سونوگرافی غربالگری

کلینیک سونوگرافی غربالگری دکتر دلیری دارای برترین کادر پزشکی در ایران

همانطور که می‌دانید اکثر بارداری ها بدون مشکل است. خوشبختانه اغلب کودکان سالم و سلامت به دنیا می‌آیند. اما جهت اطمینان کامل و نپذیرفتن ریسک به دنیا آوردن کودکی با نواقص اهمیت سونوگرافی غربالگری را بالا می‌برد و بهتر است بدانید سونوگرافی غربالگری جنین در دوران بارداری و حتی بعد از بارداری می‌تواند هرگونه بیماری، عارضه و یا اختلالی را در همان مراحل اول شناسایی کند. و بعد از شناسایی درمان توسط پزشک به فرد مورد نظر ارائه شود. سونوگرافی غربالگری انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

سونوگرافی غربالگری

نحوه انجام سونوگرافی غربالگری

در ادامه می‌خواهیم نکاتی را در مورد نحوه انجام سونوگرافی غربالگری به شما بگوییم

اگر زمانی تصمیم گرفتید که سونوگرافی غربالگری را انجام دهید باید بعد از اینکه نزد پزشک متخصص رفتید، زمانی را برای انجام سونوگرافی غربالگری مشخص کنید. برای انجام اسکن از شما خواسته می‌شود که به پشت دراز بکشید. این اسکن نیاز به لباس خاصی ندارد اما از شما خواسته می‌شود تا لباس های بالایی تان را تا سینه‌تان بالا ببرید و همینطور دامن یا شلوارتان را تا باسنتان پایین بکشید. پس از اینکه مستقر شدید ژلی را بر روی بخش پایینی شکمتان پخش می‌کنند تا بتوان مبدل را راحت تر به سمت عقب و جلو حرکت داد.

در حین انجام سونوگرافی دکتر متخصص ممکن است نیاز پیدا کند شکم شما را با مبدل فشار دهد تا از وضعیت جنین شما به خوبی با خبر شود همچنین بهتر است بدانید، مبدل امواج صوتی را از طریق شکم شما به داخل رحم منتقل می‌کند. امواج صوتی بعد از برخورد با جنین شما برمی‌گردد و به تصویری را روی صفحه مانیتور شکل می‌دهد. سعی کنید در حدود یک ساعت از انجام سونوگرافی غربالگری ادرار نکنید تا با وضوح بیشتری بتوان جنین را مشاهده کرد. از آن جایی که سونوگرافی غربالکری تمرکز بالایی می‌خواهد پس اتاق نیز تا حد زیادی باید ساکت باشد و در حین انجام سونوگرافی دکتر به شما توضیح خواهد داد که چه اتفاقی در حال وقوع است.

منبع:  phw.nhs.wales

چرا مرکز تخصصی دکتر دلیری را انتخاب کنیم؟

مزایا استفاده از خدمات کلینیک دکتر داریوش دلیری

پزشکان حاذق

پزشکان حاذق

پزشکان متخصص، شما را برای در آغوش گرفتن کودکی سالم همراهی میکنند.

کادر مجرب

کادر مجرب

کادر حرفه ایی مجموعه ما با اطمینان و آرامش در کنار شماست.

خدمات اورژانس

خدمات اورژانس

در سریعترین حالت آمادگی ارائه خدمات به شما را داریم.

خدمات ۲۴ ساعته

خدمات ۲۴ ساعته

از طریق پشتیبانی سایت شما میتوانید شبانه روز با ما در ارتباط باشید.

زمان مناسب انجام سونوگرافی غربالگری

دکتر دلیری اولین بنیان گذار غربالگری سه ماهه اول، دوم و سوم در ایران

در سه ماهگی معمولا سونوگرافی غربالگری جنین را می‌توان انجام داد و با این کار بارداری و همچنین تاریخ حاملگی مشخص می‌شود. معمولا سونوگرافی بعدی در صورت نرمال بودن وضعیت مادر و جنین در سه ماه دوم و زمانی که می توان جنین را با جزییات بیشتر و حالت آناتومی مشخص آن دید انجام داد. اگر در سونوگرافی غربالگری جنین ایرادی دیده شود امکان دارد که نیاز به سونوگرافی های بیشتر و پیگیری و آزمایش ها و تست های تصویر برداری دیگری مثل ام آر آی نیاز باشد. این مطلب “سونوگرافی غربالگری” را معرفی و بررسی می کند تا بتوانید با آن بیشتر آشنا شوید. در این صورت باید بدانید بهتر است به سونوگرافی غربالگری مراجعه کنید.

سونوگرافی غربالگری

جدول زمانی وقت ملاقات

جدول زمانی

ساعت
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
08:00
پزشکان حاذق

داریوش دلیری

نمایش پروفایل
18:00 - 08:00
داریوش دلیری
پزشکان حاذق

داریوش دلیری

نمایش پروفایل
18:00 - 08:00
داریوش دلیری
پزشکان حاذق

داریوش دلیری

نمایش پروفایل
18:00 - 08:00
داریوش دلیری
پزشکان حاذق

داریوش دلیری

نمایش پروفایل
18:00 - 08:00
داریوش دلیری
پزشکان حاذق

داریوش دلیری

نمایش پروفایل
18:00 - 08:00
داریوش دلیری
12:00
پزشکان حاذق

دکتر مریم نوحی اسکویی

نمایش پروفایل
18:00 - 12:00
دکتر مریم نوحی اسکویی
پزشکان حاذق

دکتر مریم نوحی اسکویی

نمایش پروفایل
18:00 - 12:00
دکتر مریم نوحی اسکویی
پزشکان حاذق

دکتر مریم نوحی اسکویی

نمایش پروفایل
18:00 - 12:00
دکتر مریم نوحی اسکویی
پزشکان حاذق

دکتر مریم نوحی اسکویی

نمایش پروفایل
18:00 - 12:00
دکتر مریم نوحی اسکویی
پزشکان حاذق

دکتر مریم نوحی اسکویی

نمایش پروفایل
18:00 - 12:00
دکتر مریم نوحی اسکویی
خدمات ما

بهترین خدمات برای سونوگرافی غربالگری را در کلینیک دکتر دلیری تجربه کنید

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

ارائه دهنده بهترین خدمات تصویربرداری پزشکی

مرکز فوق تخصصی تشخیص بیماری ها و ناهنجاری های جنینی

سونوگرافی

غربالگری

pregnant (1)

حاملگی

قلب جنین

قلب جنین

تشخیصی

تشخیصی

سندرم

سندرم

sonography

اسکن آنومالی

شروع سونوگرافی غربالگری

به همه افراد باردار در اولین مرحله قبل از سونوگرافی غربالگری پیشنهاد می‌دهند آزمایش خون دهند. پس از آن اگر موردی در این آزمایش مشاهده شود اقدامات لازم برای پیشگیری انجام می‌پذیرد و “سونوگرافی غربالگری” جنین شروع می‌شود.

باید به این مورد توجه داشته باشید که هدف از انجام سونوگرافی غربالگری برای سندرم داون این است که افرادی که می‌خواهند اطلاعات تکمیلی در جهت عدم و یا وجود این اختلال را برای پیشگیری زودتر به دست بیاورند از این اتفاق آگاه شوند و تصمیم خود را برای آینده بگیرند. همچنین بهتر است بدانید کلینیک دکتر دلیری با داشتن بهترین کادر پزشکی کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد.

در نظر داشته باشید اگر سوالی در مورد سونوگرافی غربالگری دارید و یا تجربه ی انجام آن را دارید می‌توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: medlineplus.gov

سونوگرافی غربالگری جنین

از نتایج سونوگرافی غربالگری چه چیزی می‌فهمیم

 نتایج سونوگرافی غربالگری به دو صورت می‌تواند خود را نمایان کند و آن به این صورت است که اگر نتایج سونوگرافی غربالگری شما طبیعی باشد تضمینی به داشتن فرزند سالم نیست و باید بدانید هیچ آزمایشی نمی‌تواند به صورت صد در صدی این تضمین را به شما بدهد. اما نتایج طبیعی به دست آمده می‌تواند به صورت زیر باشد:

  1. جنین شما به صورت طبیعی در حال رشد است.
  2. شما مقدار مناسبی از مایع آمنیوتیک در رحم خود دارید.
  3. هیچ نقص مادرزادی یافت نشد. این موضوع را در نظر داشته باشید همه نقایص مادرزادی را نمی‌توان در سونوگرافی نشان داد.

اما اگر نتایج سونوگرافی شما طبیعی نباشد به معنی این موارد است:

  • نوزاد شما با سرعت طبیعی رشد نمی‌کند.
  • مقدار مایع آمنیوتیک خیلی کم یا بیش از حد است.
  • جنین در خارج از رحم در حال رشد است که به آن حاملگی خارج رحمی نیز می‌گویند. هیچ جنینی نمی‌تواند از بارداری خارج از رحمی زنده بیرون بیاید و این وضعیت می‌تواند برای مادر هم تهدید کننده باشد.
  • وضعیت جنین در رحم با مشکل همراه است.

همچنین پایین هم دکمه ای برای شما قرار دادیم تا با کلیک بر روی آن ویدیو ای برای شما نشان داده شود که دیدنش را توصیه می‌کنیم.

آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی غربالگری جنین

بسته به نوع سونوگرافی درخواست شده از مادر خواسته می شود تا قبل از انجام سونوگرافی غربالگری جنین مایعات زیادی مصرف کند و مثانه خود را پر نگه دارد. لازم به ذکر است که سونوگرافی جنین هم به روش واژینال (ترانس واژینال) و هم شکمی (ترانس شکمی) انجام می پذیرد. برای تجربه راحت تر هنگام فرآیند، توصیه می شود تا مادر باردار لباسی گشاد و راحت به تن داشته باشد تا سونوگرافیست به راحتی شکم را معاینه و بررسی نماید. 

در طول انجام سونوگرافی غربالگری جنین چه اتفاقی می‌افتد؟​

در طول انجام سونوگرافی غربالگری جنین چه اتفاقی می‌افتد؟

در فرآیند سونوگرافی غربالگری و یا ترانس شکمی، پزشک متخصص ابتدا ژلی مخصوص را بر روی شکم مادر آغشته می کند. این ژل باعث می شود تا امواج صوتی بهتر هدایت شوند و سونوگرافیست تصویر دقیق تری را مشاهده نماید. با حرکت مبدل دستگاه، امواج صوتی از سطح پوست و استخوان ها منعکس می شود و به شکل تصویر در مانیتور پدیدار می شود.

لازم به ذکر است که در صورت داشتن سونوگرافی ترانس واژینال از فرد خواسته می شود تا بر روی سطحی صاف قرار بگیرد و سونوگرافی توسط مبدلی که بر روی آن کاندوم کشیده شده است انجام می پذیرد. در این حالت مبدل درون واژن قرار میگیرد و تصاویر توسط امواج صوتی مشابه سونوگرافی شکمی منعکس می شود. پس از پایان فرآیند سونوگرافی، فرد می تواند ژل باقی مانده بر روی شکم را پاک کند و مثانه خود را تخلیه نماید.

معمولا متخصص سونوگرافیست سونوگرافی را برای اندازه گیری و بررسی آناتومیک جنین انجام می دهد اما گاهی اوقات به منظور مستند سازی برخی از تصاویر چاپ و ذخیره می شود. در ادامه می‌خواهیم در مورد تفاوت های سونوگرافی NT و سونوگرافی آنومالی صحبت کنیم.

آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی غربالگری جنین​

تفاوت های سونوگرافی NT و سونوگرافی آنومانی عبارت اند از:
  • سونوگرافی NT مرحله اول در هفته های 11 تا 13 بارداری انجام می‌شود اما سونوگرافی آنومالی در هفته های 16 تا 20 انجام می‌پذیرد
  • در سونوگرافی NT با توجه به اندازه ی چین پشت گردن و استخوان بینی ریسک یک سری از ناهنجاری های ژنتیکی یا کروموزمی بررسی می‌شود و در سونوگرافی آنومالی جنین ما از نظر بعضی ناهنجاری های جسمی مورد بررسی قرار می‌گیرد
  • سونوگرافی NT سه ماهه اول مشخص می‌کند که مادر در گروه های کم خطر قرار دارد یا پر خطر در صورتی که در سونوگرافی آنومالی جنین را از نظر سلامت و یا ابتلا داشتن به سندرم ادوارد و سندرم داون مورد بررسی قرار می‌دهند

نتیجه گیری در مورد سونوگرافی غربالگری جنین

بعد از تمام حرف هایی که زده شد حتما متوجه اهمیت بسیار بالای سونوگرافی غربالگری شده اید. در نظر داشته باشید به دلیل آن که این سونوگرافی از اهمیت بالایی برخوردار است باید در کلینیک مجهز و خوبی انجام شود تا به خوبی انجام بپذیرد.

سوالات متداول در مورد سونوگرافی غربالگری

در این مورد هیچ گونه مدارکی مبنی بر خطرناک بودن سونوگرافی برای مادر و یا جنین وجود ندارد ، زیرا در این فرآیند از اشعه ایکس استفاده نمی شود و سونوگرافی توسط پزشک متخصص انجام می پذیرد.

با انجام سونوگرافی غربالگری، این اطمینان به وجود می آید که جنین در شرایط سلامت مطلوبی قرار دارد و در حال رشد می باشد. نتیجه سونوگرافی در همان روز انجام آزمایش آماده خواهد بود.

ما بهترین و طبقه بندی شده ترین و به روزترین  مراقبت های حاملگی متناسب با استانداردهای جهانی و در بالاترین سطح علمی و کاملا متمایز از سایر مراکز به بارداران ارائه میدهیم دستگاه سونوگرافی موجود در این مرکز پیشرفته ترین دستگاه در حال حاضر موجود در امریکا بوده است که برای خدمات کاملاً تخصصی و فوق تخصصی در تشخیص بیماریها و ناهنجاریهای جنینی طراحی شده است.

FAQ_DRDALIRY
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟