سونوگرافی غربالگری جنین چیست؟

در برخی از مواقع پیش می آید که کودک یا جنین قبل از اینکه به دنیا بیاید بیماری هایی داشته باشد که باید برای درمان آن بیماری ها راه و چاره پیدا کنیم. شاید این سوال در ذهن شما بیاید که چگونه می توان قبل از اینکه به دنیا بیاید بفهمیم که جنین چه مریضی هایی دارد؟
در جواب به این سوال باید به شما بگوییم که یکی از روش هایی که به سادگی می توان فهمید که جنین قبل از اینکه به دنیا بیاید چه بیماری هایی دارد سنوگرافی غربالگری (سونوگرافی غربالگری جنین ) می باشد.
این سونوگرافی غربالگری با توسط متخصص سونوگرافی غربالگری جنین انجام می شود. این متخصصان می توانند با استفاده از سونوگرافی غربالگری جنین به راحت تشخیص بدهند که جنین به سندروم داون یا تریزومی 18 مبتلا است یا خیر.
اگر می خواهید که بیشتر درباره با سونوگرافی غربالگری آشنا شوید؛ ما به شما پیشنهاد می کنیم که ادامه این مقاله را از دست ندهید.

ultrasound (2)

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

سونوگرافی غربالگری شامل چه مواردی است؟

شاید برای خیلی از شما جالب باشد که سونوگرافی انواع مختلفی دارد و به مرحله های متفاوتی تقسیم می شود. هر کدام از این مرحله اهمیت خاص خود را دارد که در ادامه ، این مرحله ها را به همراه توضیح به شما خواهیم گفت.

پس در ادامه این مقاله همراه باشید تا با انواع مراحل سونوگرافی و سونوگرافی غربالگری آشنا شوید .

سونوگرافی غربالگری شامل چه مواردی است؟

موارد و مراحل سونوگرافی غربالگری جنین

مرحله اول از سونوگرافی غربالگری جنین

اولین مرحله که باید در سونوگرافی غربالگری جنین انجام شود؛ در سه ماه اول بارداری می باشد. یعنی وقتی که جنین 11 هفته یا 13 هفته و 6 روز است. این مرحله از غربالگری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چون در این مرحله شما می توانید علائم مشکوک جنین در ابتلا به تریزومی 13، تریزومی 18 و تریزومی 21 شناسایی کنید که به زبان دیگر سندورم داون گفته می شود.
نکته بسیار مهمی در این مرحله وجود دارد که اگر شما بنا به هر دلیلی نتوانستید این سونوگرافی غربالگری جنین را که بهترین سونوگرافی جنین در سه ماه اول است ، انجام دهید و جنین وارد سه ماه دوم شد؛ دیگر نمی توانید این سونوگرافی غربالگری در تهران و دیگر نقاط کشور را انجام دهید و باید به سراغ سونوگرافی سه ماه دوم بروید.
شاید این سوال در ذهن شما بیاید که چه کارهایی در سونوگرافی سه ماه اول انجام می شود؟ در جواب به این سوال مهم باید به شما بگوییم که این سونوگرافی شامل چند آزمایش عبارتند از آزمایش وجود استخوان، آزمایش خون و آزمایش ان.تی می شود. این آزمایشات می تواند اطلاعات مهم و کاربردی را به متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و دیگر متخصصان غربالگری در نقاط کشور بدهد که وضعیت جنین را مشخص کند.
آزمایش ان.تی (NT) یک آزمایش بسیار مهم و ضروری است که به مطالعه مایعات پشت گردن جنین می پردازد. یکی از مهم ترین بخش های آزمایش که در طی آزمایش انجام می شود اندازه گیری شفافیت رحم است که می تواند کمک زیادی به مشخص شدن مبتلا بودن یا نبودن جنین به تریزومی 18 و تریزومی 22 است.

مرحله اول از سونوگرافی غربالگری

مرحله دوم از سونوگرافی غربالگری جنین

غربالگری مرحله دوم در سه ماه دوم بارداری انجام می شود. یعنی زمانی که جنین در هفته 18 تا 22 است. این سونوگرافی غربالگری جنین از شکم مادر گرفته می شود و به مطالعه شکم مادر می پردازد.
هدف اصلی از این سونوگرافی این است که جنسیت جنین مشخص شود. یک سوال که در اینجا مطرح می شود این است که چرا در هفته 18 تا 22 جنسیت جنین را مشخص می کند و چرا در سه ماه اول این کار را انجام نمی دهند؟
این یک سوال بسیار مهم است که شاید ذهن شما را نیز مشغول کرده باشد. در جواب به این سوال باید به شما بگوییم که زمان نسبتا طولانی جنین باید پشت سر بگذارد تا اندام های بدنش به رشد مناسبی برسد. به همین دلیل چون در سه ماه اول جنین زیاد رشد نکرده است و اندام های بدنش مشخص نیست نمی توان جنسیت آن را تشخیص دارد ولی در سه ماه دوم با توجه به شکل گیری اندام و رشد جنین دکتر یا متخصص سونوگزافی غربالگری می تواند جنسیت جنین را تشخیص بدهد.
البته علاوه جنیست جنین موارد دیگری نیز در مرحله دوم سونوگرافی غربالگری که در سه ماه دوم انجام می شود مورد بررسی قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال بررسی ستون فقرات، قرار گرفتن تمام استخوان ها در یک ردیف، بررسی صورت و لب شکری بودن یا نبودن جنین و… دیگر مواردی است که در سونوگرافی مرحله دوم مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد.

مرحله دوم از سونوگرافی غربالگری

آشنایی با سونوگرافی آنومالی

بخش دیگر سونوگرافی غربالگری سونوگرافی آنومالی است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و تا حد امکان باید سعی کنید که حتما این سونوگرافی را انجام دهید. این سونوگرافی به مطالعه بند ناف و مایع آمنیوتیک می پردازد که خیلی مهم هستند و در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.
شاید تا به حال چیزی درباره با موقعیت جفت در رحم را نشنیده باشید. موقعیت جفت در رحم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و یکی از مهم ترین اطلاعات این سونوگرافی است. جفت ممکن که به هر یک از دیواره های رحم یعنی دیواره بالا، پایین، راست یا چپ نزدیک باشد که اگر به حتی یکی از این دیواره ها نزدیک باشد باید سونوگرافی دیگری را انجام بدهید تا بهتر مورد مطالعه و بررسی قرار بگیرد.
به عنوان مثال اگر جنین به دیواره پایینی رحم نزدیک باشد؛ شما باید برای اینکه موقعیت جنین در رحم حفظ شود باید به بهترین سونوگرافی غربالگری در تهران یا محل زندگی خود مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کرده و همچنین موقعیت جنین را مدام مورد بررسی قرار دهند.

کلام آخر درباره با سونوگرافی غربالگری جنین

شما در این مقاله که از وب سایت ما منتشر شده است با سونوگرافی غربالگری جنین به صورت بسیار واضح و کاملا مفصل آشنا شدید. با انواع سونوگرافی و مراحلی که باید آنها را طی کنید نیز آشنا شدید. از اینکه با وب سایت ما همراه بودید از شما کمال تشکر را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟