تاثیر غده‌ تیروئید در باروری زنان

تاثیر غده‌ تیروئید در باروری زنان

مهم است تا بدانید که غده‌ تیروئید در باروری زنان نقش مهمی را ایفا می‌کند. به این دلیل که هورمون‌های تیروئید می‌توانند روی سلامت و خصوصاً عملکرد عصبی جنین تأثیر واضحی بگذارند. در این بین، شما نباید درخواست آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون‌های تیروئیدی نادیده بگیرید؛ همچنین انجام سونوگرافی در دوره بارداری خود مقوله‌ای مهم و حائز اهمیت به شمار می‌آید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم؟ 

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

هورمون‌ های تیروئیدی

غده‌ تیروئید در باروری زنان نقش بسیار مهمی را در بدن برعهده می‌گیرند؛ چرا که هورمون‌های تیروئیدی حاصل هورمون‌های تحریک‌کننده تیروئید هستند و غده هیپوفیز به تنظیم این هورمون‌ها می‌پردازد اما در این بین، غده هیپوفیز در هنگام تولید هورمون‌های تحریک‌کننده تیروئید شاید دچار اختلال و مشکل خاصی گردد. همین امر می‌تواند عوارض ریز و درشت بسیار زیادی را به وجود آورد.
این عوارض به کاهش و افزایش عملکرد‌های بدن فرد ختم خواهد شد که ما را با دو اصطلاح رایج پزشکی یعنی کم‌کاری تیروئید و پرکاری تیروئید روبرو می‌کند و در نتیجه کم‌کاری تیروئید هورمون‌های تیروئیدی دچار کمبود می‌شوند و در هنگام پرکاری تیروئید، شما با تولید بیش از حد هورمون‌های تیروئیدی در بدن روبرو خواهید شد. در دوره‌ای همچون بارداری بهتر است که برای جلوگیری از مشکلاتی که هورمون‌های تیروئیدی به وجود می‌آورند به متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه کنید.

تأثیر غده‌ تیروئید در باروری زنان

بانوان باردار بهتر است بدانند که تغییر هورمون‌ها در این دوره می‌تواند روی عملکرد بدن آن‌ها و همچنین سلامت جنین چه تأثیری بگذارد. عمدتاً در 3 ماهه اول بارداری تولید هورمون‌های تیروئیدی رو به افزایش هستند که البته در 3 ماهه سوم بارداری باید بدانید که اگر در عملکرد تیروئید اختلالی به وجود آید، بانوان عزیز باردار ممکن است با احساس خستگی بیش از حد یا ریزش مو روبرو شوند و این امر در سلامت مغز جنین تأثیر بسزایی دارد. به همین دلیل خصوصاً در 3 ماهه اول که جنین در حال رشد است، مراجعه به مراکز سونوگرافی غربالگری را باید یک امر بسیار ضروری در نظر گرفت. باید این نکته را به خاطر داشته باشید که جنین به‌صورت کامل با توجه به تیروئید مادر می‌تواند فرایند رشد اصلی خود را طی کند. بنابراین توجه به تاثیرات غده‌ تیروئید در باروری زنان نقش بسزایی دارد.

تأثیر غده‌ تیروئید در باروری زنان

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید را می‌توان از جمله دلایل واضح دیگری بیان کرد که می‌تواند روی باروری بانوان تأثیر جدی بگذارد. متأسفانه در بین ۵۰۰ خانم باردار 2 نفر قطعاً به کم‌کاری تیروئید مبتلا می‌شوند که در این بین، ژنتیک و سابقه خانوادگی را نیز نباید نادیده گرفت.
علائم کم کاری تیروئید را می‌توان به مشکلات پوستی اختصاص داد که در کنار آن می‌توان به گرفتگی عضلات، ریزش مو، بالا رفتن بیش از حد وزن، خستگی شدید، مشکلاتی در حافظه به وجود می‌آیند، تورمی که در دست و پا دیده می‌شود، یبوست و همچنین احساس سرما اشاره کرد.
بهتر است بدانید کم کاری تیروئید می‌تواند روی دستگاه عصبی و مغزی جنین تأثیر بسیار منفی و مخربی بگذارد. به همین دلیل بانوانی که با کم‌کاری تیروئید روبه‌رو هستند، احتمالاً در زمان تولد جنین وزن بسیار کمی داشته باشد و حتی زایمان زودرس و سقط جنین را نیز تجربه کنند.
متأسفانه عقب ماندگی‌های ذهنی و نارسایی احتقانی قلب را ضمن مراجعه به بهترین سونوگرافی جنین می‌توان تشخیص دارد. در موارد حاد مرده‌زایی از جمله عوارض کم‌کاری تیروئید بانوان در هنگام بارداری می‌توان مورد بررسی قرار داد. توصیه ما این است که برای چکاب هورمون‌های تیروئیدی TSH و T4 از انجام آزمایش خون غافل نشوید.

پرکاری تیروئید

در مورد کم کاری تیروئید اطلاعات قابل قبولی را ارائه داده‌ایم. بهتر است در مورد پرکاری تیروئید نیز صحبت کنیم. طبق تحقیقات به دست آمد در دسته‌بندی ۵۰۰ خانم باردار، 1 نفر به عارضه‎ای همچون پرکاری تیروئید مبتلا می‌شود و این عارضه حاصل بیماری گریوز است که این بیماری نیز به خاطر اختلال خودایمنی در مادران باردار به وجود می‌آید. در بسیاری از مواقع پرکاری تیروئید در بانوان باردار با استفراغ و تهوع همراه است که البته خبر خوش این است که در ماهه اول و دوم بارداری شما می‌توانید رود بهبود یافته‌ای را برای پرکاری تیروئید در نظر بگیرید. چنانچه شما در هنگام بارداری خود از خدمات سونوگرافی غربالگری در تهران توسط دکتر دلیری استفاده کنید، می‌توانید در جریان وضعیت جنین خود باشید. عمدتاً برای بررسی وضعیت هورمون‌های تیروئیدی TSH و T4 و T3 می‌توان از آزمایش خون استفاده کرد.

علائم و عوارض پرکاری تیروئید

مشکلات عصبی، مشکلاتی که در زمان خواب به وجود می‌آید، استفراغ شدید، افزایش و کاهش بیش از حد وزن افراد در زمان بارداری را در کنار ضربان قلب نامنظمی که تجربه می‌کنند، همگی می‌توان از جمله عوامل پرکاری تیروئید در نظر گرفت.
البته عوارض پرکاری تیروئید باعث می‌شود تا جنین در هنگام تولد وزن کمی داشته باشد و یا حتی احتمال زایمان زودرس و سقط جنین را به وجود می‌آورد و به همین دلیل، شما بهتر است در دوره بارداری خود تحت نظر متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران قرار بگیرید تا بدون استرس بتوانید این دوره حساس زندگی خود را به پایان برسانید.

علائم و عوارض پرکاری تیروئید

چرا بررسی غده‌ تیروئید در باروری زنان مهم است؟

اگر زوجین بیش از 6 ماه برای بارداری تلاش کنند و به موفقیت نرسند، بهتر است به وضعیت غده‌ تیروئید در باروری زنان بپردازند؛ همچنین آن دسته از بانوانی که سابقه‌ای همچون 2 سقط و یا بیشتر را دارند باید به این موضوع توجه بیشتری نشان دهند. ناگفته نماند که قاعدگی نامنظم نیز خود باعث می‌شود که عملکرد ضعیفی را برای غده‌ی تیروئید بتوان در نظر گرفت و در پایان ژنتیک و سابقه خانوادگی را نیز نباید موضوع کم اهمیتی در نظر گرفت. به همین دلیل، توصیه ما این است که به عملکرد غده تیروئید بی‌توجه نباشید.

سخن پایانی

“غده‌ تیروئید در باروری زنان” به این دلیل موضوع مهمی است که این غده می‌تواند به کارکرد سلول‎های بدن نیز کمک کند. به خاطر داشته باشید که  هورمون آزاد کننده تیروئید (TRH) و هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) 2 هورمون بسیار مهمی به شمار می‌آیند که در عملکرد تیروئید نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. توصیه ما را جدی بگیرید و سعی کنید در دوره بارداری از انجام آزمایش‌هایی نظیر خون و همچنین انجام منظم سونوگرافی نیز غافل نشوید که بتوانید سلامت جنین را در این دوره حساس تضمین کنید. متأسفانه برخی به عملکرد این غده مهم توجهی ندارند و به همین دلیل است که جنین شاید زودتر از موعد متولد شود یا حتی مرده‌زایی را فرد باردار تجربه کند.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟