سونوگرافی NB چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی NB چگونه انجام میشود؟

یکی از مسائلی که در هنگام بارداری اهمیت بسیار بالایی دارد، انجام سونوگرافی های مربوط به جنین و مادر است. اکثر سونوگرافی هایی که در دوران بارداری انجام می شود برای بررسی سلامت جنین است. سونوگرافی NB نیز یکی از همین سونوگرافی ها است که برای اطمینان از سلامت جنین تجویز می شود. البته سونوگرافی هایی نیز مربوط به مادر است برای مثال سونوگرافی دهانه رحم برای بررسی مشکلات مربوط به مادر است اما این سونوگرافی به جنین مربوط می شود. سونوگرافی NB و سونوگرافی سونوگرافی NT دو سونوگرافی هستند که در سه ماهه اول بارداری انجام می شوند و اهمیت بسیار زیادی دارند. برای آشنایی بیشتر با این سونوگرافی ها تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

سونوگرافی چیست
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

سونوگرافی NB

همانطور که گفته شد یکی از سونوگرافی هایی که در دوران بارداری انجام می شود که مربوط به سلامت جنین است، سونوگرافی NB  می باشد. شاید اکنون این سوال را بپرسید که این سونوگرافی به کدام مبحث سلامت مربوط می شود و چه پارامترهایی را تجزیه و تحلیل می کند؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که “سونوگرافی NB” برای ناهنجاری های کروموزومی و اختلالات مربوط به کروموزوم تجویز می شود. البته این بدین معنا نیست که جنین شما حتما اختلال کروموزومی دارد. گاهی برای اطمینان بیشتر و دریافت اطلاعات کافی درمورد این اختلالات، پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری، این سونوگرافی را نیز تجویز می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد متخصص سونوگرافی غربالگری با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی ND چگونه انجام می‌شود

همه چیز درباره سونوگرافی NB

چه زمانی باید سونوگرافی NB و یا سونوگرافی NT را انجام دهیم؟

بسیاری از شما درباره بهترین زمان برای انجام این دو سونوگرافی یعنی سونوگرافی NB و NT پرسیدید. برای پاسخ باید بگوییم که بهترین زمان هفته 11 تا 14 حاملگی است که جنین در بهترین موقعیت برای انجام سونوگرافی و اندازه گیری NB قرار دارد. شاید بپرسید که چرا این زمان بهترین موقع برای انجام سونوگرافی است؟ دو دلیل وجود دارد که این زمان را به بهترین زمان برای انجام سونوگرافی آن بی تبدیل کرده است. دلیل اول این می باشد که انجام سونوگرافی NB در قبل از 11 هفته می تواند باعث بروز اختلالات و خطراتی برای جنین باشد.

دلیل دوم این است که فقط می توانید تا هفته 14 بارداری به متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران یا سایر شهر ها مراجعه کرده و  این سونوگرافی را انجام دهید. زیرا تا این موقع جنین در بهترین حال قرار دارد اما بعد از هفته 14 بارداری  جنین عمودی می شود و شرایط برای انجام سونوگرافی NB بسیار سخت می شود. البته لازم به ذکر است که انجام این سونوگرافی ها بسیار مهم است و شما نباید آنها را فراموش کنید. اگر از انجام این سونوگرافی ها فراموش کنید و هفته 14 بارداری بگذرد دیگر نمی توانید این سونوگرافی را تکرار کنید. البته دکتر شما ممکن است در زمان معین به شما خبر بدهد تا فراموش نکنید.

چه زمانی باید سونوگرافی NB و یا سونوگرافی NT را انجام دهیم؟​

NT باید چه مقدار باشد و میزان نرمال این شاخص چقدر است؟

دو شاخص در تعیین میزان نرمال NT تاثیر زیادی دارند. این دو شاخص سن بارداری و میزان CRL است. اما یکی از خطراتی که در این مبحث وجود دارد، عجله مادر و پدر برای تعیین جنسیت جنین است. ما کلا در دوران بارداری سه سونوگرافی مهم داریم باید انجام شوند و انجام آنها را به هیچ وجه نمی توان عقب انداخت. توصیه ما این است که انجام سونوگرافی غربالگری را عقب نیندازید.

سونوگرافی اول

اولین سونوگرافی مربوط به روز های اول بارداری است. این سونوگرافی تجویز می شود تا معلوم شود که آیا قلب جنین تشکیل شده است؟ آیا خود جنین به صورت درست تشکیل شده است؟ همچنین جایگاه جنین یکی از مهم ترین اطلاعاتی است که سونوگرافی اول مشخص می شود.

سونوگرافی دوم

سونوگرافی دوم در وسط دوران بارداری انجام می شود. این سونوگرافی برای تعیین جنسیت است. البته در بین این سه سونوگرافی، سونوگرافی NB نیز رایج شده است و همانطور که گفته شد برای بررسی اختلالات مربوط به کروموزوم ها می باشد.

سونوگرافی سوم

در اواخر بارداری نیز سومین سونوگرافی تجویز می شود. این سونوگرافی برای بررسی وزن جنین، مایع اطراف جنین و همچنین وضعیت و موقعیت قرارگیری جنین است. اما همانطور که گفته شد پدر و مادر در این موارد عجله می کنند و دست به انجام سونوگرافی داپلر، سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی می زنند.

این ها بهترین سونوگرافی جنین هستند هستند که تا پزشک تجویز نکند نباید انجام دهید. این سونوگرافی ها برای این تجویز می شود که پزشک بتواند جزئیات بیشتری از جنین را مشاهده کند و انجام خود سرانه آنها زیان بار است.

سونوگرافی NB چگونه انجام می شود؟

شاید این نیز برایتان جالب باشد که سونوگرافی NB چگونه انجام می شود؟ دو روش برای انجام سونوگرافی NB وجود دارد. روش اول سونوگرافی از روی شکم است. این سونوگرافی از طریق ایجاد امواج صوتی روی شکم انجام می شود.

روش دوم انجام سونوگرافی واژینال است. در این سونوگرافی یک میله بسیار نازک از واژن به داخل بدن فرستاده می شود و از قسمت های مربوطه عکس برداری می شود. از نظر دقت و حجم اطلاعات دریافتی، این سونوگرافی بهترین سونوگرافی غربالگری در تهران برای جنین است.

سونوگرافی NB چگونه انجام می شود؟​

کلام پایانی

سونوگرافی NB موضوع این مقاله ما بود و شما اطلاعات زیادی درباره این موضوع یاد گرفتید. شما یاد گرفتید که سونوگرافی NB چیست، چه زمانی انجام می شود، میزان استاندارد NT چقدر است و همچنین این سونوگرافی چگونه انجام می شود. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر و قدردانی را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟