سونوگرافی واژینال چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی واژینال چیست و چگونه انجام می شود؟

یکی از انواع سونوگرافی، واژینال نام دارد که بسیار رایج است و اکثر شما راجب اش اطلاعات اندکی دارید. مهم ترین نکته این سونوگرافی این است که محل انجام سونوگرافی، واژن است و پزشک با انجام مراحلی می تواند سونوگرافی را از این محل انجام دهد.
این سونوگرافی نام های دیگری نیز مانند سونوگرافی داخل رحمی دارد. این روش برای بررسی داخل رحم است و پزشک به وسیله قرار دادن پروب در واژن می تواند به داخل رحم دسترسی پیدا کرده و بررسی های لازم را انجام دهد.
شاید برایتان سوال باشد که پزشک دقیقا چگونه می تواند بررسی کند؟ آیا وسیله ای که وارد واژن می شود، دوربین دارد و پزشک از طریق آن می بینید؟ برای پاسخ در راستای این سوال باید بگوییم خیر.
وقتی وسیله مورد نظر وارد واژن شود، امواج صدا تولید می کند. این امواج با برخورد به دیواره رحم و … شکل هایی را پدید می آورند که پزشک می تواند با بررسی آنها به جزئیات موضوع پی ببرد.
اما در جواب سوال کاربردهای سونوگرافی واژینال چیست باید بگوییم که این سونوگرافی می تواند بیماری های زیادی را تشخیص دهید. این معاینه ساده که کمتر از 30 دقیقه نیز طول می کشد، می تواند مزایا زیادی برای شما داشته باشد.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

سونوگرافی واژینال چیست؟

سونوگرافی یکی از کارهایی است که به صورت مکرر در بارداری باید انجام شود تا پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری درباره وضعیت جسمانی مادر و جنین اطلاعات کافی کسب کند. سونوگرافی های زیادی در این دوره تجویز می شوند که هر کدام از آنها روش مختلفی در انجام دارد.
ما در این مقاله از سایت می خواهیم به بررسی نکات یکی از روش های انجام سونوگرافی یعنی روش انجام به صورت واژینال بپردازیم. آیا شما می دانید سونوگرافی واژینال چیست؟ برای آشنایی بیشتر با این موضوع به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

سونوگرافی واژینال چیست؟

همه چیز درباره اینکه سونوگرافی واژینال چیست؟

نحوه انجام سونوگرافی واژینال چیست؟

در دومین بخش از این مقاله می خواهیم شما را با اینکه نحوه انجام سونوگرافی واژینال چیست آشنا کنیم. برای انجام این سونوگرافی، ابتدا بیمار به صورت خم شده روی تخت دراز می کشد تا قسمتی که سونوگرافی صورت می گیرد برای پزشک آماده شود.
سپس پروب را برای وارد کردن به واژن آماده می کنند. این مرحله مربوطه به قرار دادن کاور استریل بر روی پروب می شود. پس از قرار دادن کاور، پروب را به ژل سونوگرافی آغشته می کنند و سپس متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهرستان ها به آرامی پروب را وارد واژن می کند.
پروب معمولا میله ای به طول 5 تا 8 سانتی متر است. پس وارد شدن پروب در بدن، امواجی که در بالاتری نیز گفته شد، انعکاس می یابند. سپس انعکاس این امواج روی دستگاه مربوط به سونوگرافی، شکل هایی را ایجاد می کند که پزشک می تواند از روی آنها بررسی را شروع کند.
نکته مهم: نکته مهم در این بحث، حساسیت به لاتکس است. جنس کاوری که بر روی پروب کشیده می شود، لاتکس است و در صورت هر گونه حساسیت به این ماده باید پزشک را در جریان بگذارید.نحوه انجام سونوگرافی واژینال چیست؟نکته مهم: دومین نکته مهم این است که دختران مجرد نیز نمی توانند این سونوگرافی را انجام دهند. این افراد به دلیل داشتن پرده بکارت، از انجام این سونوگرافی محروم بوده و به جای آن باید سونوگرافی رکتال را انجام دهند.

تفاوت سونوگرافی شکمی و سونوگرافی واژینال چیست؟

تا اینجا با مفهوم سونوگرافی واژینال چیست آشنا شده اید اما نوع دیگری از سونوگرافی نیز وجود دارد که به سونوگرافی شکمی معروف است. این سونوگرافی نیز مزایا و معایب خاص خودش را دارد. اما مهم ترین تفاوت بین سونوگرافی شکمی و سونوگرافی واژینال در نحوه انجام آن است.
در سونوگرافی شکمی، ابتدا ژله سونوگرافی روی شکم فرد مالیده می شود و سپس پروب سونوگرافی روی سطح شکمی بیماری قرار می گیرد و با ایجاد امواج صوتی، عکس‌ برداری شروع می شود.
البته سونوگرافی شکمی در زمانی ایجاد می شود که مسئله بسیار جدی در میان نباشد ولی سونوگرافی واژینال دقیقا زمانی اتفاق می افتد که پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و شهرستان ها نیازمند بررسی بیشتر و دقیق تر داخل بدن بیماری است.

تفاوت سونوگرافی شکمی و سونوگرافی واژینال چیست؟

آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی واژینال چیست؟

بسیاری از شما پرسیدید که چه کارهایی باید قبل از انجام سونوگرافی واژینال انجام دهید تا این کار برای شما راحت تر باشد. ما نیز در ادامه این مقاله با شما آنها را بررسی خواهیم کرد.
اولین آمادگی برای انجام سونوگرافی واژینال چیست؟ شاید ندانید اما اولین آمادگی مربوطه به خالی نگه داشت مثانه است. مثانه پر باعث می شود تا عکس ها کیفیت پایینی داشته باشند و حتی پزشک بهترین سونوگرافی جنین و یا بهترین سونوگرافی واژینال نیز با مطالعه عکس ها چیزی متوجه نخواهد شد. همچنین مواردی مانند مصرف داروهای خاص قبل از انجام این سونوگرافی مجاز نیست.

آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی واژینال چیست؟

کلام پایانی

عنوان این مقاله از سایت ما، “سونوگرافی واژینال چیست” بود و شما با خواندن این مقاله یاد گرفتید که این سونوگرافی واژینال چیست، چه خطراتی دارد و همچنین آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی واژینال چیست و اینکه توصیه می شود تحت نظر پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری انجام شود. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر و قدردانی را داریم

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟