بررسی انواع سونوگرافی رحم

سونوگرافی رحم یکی از کارهایی است که کاربردهای زیادی دارد و با انجام آن می توانید اطلاعات زیادی دریافت کنید. سونوگرافی رحم اکثر اوقات برای تشخیص بارداری و یا جنسیت جنین انجام می شود.همچنین با سونوگرافی می توانید وضعیت رحم و مشکلات آن را تشخیص دهید و در صورت لزوم کارهای پیشگیرانه را انجام دهید. حتما نباید بیمار باشد تا سونوگرافی رحم انجام دهید. سونوگرافی رحم برای همه مفید است.ما می خواهیم در ادامه این مقاله راجب سونوگرافی تخمدان و رحم، انواع آنها و همچنین کاربرد هرکدام برای بدن صحبت کنیم. اگر می خواهید بیشتر با این موضوع آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

مواردی که در انواع سونوگرافی رحم با آن ها آشنا می شوید
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

سونوگرافی رحم چیست؟

سونوگرافی رحم یکی از روش های تشخیص بارداری، جنسیت جنین و یا وضعیت رحم است که بیشتر از روی شکم قابل انجام است اما در بعضی موارد برای تحقیقات دقیق تر نیازمند انجم سونوگرافی واژینال می شود.

سونوگرافی واژینال چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که سونوگرافی واژینال یکی از انواع سونوگرافی است که در آن یک ابزار به نام ترانس برای نکته برداری بیشتر و همچنین آزمایشی دقیق تر از واژن به داخل فرستاده می شود تا با مشاهده درونی بتوانند وضعیت رحم را مشاهده کنند.

سونوگرافی رحم چیست؟

روش انجام سونوگرافی رحم

بسیاری از ما تا اسم سونوگرافی را می شنویم تصور می کنیم که از اشعه مضری برای تصویر برداری استفاده می شود اما در سونوگرافی رحم اینطور نیست. در این سونوگرافی برای تصویر برداری از امواج صدا استفاده می شود و این امواج با برخورد به هر سطح، شکلی را ایجاد می کنند.

در پایان این شکل روی مانیتور مربوطه ایجاد می شود و پزشک مربوط به نگاه به این عکس ها می تواند وضعیت رحم را حدس بزند. به همین دلیل هیچ خطر یا ضرری سلامت شما را در این سونوگرافی تهدید نخواهد کرد.

انواع سونوگرافی رحم

سونوگرافی ها به توجه به کاربردشان انواع مختلفی را تشکیل می دهند. با ما در این بخش همراه باشید تا با این انواع به خوبی آشنا شوید.

1.   سونوگرافی سقط جنین

اولین نوع از انواع سونوگرافی رحم مربوط به سقط جنین است. این سونو وقتی انجام می شود که یک جنین سقط شده باشد و پزشکان با انجام این سونوگرافی میفهمد که آیا رحم در وضعیت مطلوبی است و یا همه جثه جنین سقط شده از رحم خارج شده است. این سونوگرافی بسیار مهم است. که معمولا در بیشتر سونوگرافی غربالگری در تهران این خدمات انجام می شود.

2.   سونوگرافی بارداری

دومین سونوگرافی مربوط به دوره بارداری است. این سونوگرافی را باید در چندین مرحله انجام دهید. اولین مرحله را در سه ماه اول، دومین مرحله را در سه ماه دوم و سومین مرحله از سونوگرافی در سه ماه سوم انجام می شود. این سونو بهترین سونوگرافی جنین است.

این سونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟ مهم ترین کاربردهای سونوگرافی بارداری مشخص کردن وضعیت جنین، مشخص کردن وضعیت رحم، پیش‌بینی مشکلات احتمالی، بررسی تاریخ و زمان زایمان، تشکیل جنین در خارج از رحم و… است.

این سونو به دو روش انجام می شود که در بالاتر نیز راجبشان توضیح کوتاهی داده شد. روش اول از روش شکم و با استفاده از پروب ها و روش دوم با واژن و توسط ترانس کوچک انجام می شود. این سونوگرافی در بین زنان بسیار رایج است.

3.   سونوگرافی تشخیص بیماری و مشکلات

نوع دیگری از سونوگرافی وجود دارد که برای تشخیص بیماری های زنانه است. این سونوگرافی بر روی همه زنان و یا حتی دختران انجام می شود. بیماری هایی مانند بی نظمی قاعدگی، کیست تخمدان و یا یائسگی زودرس جزء بیماریی هایی هستند که با مراجعه به دکتر باید این سونو را انجام دهید. برای تشخیص و درمان بیماری های زنانه این سونو اهمیت بسیار بالایی دارد.

4.   سونوگرافی برای IUD

سونوگرافی IUD یکی از سونوگرافی هایی است که برای پیشگیری از بارداری انجام می شود. در این سونو فرد به پزشک مراجعه می کند و پزشک با قرار دادن ابزار IUD در رحم فرد، از بارداری جلوگیری می کند.

البته پزشک برای این کار نیاز به دو سونوگرافی ) قبل و بعد از کارگذاشتن  ( UIDدارد. البته با گذر زمان باید سونوگرافی هایی نیز انجام شود زیرا انقباضات رحمی باعث جا به جایی این ابزار می شود و گاهی ممکن است این ابزار از رحم خارج شود.

 

انواع سونوگرافی رحم

کاربردهای انجام سونوگرافی رحم

به غیر از مشخص شدن بیماری ها، جنسیت جنین و همچنین وضعیت بارداری، انجام این سونو کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد که برای آشنایی با آنها با شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

تشخیص توده رحم

گاهی اوقات در رحم توده هایی ایجاد می شود که می تواند سرطانی و یا غیر سرطانی باشد. توده هایی مانند پولیپ رحم، آدنومیوز و فیبروم از مهم ترین و شناخته شده ترین توده های رحم هستند. سونو رحم می تواند این توده ها را تشخیص دهد و شما هرچه زودتر می توانید برای درمان این توده ها اقدام کنید.دقت فرمایید بهتر است به سراغ متخصص سونوگرافی غربالگری بروید .

 

تشخیص توده رحم

تشخیص سرطان رحم

یکی از راه های پیشگیری از سرطان رحم انجام همین سونوگرافی است. پزشک مربوطه می تواند با تشخیص فیبروم های رحم، سرطان را شناسایی کرده و از آن جلوگیری کند. البته عامل اصلی مبتلا شدن به سرطان رحم، افزایش استروژن است که سبب علائمی مانند یائسگی دیر هنگام می شود. به همین دلیل بعد از دیدن مشکلاتی مانند یائسگی بی نظم باید به پزشک مراجعه کرد و سونوگرافی بگیرید.

کلام پایانی سونوگرافی رحم

سونوگرافی رحم موضوع این مقاله بود و شما یاد گرفتید که این سونوگرافی چیست، چه انواعی دارد و کاربردهای انجام آن چیست. برای اینکه بیشتر با این سونوگرافی ها و یا سونوگرافی غربالگری آشنا شوید مقالات دیگر سایت ما را مطالعه کنید. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشد. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟