اثرات سیگار کشیدن در دوران بارداری چیست

اثرات سیگار کشیدن در دوران بارداری چیست

سیگار کشیدن در دوران بارداری را یک مسئله مضر جدی باید در نظر بگیرید. دوره بارداری دوره بسیار حساسی است که رژیم غذایی مناسب و مهم‌تر از همه سبک زندگی سالم را می‌طلبد. چنانچه بانوان باردار به دنبال دوره بارداری بدون مشکل هستند، بهتر است بدانند که مصرف دخانیاتی همچون سیگار صد درصد تأثیرات وحشتناکی را روی سلامت بانوان عزیز و همچنین جنین آن‌ها وارد خواهد کرد؛ پس سیگار کشیدن در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمیشود به همین دلیل ما در ادامه نسبت به این عوارض به صورت مختصر و مفید بیشتر صحبت خواهیم کرد.  

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

سیگار کشیدن در دوران بارداری چه عوارضی دارد؟

سیگار دارای ۴۰۰۰ ماده شیمیایی مخرب است که متأسفانه برخی از افراد از آسیب زا بودن این مواد غافل هستند. نیکوتین، مونوکسیدکربن و قطران مواد مضر شیمیایی داخل سیگار معرفی می‌شوند که می‌تواند سلامت افراد را تحت تأثیر قرار دهد. در حالت عادی سیگار کشیدن عوارض خاص خود را دارد اما در دوران بارداری حقیقتاً علاوه بر سلامت مادر روی سلامت جنین نیز تأثیر مخرب خود را می‌گذارد و همین امر می‌تواند عوارض بارداری و خطراتی که ممکن است به وجود آید را افزایش دهد؛ به همین دلیل توصیه ما به شما این است که سعی کنید با عوارض آن آشنا باشید و به هیچ عنوان، در دوره حساس و مهمی همانند دوره حاملگی خود به مصرف دخانیات نپردازید که در این بین، سیگار یکی از آسیب زننده‌ترین‌ها به شمار می‌آید. به‌گونه‌ای که متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران نیز این موضوع را تصدیق می‌کند.

سیگار کشیدن در دوران بارداری چه عوارضی دارد؟

همه چیز درباره سیگار کشیدن در دوران بارداری

وزن کم جنین

کم بودن وزن جنین در زمان تولد یکی از عوارضی است که متأسفانه در دوره بارداری می‌تواند روی سلامت جنین تأثیر واضح خود را بگذارد.  این نکته را در نظر بگیرید که وزن کم نوزاد صد درصد ناتوانی‌ها و مشکلاتی را در آینده به وجود می‌آورد و با توجه به پیشرفت علم، تنها تعداد کمی از نوزادانی که با این مشکل روبرو هستند را می‌توان سالم نگه داشت.

به هر حال اختلالات بینایی و شنوایی و فلج مغزی از جمله عوارضی هستند که برای وزن کم جنین در هنگام تولد باید در نظر گرفت. در بسیاری از شرایط حتی مرگ جنین به این دلیل برآورد می‌شود که همین امر باعث می‌شود تا بانوان باردار بتوانند به اهمیت عدم مصرف دخانیات و به خصوص سیگار توجه بیشتری نشان دهند. شما حتی اگر به بهترین سونوگرافی جنین هم مراجعه کنید، ولی نسبت به مسائل این چنینی توجهی نداشته باشید نمی‌توانید انتظار یک زایمان موفق را داشته باشید.  

وزن کم جنین

نقص مادرزادی

بسیاری از بانوان باردار زمانی که به متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه می‌کنند در مورد عوارض مصرف سیگار نیز سؤالاتی دارند که بهتر است بدانید، سیگار کشیدن در دوران بارداری می‌تواند به افزایش نقص مادرزادی جنین کمک کند و همچنین مشکلات قلبی و اختلالاتی را در قلب جنین به وجود می‌آورد. بسیار دیده شده است که شکاف کام و لب نیز به خاطر مصرف سیگار به وجود می‌آید. شکاف کام و لب روی ظاهر افراد تأثیر بسیار واضحی می‌گذارد، پس لطفاً نسبت به سلامت جنین خود در دوره بارداری توجه بیشتری نشان دهید و سعی کنید از مصرف دخانیات که در این بین سیگار جزء معروف‌ترین آن‌ها به شمار می‌آید شدیداً بپرهیزید که مشکلات اینچنینی را برای زندگی فرزند خود به وجود نیاورید.

زایمان زودرس

زایمان زودرس نیز یکی دیگر از عوارض و تأثیرات سیگار کشیدن در دوره حاملگی است. توجه داشته باشی که خدماتی  مانند سونوگرافی غربالگری در تهران به وجود چنین مشکلاتی اشاره واضحی می‌کند اما در این بین، بهتر است بدانید که زایمان زودرس باعث می‌شود تا جنین با آسیب‌های بینایی و شنوایی روبرو شود و حتی مشکلات یادگیری و رفتاری در کنار ناتوانی‌های ذهنی از جمله عوارض زایمان زودرس به شمار می‌آیند.

البته مرگ جنین در بسیاری از شرایط جزء آزاردهنده‌ترین و وحشتناک‌ترین عوارضی است که برای زایمان زودرس است به چشم می‌آید. پس لطفاً مصرف سیگار را حداقل در دوران بارداری خود کنار بگذارید تا این‌چنین بین، سلامت جنین خود را با مشکلات ریز و درشت این چنینی روبرو نکنید.

زایمان زودرس

جدا شدن جفت

جدا شدن جفت یکی از عوارض دیگری است که در سونوگرافی غربالگری نیز مشخص می‌شود و این موضوع را جز عوارض‌های اصلی سیگار کشیدن معرفی می‌کنند. توجه داشته باشید که برای تأمین مواد غذایی و اکسیژنی که جنین به آن نیاز دارد، جفت یک ساختار مهم و حیاتی به شمار می‌آید که در این بین، سیگار کشیدن باعث جدا شدن جفت خواهد شد. متأسفانه قبل از زایمان جفت از جنین جدا می‌شود که این امر صد درصد به خونریزی شدیدی منجر می‌شود و یک تهدید اصلی برای مادر و جنین وی محسوب می‌شود و به همین دلیل توجه داشته باشید که هیچ‌گونه درمانی برای متصل کردن مجدد جفت و جنین وجود ندارد و به همین دلیل لطفاً سیگار کشیدن را در دوره بارداری کاملاً کنار بگذارید. البته تعداد کمی از بانوان به سیگار کشیدن تمایل دارند که اصل سخن ما با این عزیزان است.

مرده زایی

مزده زایی و سقط جنین یکی دیگر از عوارضی است که متأسفانه برای سیگار کشیدن در دوران بارداری باید در نظر گرفت که این نوع سقط عمدتاً در 3 ماه اول بارداری رخ می‌دهد. البته بسیار دیده شده است که بعد از هفته 24 نیز این حالت آزاردهنده را بانوان باردار تجربه می‌کنند. تحقیقات به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که سیگار کشیدن احتمال سقط جنین را چندین برابر می‌کند و در برخی از شرایط نیز به کاهش رشد جنین حتی ختم خواهد شد. پس لطفاً عوارض این‌چنینی را نادیده نگیرید؛ چراکه سقط جنین صد درصد نسبت به زایمان دردها و عوارض به‌مراتب بسیار بیشتری را به وجود می‌آورد.

مرده زایی

سخن پایانی

آموزش سیگار کشیدن در دوران بارداری صد درصد عوارض و مشکلات شدیدی را به وجود می‌آورد و به همین دلیل، توصیه ما به بانوان عزیز باردار این است که سعی کنند خدمات سونوگرافی را برای تضمین سلامت جنین نادیده نگیرند و با دکتر دلیری در این زمینه مشورت کنید. متأسفانه سیگار کشیدن را می‌توان در دسته بندی حاملگی‌های پرخطر جای داد که روی سلامت جنین و مادر تأثیر بسیار مخربی می‌گذارد. شما اگر به دنبال تنظیم رژیم غذایی در کنار مراقبت‌های اصولی دوران حاملگی هستید، می‌توانید با دکتر دلیری در این زمینه مشورت کنید که در یک سبک زندگی سالم قطعاً سیگار و دیگر دخانیات جایی ندارند.  

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟