سونوگرافی غربالگری

کلینیک دکتر دلیری دارای برترین کادر پزشکی در ایران

تصویر های سونوگراف جنین به متخصص کمک می کند که درصد پیشرفت و رشد کودک را بررسی کند و نمودار بارداری را مطالعه کند گاهی سونوگرافی غربالگری می تواند کمک کند برای مشاهده مشکلاتی که احتمال دارد وجود داشته باشد یا به تشخیص دقیق تر کمک می کند. سونوگرافی غربالگری به روش تصویربرداری می گویند که از امواج صوتی برای گرفتن  تصاویر جنین در رحم مادر استفاده می‌ شود . 

سونوگرافی غربالگری

چرا کلینیک دکتر دلیری را انتخاب کنیم؟

کادر مجرب

کادر حرفه ایی مجموعه ما با اطمینان و آرامش در کنار شماست.

پزشکان حاذق

پزشکان متخصص، شما را برای در آغوش گرفتن کودکی سالم همراهی میکنند.

خدمات اورژانس

در سریعترین حالت آمادگی ارائه خددمات به شما را داریم.

خدمات ۲۴ ساعته

از طریق پشتیبانی سایت شما میتوانید شبانه روز با ما در ارتباط باشید.

امکانات موجود برای سونوگرافی غربالگری در کلینیک دکتر دلیری

مزایا استفاده از خدمات کلینیک دکتر دلیری 

روش هارمونیک

دستگاه 16VOLUME/SECOND

سیستم انتقال اطلاعات فیبر نوری

سریع ترین دستگاه چهار بعدی

کلینیک دکتر دلیری

برای اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات کلینیک دکتر دلیری 

سونوگرافی غربالگری

دکتر دلیری اولین بنیان گذار غربالگری سه ماهه اول، دوم و سوم در ایران

در سه ماهگی معمولا سونوگرافی غربالگری جنین میتوان انجام شود و بارداری را مشخص می کند و تاریخ حاملگی را می تواند مشخص کند.معمولا سونوگرافی بعدی در صورت نرمال بودن وضعیت مادر و جنین در سه ماه دومی و زمانی که می توان جنین را با جزییات بیشتری و حالت آناتومی آن را مشاهده کرد.اگر در سونوگرافی غربالگری جنین ایرادی دیده شود امکان دارد که نیاز به سونوگرافی های بیشتر و پیگیری و آزمایش ها و تست های تصویر برداری دیگری مثل ام آر آی نیاز باشد.این مقاله “سونوگرافی غربالگری” را معرفی و بررسی می کند تا بتوانید با آن بیشتر آشنا شوید.

دلایل انجام سونوگرافی غربالگری

‏در سه ماهه اول حاملگی برای ارزیابی اندازه جنین ، محل بارداری ، تعیین تعداد جنین و تخمین زمان بارداری (سن حاملگی) سونوگرافی بهترین راه است. این نوع سونوگرافی برای غربالگری ناهنجاری های رحم یا دهانه رحم و برای غربالگری ژنتیکی در سه ماهه اول  استفاده شود .
چندین ویژگی بارداری بین سه ماهه دوم یا سوم سونوگرافی برای ارزیابی بسیار مهم هستن مانند  آناتومی جنین  که طبق استاندارد هایی کلینیک ها انجام می دهند . این روش عموما در هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری انجام می دهند  ،در زمان هایی  این سونوگرافی امکان دارد به دلیل هایی مانند اضافه وزن که می‌تواند برای تجسم جنین محدودیت ایجاد  کند ، زمان تست هم تغییر کند
بین سه ماهه دوم و سوم حاملگی ، سونوگرافی می توان انجام شود و در صورت نیاز به پاسخ یک سوال خاص و بررسی بیشتر نیاز باشد به عنوان مثال برای ارزیابی رشد جنین و تخمین حجم مایعات آمنیوتیک ممکن است انجام شود.
یکی دیگر از دلایل انجام سونوگرافی غربالگری برای تعیین محل بارداری می باشد در برخی موارد ممکن است جنین در خارج از رحم در لوله فالوپ ایجاد شود.
همچنین در صورتیکه مادر دارای عوارضی مانند خونریزی و موارد دیگر باشد ممکن است انجام سونوگرافی برای تعیین علت آن به پزشک کمک کند.

انواع سونوگرافی غربالگری جنین

انواع مختلف “سونوگرافی غربالگری” جنین با ویژگی های متفاوت وجود دارد.

  • سونوگرافی ترانس واژینال
    این روش با قرار گرفتن مبدل در درون واژن انجام می شود که بتوان امواج صوتی را از درون ارسال کرد و بازتاب آن ها را دریافت کرد سونوگرافی ترانس واژینال معمولا برای اوایل دوره بارداری مناسب است. گاهی اگر سونوگرافی ترانس شکمی اطلاعات لازم را به ما ارائه ندهند از این روش استفاده می کنیم.
  • سونوگرافی ترانس شکمی

سونوگرافی ترانس شکمی به وسیله مبدل و تماس آن با شکم و حرکت آن روی پوست انجام می شود.
این روش دارای انواع مختلفی دارد:
ارزیابی تخصصی : این روش طی شرایط خاصی مثل زمانی که جنین ناهنجاری داشته باشد و شکی بر ناهنجاری وجود داشته باشد انجام می شود
سونوگرافی سه بعدی برای مطالعه و چکاب ناهنجاری هایی که به عضو های بدن مانند صورت یا حتی لوله های عصبی استفاده می شود.
برای بررسی جزئیات مربوط به جریان خون جنین از سونوگرافی داپلر استفاده می شود.

سونوگرافی داپلر : جهت بدست آوردن اطلاعات دقیق از جریان خون جنین سونوگرافی داپلر بهترین گزینه است

اکوکاردیوگرافی جنین تصویری با وضوح از قلب جنین به ما می دهد و می توان برای بررسی نقص های مادرزادی قلبی هم استفاده کند

آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی غربالگری جنین

با توجه به نوع سونو گرافی ممکن است از فرد خواسته شود مایعات زیادی بنوشید یا از ادرار کردن قبل از سونوگرافی جنین خودداری کند.
همچنین باید توجه داشته باشید که سونوگرافی جنین بسته به دلیل انجام آن یا مرحله بارداری از طریق مهبل ( ترانس واژینال) یا شکم (ترانس شکمی) قابل انجام است. در صورت داشتن سونوگرافی ترانس شکمی باید پوشیدن لباسهای گشاد و شل را در نظر بگیرید تا بتوانید شکم خود را به راحتی در معرض دید سونوگرافیست قرار دهید .

در طول انجام سونوگرافی غربالگری جنین چه اتفاقی می‌افتد؟

برای انجام سونوگرافی ترانس شکمی جنین ، فرد بر روی یک تخت قرار می گیرد و شکم خود را در معرض دید قرار می دهد . سونوگرافیست ژل مخصوصی را بر روی شکمفرد اعمال می کند که این امر باعث افزایش هدایت امواج صوتی و از بین ‌بردن هوا بین پوست و مبدل می شود ، سپس سونوگرافیست مبدل را بر روی شکم به جلو و عقب حرکت می‌دهد. امواج صوتی که از استخوان ها و سایر بافت ها منعکس می شوند در مانیتور به تصاویر مبدل می گردند .
سونوگرافیست آناتومیک جنین را اندازه گیری می کند ، اما ممکن است برای مستند سازی ساختارهای مهم تصاویر خاصی را چاپ یا ذخیره کند که به احتمال زیادی نسخه‌هایی از برخی تصاویر به شما نیز ارائه داده می شود .
بسته به موقعیت جنین و مرحله رشد او ممکن است بتوانید صورت ، دست ، انگشتان ، بازوها و پاهای او را ببینید‌ .
در صورتی که سونوگرافی ترانس واژینال داشته باشید از شما خواسته می شود که از کمر به پایین لباس های خود را با لباس های گشاد و بیمارستانی عوض کنید . سپس باید بر روی یک سطح صاف قرار گرفته تا مبدلی که توسط یک کاندوم پوشانده می شود و روی آن ژل مخصوص ریخته می شود توسط سونوگرافیست درون واژن قرار بگیرد.
پس از انجام سونوگرافی می‌توانید ژل باقی‌ مانده از روی بدن خود را پاک کرده و مثانه خود را به طور کامل تخلیه کنید.

سوالات متداول

درست است که تمام اقدامات پزشکی ممکن است با ریسک همراه باشند ، اما هیچ گونه مدارک و شواهدی وجود ندارد که ثابت کند انجام سونوگرافی قبل از تولد برای مادر یا جنین خطرناک بوده و به آنها آسیب می رساند . زیرا در سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده نشده و این روش توسط یک پزشک متخصص سونوگرافی انجام می پذیرد.

به طور معمول سونوگرافی از جنین این اطمینان را ایجاد می کند که جنین در حال رشد است و این رشد به صورت طبیعی می باشد. نتیجه سونوگرافی در همان روز آماده شده و می توانید آن را به پزشک خود ارائه دهید .

ما بهترین و طبقه بندی شده ترین و به روزترین  مراقبت های حاملگی متناسب با استانداردهای جهانی و در بالاترین سطح علمی و کاملا متمایز از سایر مراکز به بارداران ارائه میدهیم دستگاه سونوگرافی موجود در این مرکز پیشرفته ترین دستگاه در حال حاضر موجود در امریکا بوده است که برای خدمات کاملاً تخصصی و فوق تخصصی در تشخیص بیماریها و ناهنجاریهای جنینی طراحی شده است.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟