بشناسید و می دانید که عوارض بسیار زیادی داشته و خیلی خطرناک است. اما سونوگرافی داپلر به متخصص سونوگرافی غربالگری کمک می کند که بدون استفاده از اشعه ایکس و مواد تزریقی بتواند از اتفاقاتی که درون رگ بیمار یا جنین در حال رخ دادن است با خبر شود.
بیماری ها و نقص های زیادی مانند نارسایی وریدی، لخته شدن خون، انسداد شریانی، بیماری های مادر زادی، نقص دریچه قلب، تنگی شریان کاروتید و… با انجام سونوگرافی داپلر مشخص می شود. پس این بهترین سونوگرافی جنین را در دوران بارداری جدی بگیرید و اگر دکتر به شما گفت که آن را انجام دهید؛ حتما این کار را کرده تا از سلامت جنین باخبر شوید. پس برای انجام این سونوگرافی باید به مرکز تخصصی آن مراجعه که که برای سونوگرافی غربالگری در تهران می توانید به مرکز سونوگرافی دکتر دلیری مراجعه کنید .

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

تفاوت سونوگرافی های معمولی و سونوگرافی داپلر در چیست؟

خیلی از افراد می پرسند که تفاوت این دو سونوگرافی چیست و آیا نمی توان سونوگرافی معمولی را به جای “سونوگرافی داپلر” انجام داد؟ در جواب به این سوال باید به شما بگوییم که خیر ممکن نیست سونوگرافی معمولی به جای سونوگرافی داپلر انجام شود.
چون در سونوگرافی های معمولی از امواج صوتی دستگاه سونوگرافی برای تصویر برداری از ساختار اعضای بدن استفاده می شود و نمی تواند جریان خون در رگ های خونی را تصویر برداری کرده و مورد بررسی قرار دهد.
اما سونوگرافی داپلر می تواند با استفاده از امواج صوتی از چیزهایی که در حال حرکت است مانند سلول های خونی تصویر برداری کرده و آنها به نمایش بگذارد. به همین دلیل است که از سونوگرافی های معمولی نمی توان برای بررسی جریان خون استفاده کرد. حتی اگر این سوال را از متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و هر نقطه از کشور بپرسید هم همین پاسخ را به شما می دهد .

تفاوت سونوگرافی های معمولی و سونوگرافی داپلر در چیست؟

انواع سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر را اگر خواسته باشیم بیشتر باز کنیم، به 5 نوع تبدیل می شود که هر کدام هدف خاصی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا این 5 نوع را به همراه توضیح یاد بگیرید.
1. داپلر رنگی:
یکی از انواع سونوگرافی داپلر است که با استفاده از کامپیوتر و سیستم رنگ هایی به تصویر اضافه می شود. سوال اینجاست که هدف از استفاده این رنگ ها در سونوگرافی داپلر چیست؟ رنگ هایی که به سونوگرافی رنگی داپلر اضافه می شود جهت گردش و سرعت خون را در زمان واقعی در بدن نشان می دهد. به همین دلیل می تواند مفهوم بیشتری داشته باشد.
2. پاور داپلر:
دیگر نوع سونوگرافی داپلر به پاور داپلر معروف است. این سونوگرافی را می توان نسخه جدیدتر و به روزتر سونوگرافی داپلر رنگی نامید. اما در این سونوگرافی جزییات بیشتری نسبت به سونوگرافی رنگی داپلر نمایش داده می شود ، و کمک بسیاری به متخصص سونوگرافی غربالگری می کند . تفاوت مهمی که این سونوگرافی با سونوگرافی داپلر رنگی دارد در این است که سونوگرافی پاور داپلر نمی توان جهت جریان خون در رگ ها را نشان دهد. به همین دلیل برخی از پزشکان استفاده از سونوگرافی رنگی داپلر را به سونوگرافی پاور داپلر ترجیح می دهند.
3. داپلر طیفی:
داپلر طیفی یکی از انواع سونوگرافی داپلر است که پزشکان زیادی از آن استفاده می کنند. این سونوگرافی داپلر طیفی به جای اینکه اطلاعات به دست آماده را توسط تصویر به شما نمایش بدهد؛ روی یک نمودار به صورت خیلی دقیق نمایش می دهد و این می تواند به یک پزشک کمک بسیار زیادی کند. در نتیجه این سونوگرافی رایج بین پزشکان می توان فهمید که چه تعدادی از رگ های خونی مسدود شده اند و کار خون رسانی در آنها انجام نمی شود.
4. داپلر دوبلکس:
سونوگرافی دوبلکس دو نوع کار را انجام می دهد. علاوه بر اینکه شما با استفاده از این نوع سونوگرافی داپلر می توانید از رگ های خونی تصویر برداری کنید؛ از اندام ها نیز با استفاده از این سونوگرافی می توان تصویر برداری کرد. در آخر نیز یک کامپیوتر مانند سونوگرافی داپلر طیفی تصویر به دست آمده را به نمودار تبدیل می کند.

انواع سونوگرافی داپلر
5. داپلر موج مداوم:
یک نوع تقریبا جالب از سونوگرافی داپلر است که به داپلر موج مداوم معروف است. در این سونوگرافی امواج صوتی همیشه در حال ارسال و دریافت هستند. آیا ارسال مداوم این امواج دلیل خاصی دارد؟ باید بگوییم بله دارد. در این نوع سونوگرافی می توان اطلاعات دقیق تری از جریان خون در رگ های خونی به دست آورد.
این 5 نوع، انواع سونوگرافی داپلر بودند که به شما توضیح داده شدند. اگر به هر دلیلی مجبور به سونوگرافی داپلر شدید حتما این سونوگرافی را انجام دهید.

کلام آخر درباره با سونوگرافی داپلر

شما در این مقاله که از وب سایت ما منتشر شده است با یکی از مهم ترین انواع سونوگرافی یعنی سونوگرافی داپلر آشنا شدید. همچنین توانستید انواع این سونوگرافی با توضیح مربوط به آنها را یاد بگیرید. از اینکه با وب سایت ما همراه بودید؛ از شما کمال تشکر را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟