سونوگرافی NT چگونه انجام می‌ گیرد؟

سونوگرافی NT یک سبک جدید و کاملا نوین است که با اندازه گیری دو فاکتور در خون مادر و مایع پشت گردن جنین همراه است. سونوگرافی NT به عنوان یک تست غربالگری در دوران سه ماهه اول بارداری خانم‌ ها انجام می‌‌گیرد. DNA در هسته سلول‌ های انسان دارای ژن است. در اغلب موارد هسته سلول‌ های کودکان دارای ۲۳ جفت کروموزوم یعنی ۴۶ عدد کروموزوم است. بدین ترتیب ۲۳ کروموزوم از مادر و ۲۳ کروموزوم از پدر به ارث رسیده‌ است.

برخی نوزادان با سندرم داون به دنیا می‌ آیند که یک کروموزوم اضافی از کروموزوم شماره ۲۱ دارند که موجب اختلال عملکرد در برخی اعضای بدن گشته‌ است. قد کوتاه، توان عضلانی کم و چشم‌ هایی با شیب روبه بالا شامل برخی ویژگی‌ های مشخص در این کودکان است.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

سونوگرافی NT
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

تاریخچه سونوگرافی NT

در گذشته، مادران بالای ۳۵ سال برای تأیید سندروم داون فرزندشان از روشی به اسم آمینوسنتز استفاده می‌‌کردند اما این عملکرد تنها برای نیمی از افراد پاسخگو بود. حقیقت ماجرا این جاست که که ۵۰ درصد از کودکانی که با سندرم داون متولد می‌ شوند از مادران زیر ۳۵ سال به دنیا می‌ آیند.
هدف سونوگرافی NT
از هر ۷۰۰ کودکی به دنیا می‌ آید، ۱ نفر با عارضه سندرم داون متولد می‌ شود. از بزرگ‌ ترین مشکلات ژنتیکی که هنوز بشر موفق به درمان آن نشده سندرم داون است. سونوگرافی NT می‌ تواند اطلاعاتی در مورد سلامت نوزاد به شما بدهد و فقط در یک زمان مشخص از بارداری انجام می‌ شود.

شفافیت نوکال اسم مایعی است که پشت گردن نوزادان وجود دارد. وقتی مقدار مایع پشت گردن افزایش می‌ یابد، شانس بیشتری برای تفاوت ژنتیکی در نوزاد به وجود می‌ آید که می‌ توان به تریزومی 21 (سندرم داون) و تریزومی 18 (سندرم ادوارد) اشاره کرد.

تاریخچه سونوگرافی NT

نحوه انجام سونوگرافی NT

ابتدا پزشک یا تکنسین مربوطه عمل سونوگرافی غربالگری شکم را انجام می‌ دهد. توجه داشته‌ باشید که سونوگرافی غربالگری در تهران را می‌ توان از طریق ترانس واژینال نیز انجام داد. به صورتی که یک پروب اولتراسوند را وارد بدن می‌ کنند. همان‌ طور که می‌ دانید سونوگرافی به امواج صوتی با فرکانس بالا گفته می‌ شود که برای تصویر برداری از وضعیت ناحیه داخلی بدن به کار می‌ رود.
بهترین سونوگرافی جنین باید اطلاعات کاملی درباره سیر تکامل جنین به مادر بدهد. همان طور که گفتیم سونوگرافی NT بین هفته ۱۱ تا ۱۳ بارداری انجام می‌ شود. فضای پشت ناحیه گردن در تشخیص بیماری مورد معاینه قرار می‌ گیرد. میزان مایع پشت گردن اندازه گیری می‌ شود تا بروز هرگونه ناهنجاری را ارزیابی و بررسی کنند.
تعداد سونوگرافی لازم در دوران بارداری مادر بین ۴ الی ۵ بار است و بیشتر از این تعداد مجاز نمی‌ باشد مگر زیر نظر پزشک معالج که تشخیص‌ های دیگری بدهد. سونوگرافی آنومالی و غربالگری نیز مانند سونوگرافی NT از رایج ترین سونوگرافی‌ های دوران بارداری می‌ باشند.
برای سونوگرافی NT هیچگونه عملکرد خاصی مورد نیاز نیست. متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران باید ویژگی‌ های مشخصی داشته باشد.

نحوه انجام سونوگرافی NT

نتایج تست NT چگونه محاسبه می شود؟

نتایج اسکن NT شما معمولا به تنهایی محاسبه نمی‌ شود. ارائه‌ دهنده مراقبت‌ های بهداشتی شما معمولا یافته‌ های همه غربالگری‌ های سه ماهه اول بارداری را ترکیب می‌ کند تا خطر کلی بیماری مادرزادی کودک شما را محاسبه کند. در بیشتر موارد، برای بهبود دقت غربالگری، آزمایش خون همراه با اسکن NT به شما پیشنهاد می‌ شود. در صورت عدم انجام آزمایش خون، سن شما و استخوان بینی کودک موارد مهمی هستند.

پزشک شما نتایج اسکن NT با غربالگری سه ماهه اول یا متوالی که بهترین سونوگرافی جنین است و به عنوان یک خطر ریاضی به اشتراک می گذارد. مقدار طبیعی مایعات به این معنی است که شانس کودک شما برای یک بیماری مادرزادی کمتر است. افزایش مقدار مایعات به این معنی است که احتمال وجود یک بیماری مادرزادی یا ژنتیکی وجود دارد. به عنوان مثال، نتیجه شما ممکن است شانس 1 در 300 را نشان دهد. این به این معنی است که از هر 300 نوزاد با اندازه گیری مایعات کودک شما، تنها یکی از آنها بیماری مادرزادی داشته است.
توجه داشته‌ باشید که پزشک شما یک بیماری را بر اساس اسکن NT تشخیص نمی‌ دهد. اسکن‌ های NT تست غربالگری هستند و فقط برای تعیین احتمال ابتلا به بیماری انجام می‌ شوند. اگر NT افزایش یابد، پزشک یا مشاور ژنتیک گزینه‌ های آزمایش اضافی، از جمله نمونه‌ برداری از پرزهای کوریونی (CVS) را مورد بحث قرار می‌ دهد. اغلب اوقات، افزایش NT به یک بیماری کروموزومی یا ژنتیکی مربوط نمی شود، بنابراین آزمایشات اضافی همیشه توصیه می شود.

تفاوت غربالگری و تست تشخیصی

سونوگرافی NT تنها قابلیت تشخیص ناهنجاری‌ های کودکان را دارد. با تست تشخیصی، متخصص سونوگرافی غربالگری اختلالات کروموزومی و یا نقص لوله عصبی را تشخیص می‌ دهد. نکته مهمی که وجود دارد این است که آزمایش غربالگری برای تمامی خانم‌ های باردار تجویز نمی‌ شود. خانم‌ های که جواب تست غربالگری آن‌ ها منفی می‌ شود با خیال آسوده‌ تری دوران بارداریشان را پشت سر می‌ گذارند.
مواردی وجود دارد که پزشک تشخیص می‌ دهد که از انجام آزمایش غربالگری صرف نظر و مستقیم به سراغ تست تشخیصی بروند. مواردی که نقص‌ های ژنتیکی خانوادگی وجود داشته‌ باشد، تولد فرزندان سندرم داون یا اختلالات کروموزومی به صورت ارثی وجود داشته باشد معمولا پزشک تصمیم به گرفتن تست از مادر می‌ کند.

تفاوت غربالگری و تست تشخیصی

تست NT چقدر دقیق است؟

غربالگری NT به تنهایی می تواند حدود 70 درصد از تریزومی 21 یا موارد سندرم داون را تشخیص دهد. بسیاری از پزشکان یک سونوگرافی معمولی NT را با غربالگری خون ترکیب می‌ کنند. دقت پیش بینی، زمانی که با آزمایش خون ترکیب می‌ شود؛ دقت آن تا حدود 95 درصد افزایش می‌ یابد.

سخن پایانی

سونوگرافی NT یک شیوه نوین سونوگرافی غربالگری برای خانم‌ های باردار است که ناهنجاری‌ های مانند سندرم داون را در سه ماهه اول مشخص می‌ کند. هیچگونه آسیبی به جنین نمی‌ رساند و غیر تهاجمی است. با این روش جنسیت جنین نیز با دقت بالایی مشخص می‌ شود و تصویر دقیق نوزاد به خانواده‌ اش ارائه خواهد شد. اگر به دنبال یک مرکز معتبر برای سونوگرافی غربالگری در تهران هستید؛ می‌ توانید از خدمات مجموعه دکتر دلیری استفاده کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟