سونوگرافی فولیکول چیست؟

سونوگرافی فولیکول چیست؟

سونوگرافی فولیکول یک سونوگرافی واژینال است که برای اولتراسوند فولیکول انجام می شود. این نوع سونوگرافی برای این امر بهتر از سونوگرافی شکمی عمل می کند. در این سونوگرافی یک پروب وارد واژن فرد می شود و از قسمت های باسن عکس می گیرد که شما می توانید تصاویر را درون مانیتور مشاهده کنید.
سونوگرافی فولیکول باعث می شود تا پزشک متخصص غربالگری بتواند تمام ساختارهای داخل لگن را مشاهده کند. از جمله ساختارهای مهم که می توان با استفاده از این سونوگرافی کاملا بررسی کرد، تخمدان ها، لوله های رحمی و همچنین خود رحم است.
البته اطلاعات مهم دیگری مانند میزان رشد فولیکول را نیز می توان با استفاده از این آزمایش فهمید. ضخامت پوشش رحم که موضوع بسیار مهمی است را می توان با انجام سونوگرافی فولیکول فهمید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 
ultrasound (2)

سونوگرافی فولیکول در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

سونوگرافی فولیکول

سونوگرافی فولیکول یکی از تکنیک هایی است که برای بررسی فولیکول های تخمدان و همچنین بررسی مسیر تخم گذاری استفاده می شود. جالب است بدانید که 15 تا 20 فولیکول در هر سیکل قاعدگی در تخمدان رشد می کنند. البته هر دو تخمدان تاثیر زیادی بر رشد فولیکول دارد اما در آخر فقط در یک تخمدان تخمک گذاری می شود.
البته حق انتخابی برای تخمک گذاری در تخمدان دلخواه وجود ندارد و این کار کاملا اتفاقی ایجاد می شود. ما در این مقاله می خواهیم راجب سونوگرافی فولیکول صحبت کنیم. به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

سونوگرافی فولیکول

همه چیز درباره سونوگرافی فولیکول

چه چیزهایی در سونوگرافی فولیکول بررسی می شود؟

شاید این برای شما سوال باشد که چه چیزهایی در سونوگرافی فولیکول مورد بررسی قرار می گیرند؟ برای پاسخ به این سوالات باید بگوییم که تعداد فولیکول هایی که در حال رشد هستند اولین چیزی است که در این سونوگرافی مورد بررسی قرار می گیرد.
اگر از داروهایی نازایی و ناباروری استفاده نشود، در یک دوره عادی یک غده فولیکول و یک تخمک آزاد می شود. اما داروهای ناباروری باعث می شود تا تعداد فولیکول های آزاد شده بیشتر شود.در این بین ممکن است دوز به دلیل رشد نکردن کافی فولیکول ها افزایش یابد. در این مواقع پزشک به دلیل احتمال حاملگی چندگانه یکی از دوره های فولیکول را حذف می کند. دومین شاخص که بررسی می شود، اندازه فولیکول است. اندازه فولیکول کمک می کند تا بفهمیم که چگونه بسیاری از آنها تبدیل به تخمک های بالغ می شوند.

چه چیزهایی در سونوگرافی فولیکول بررسی می شود؟

شاید حتی در سونوگرافی فولیکول شما شاهد چند کیست تخمدان باشید. از این اتفاق تعجب نکنید. این کیست ها، کسیت های کبد لتوئوم و کیست های فولیکولی هستند که با شروع قاعدگی از بین می روند. مراکز سونوگرافی غربالگری نیز این سونوگرافی را انجام می دهند.

انجام سونوگرافی فولیکول چه مزیت هایی دارد؟

شاید برایتان جای تعجب داشته باشد وقتی بدانید که این سونوگرافی هیچ گونه خطر و یا عوارضی ندارد. به همین دلیل انجام آن بسیار رایج است. اگر خواسته باشیم درباره مزیت های استفاده از این سونوگرافی صحبت کنیم باید بگوییم که یکی از بهترین راه ها برای درمان ناباروری است.

سونوگرافی فولیکول برای چه اهدافی انجام می شود؟

شاید از خودتان بپرسید که اصلا چرا سونوگرافی فولیکول انجام می شود؟ چه مشکلاتی را رفع می کند؟ برای دریافت پاسخ این سوال به شما پیشنهاد می کنیم که ادامه این مقاله را مطالعه کنید.
انجام سونوگرافی فولیکول اهمیت های زیادی دارد و همچنین مشکلات زیادی را رفع می کند. تعیین زمان تخمگ گذاری یکی از داده های بسیار مهم و حیاتی است که تنها با استفاده از سونوگرافی فولیکول قابل کشف است.
روند رشد فولیکول ها نیز موضوع دیگری است که اهمیت زیادی دارد. این موضوع را نیز می توانید با استفاده از سونوگرافی فولیکول پیگیری کنید. همچنین اگر بخواهید فولیکول را از تخمدان خارج کنید باید سونوگرافی فولیکول انجام دهید. و شما می توانید با مراجعه به بهترین سونوگرافی غربالگری در تهران این سونوگرافی را انجام دهید.

آیا درمان ناباروری با استفاده از سونوگرافی فولیکول ممکن است؟

همانطور که در ابتدا نیز گفته شد یکی از اهداف انجام سونوگرافی فولیکول درمان ناباروری است.در این سونوگرافی اختلالاتی که باعث می شود فرد نابارور باشد بررسی می شود. با معلوم شدن اختلال روند درمان شروع می شود.آیا درمان ناباروری با استفاده از سونوگرافی فولیکول ممکن است؟
اگر اختلال مربوط به تخمک گذاری باشد که سریع پیدا می شود و اقدامات درمانی برای آن شروع می شود. اما اگر موضوع اختلال در فولیکول باشد باید چند پارامتر دیگر را نیز محاسبه کرد. میزان تغییرات هورمونی، میزان دمای بدن و ضخامت دهانه رحم پارامترهایی هستند که در تشخیص اختلال در فولیکول موثر اند. و شما می توانید بهترین سونوگرافی جنین و فولیکول در تهران را با خیالی راحت انجام دهید.

چه زمانی بهترین وقت برای انجام سونوگرافی فولیکول است؟

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی فولیکول باید با توجه به زمان قاعدگی صورت بگیرد. تخمگ گذاری 14 قبل از قاعدگی انجام شود که باعث ترشح مواد شفاف رنگ، بالا رفتن دمای بدن و داغ شدن و همچنین سفت شدن سینه ها می شود. اکنون بهترین زمان برای انجام سونوگرافی فولیکول را نیز یاد گرفتید. و می توانید با مراجعه به متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران یا شهرتان این سونوگرافی را انجام دهید.

کلام پایانی

برای انجام سونوگرافی فولیکول می توانید به بهترین متخصص سونوگرافی غربالگری تهران و یا شهرتان مراجعه کنید تا خیالتان از همه چیز راحت باشد. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر و قدردانی را داریم.

منبع : 

ultrasound

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟