بررسی علل زایمان زودرس

بررسی علل زایمان زودرس

در بخش بیماری هایی که مربوط به زنان است، به زایمان زودرس می رسیم. زایمان زودرس یکی از بیماری هایی است که در حین بارداری اتفاق می افتد و در آن جنین جلوتر از موعد به دنیا می آید. این اتفاق می تواند باعث ایجاد اختلالات و مشکلاتی زیادی برای جنین شود و به همین دلیل شما باید از رخ دادن این اتفاق جلوگیری کنید. برای اینکه بدانید که زایمان زودرس چیست، علل زایمان زودرس چیست، چه علائمی دارد و همچنین راه های پیشگیری از بیماری چیست به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با سایت ما همراه باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

زایمان زودرس چیست
ultrasound (2)

متخصص سونوگرافی غربالگری

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

علل زایمان زودرس

زایمان زودرس یکی از اختلالات و مشکلاتی است که بعضی از زنان در هنگام بارداری با آن روبرو می شوند. اگر نوزاد قبل از هفته 37 بارداری به دنیا بیاید به آن زایمان زودرس می گویند. در بیشتر از اوقات انقباضات رحمی و یا پارگی کیسه آب علل زایمان زودرس است اما همیشه اینطور نیست و علت های مختلفی برای ایجاد این مشکل وجود دارد. نوزاد اگر قبل از هفته 37 بارداری به دنیا بیاید به آن نوزاد نارس می گویند. زایمان زودرس می تواند درمان شود. بسیاری از مادرانی که با این مشکل روبرو می شوند سریع به پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه می کنند تا تحت نظر پزشک باشند. پزشک نیز این مشکل را رفع می کند و باعث می شود تا جنین دچار عوارض ناشی از نارسی نشود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود برای اطمینان بیشتر در هنگام بارداری اگر پزشک متخصص تشخیص داد به سونوگرافی غربالگری در تهران بروید. همراه ما باشید تا بدانید که چه خطراتی نوزاد نارس را تهدید می کند.

همه چیز درباره علل زایمان زودرس

عوارض زایمان زودرس برای جنین

زایمان زودرس عوارض بسیار زیادی دارد زیرا جنین تا قبل از هفته 37 بارداری آماده بیرون شدن از رحم نیست و هنوز کاملا رشد نکرده است و این باعث ایجاد مشکلات بسیار قابل توجهی می شود. مهم ترین عوارض زایمان زودرس برای جنین عبارت اند از: 

نکته: شدید و یا خفیف بودن این علائم بستگی به زمان زایمان دارد. چنانچه زایمان بین هفته های 34 تا 37 بارداری باشد قطعا عوارض آن شدت کمتری نسبت به زایمان در بین هفته های 33 یا 32 بارداری دارد.

همه چیز درباره زایمان زودرس

1. خونریزی مغزی در نوزاد

یکی از بدترین عوارضی که می تواند زایمان زودرس برای جنین داشته باشد، خونریزی مغزی است. نوزاد که متولد می شود هنوز آماده برای قرار گرفتن در فضای بیرون نیست و گاهی اوقات این باعث می شود تا نوزاد خونریزی مغزی کند. توصیه می‌شود در دوران بارداری نزد متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران رفته تا از بروز همچنین مشکلاتی جلوگیری شود.

2. ایجاد مشکلات تنفسی

اگر نوزاد قبل از هفته 37 بارداری به دنیا بیاید در بسیاری از مواقع دچار مشکلات تنفسی می شود که این مشکلات می توانند برای نوزاد بسیار خطرناک باشند. به همین دلیل باید همیشه نوزاد زیر نظر پزشک باشد و حتی قبل از آن در دوران بارداری به بهترین سونوگرافی جنین مراجعه شود.

3. ایجاد مشکلات گوارشی

مشکلات گوارشی جزء مواری هستند که زایمان زودرس می تواند باعث ایجاد آنها شود. برای مثال سستم گوارش کودک دیگر نمی تواند مواد غذایی را تحمل کند. حتی شیر مادر نیز می تواند برای این سیستم گوارشی سنگین باشد و ایجاد مشکل کند. به همین دلیل پس از تولد شما نمی توانید چیز خاصی را به عنوان غذا به کودک خود بدهید. حتما قبل از اینکه سونوگرافی غربالگری انجام دهید با پزشک متخصص خود در این باره صحبت کنید.

4. اختلالات بینایی و شنوایی

اگر نوزاد خیلی زودتر از موعد به دنیا بیاید می تواند عوارضی مانند اختلالات بینایی و اختلالات شنوایی گریبان گیر جنین شود. همچنین فلج مغزی جزء خطرناک ترین عوارضی است که می تواند برای نوزادانی که قبل از هفته 32 بارداری به دنیا می آیند، ایجاد شود.

بررسی علل زایمان زودرس

علل زایمان زودرس چیست؟ بسیاری از شما این سوال را داشتید که این بیماری چرا ایجاد می شود و یا “علل زایمان زودرس” چیست. برای اینکه با علل زایمان زودرس آشنا شوید ادامه این مقاله را مطالعه کنید. مهم ترین علل زایمان زودرس عبارت اند از:

بررسی علل زایمان زودرس

• مشکلات ژنتیکی

گاهی اوقات مشکلات ژنتیکی می تواند یکی از “علل زایمان زودرس” باشد. اگر در شما و یا خانواده تان این مشکلات ژنتیکی وجود داشته باشد ممکن است احتمال ابتلا به زایمان زودرس را تشدید کند.

• بارداری در سن پایین و سن بالا

یکی از علل زایمان زودرس بارداری در سن پایین و سن بالا است. برای مثال بارداری در سن 17 سال می تواند خطر اتفاق این مشکل را چند برابر کند. همچنین اگر بارداری از سن 35 سالگی باشد می تواند یکی از علل های زایمان زودرس محسوب شود.

• مصرف الکل، استعمال دخانیات، مصرف مورفین و کوکائین

یکی از مهم ترین علل های زایمان زودرس مربوط به مصرف و استعمال دخانیات است. اگر مادر در هنگام بارداری، الکل مصرف کند، سیگار بکشد، مورفین و کوکائین مصرف کند می تواند باعث ایجاد زایمان زودرس شود.

روش های پیشگیری از زایمان زودرس

اکنون که با علل زایمان زودرس و همچنین عوارض این بیماری آشنا شده اید بهتر است که روش هایی را یاد بگیرید تا بتوانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید. کنترل وزن یکی از بهترین روش های پیشگیری است. سعی کنید تا با وزن مناسبی وارد دوران بارداری شوید.

دوری از الکل، سیگار، کوکائین در دوران بارداری نیز ایده خوبی است. حداقل در 9 ماه بارداری از این موارد دور باشید تا جنین سالم به دنیا بیاید و دچار مشکلاتی مانند زایمان زودرس نشود.

کلام پایانی

عنوان این مقاله علل زایمان زودرس بود. شما با خواندن این مقاله یاد گرفتید که زایمان زودرس چیست، زایمان زودرس می تواند چه عوارضی برای کودک داشته باشد، علل زایمان زودرس چیست و همچنین راه های پیشگیری از این بیماری کدام است. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوه اید کمال تشکر و قدردانی را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟