ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین چیست؟

ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین چیست؟

شاید این سوال برایتان هنوز به طور کامل روشن نباشد باشد که ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین چیست؟ برای پاسخ در راستای این سوال باید بگوییم که پس از تولد بعضی از کودکان، مواردی غیر طبیعی در ظاهر آنها مشاهده می شود.
اما چه مواردی باعث می شود تا پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری، بیماری کودک شما را، ماکروسفالی تشخیص دهد؟ سر کودک مهم ترین مورد در این عارضه است. تغییر شکل و اندازه سر کودک مشخص می کند که کودک به ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین مبتلا است یا خیر.
در کودکانی که این مشکل وجود داشته باشد، سر کودکان بیش از حد بزرگ است. شاید بزرگ بودن سر را یک اتفاق عادی برداشت کنید زیرا کودک در طول سال، رشد می کند و سرش نیز بزرگ می شود اما در این مورد، کودک پس از تولد حتی سر بسیار بزرگی دارد در صورتی که نباید به این شکل باشد.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین

یکی از شایع ترین مشکلاتی که ممکن است در دوران کودکی فرزند شما برایش اتفاق بیفتند، مبتلا شدن به عارضه ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین است. در این اختلال وقتی کودک به دنیا می آید می تواند مشاهده کنید که اندازه سر او به مراتب بزرگ تر از حد معمول است. توصیه می شود در دوران بارداری تحت نظر متخصص سونوگرافی غربالگری باشید تا از سلامت مادر و جنین اطمینان حاصل کنید.
این عارضه مشکلات بسیار زیادی را می تواند ایجاد کند. برای مثال وقتی زایمان صورت بگیرید، بیرون شدن سر از واژن می تواند کار بسیار دشواری باشد و در بعضی از موارد به پارگی واژن ختم شود. ما قصد داریم در این مقاله درباره ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین صحبت کنیم. به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین

همه چیز درباره ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین

انواع ماکروسفالی

البته همیشه اینطور نیست که سر کودک بسیار بزرگ تر از بدن او باشد. دو نوع ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین تا کنون شناخته شده اند. ماکروسفالی متناسب و نامتناسب، انواع ماکروسفالی هستند که تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند.
در اولین مورد یعنی ماکروسفالی متناسب، سر کودک به نسبت بدن او، کاملا طبیعی است. به زبانی دیگر، در این نوع، هم سر و هم بدن کودک بسیار بزرگ هستند و این باعث می شود تا تشخیص چشمی این بیماری سخت شود و بهتر است برای تشخیص این اختلال تحت نظر پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهرتان باشید.
دومین مورد نیز ماکروسفالی نامتناوب است. در این نوع، سر کودک چند برابر بدن او است و شما به راحتی می توانید حتی با چشم، وجود این اختلال را مشاهده کنید. اکنون که با این اطلاعات آشنا شدید وقت آن است بدانید که چه علت هایی باعث بوجود آمدن این بیماری می شوند.

انواع ماکروسفالی

علت های ایجاد ماکرو سفالی یا بزرگ بودن سر جنین

شاید برایتان جالب باشد بدانید که ماکروسفالی به تنهایی بیماری های زیادی را می تاوند ایجاد کند و خودش علت پدید آمدن بیماری های زیادی است. اما اگر خواسته باشیم درمورد علت های ابتلا به این بیماری صحبت کنیم، موارد زیر از مهم ترین علت های ابتلا به ماکروسفالی هستند. ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

1.مشکلات ژنتیکی و ابتلا بودن به ماکروسفالی خوش خیم خانوادگی

یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به این اختلال خطرناک، مشکلات ژنتیکی است. گاهی کودکانی که با این عارضه به دنیا می آیند، از اثر کودک قبلی بوده است که این اختلال را در گذشته داشته است. به زبانی دیگر اگر یکی از فرزندان شما با این مشکل روبرو شده باشد، ممکن است که فرزند بعدی نیز با آن روبرو شود و پزشک متخصص می تواند با انجام بهترین سونوگرافی جنین این اختلال را تشخیص دهد و پیشگیری و درمان کند.
اما نکاتی وجود دارد. اگر بزرگی سر و یا همان ماکروسفالی از طریق ژنتیک به کودک رسیده باشد، به آن ماکروسفالی خوش خیم خانوادگی می گویند زیرا هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و خیلی کم باعث ایجاد مشکلات در آینده بچه می شود.

1.مشکلات ژنتیکی و ابتلا بودن به ماکروسفالی خوش خیم خانوادگی

2.داشتن مشکلات و اختلالات مغزی

دومین علت در ابتلا به ماکروسفالی، داشتن مشکلات و اختلالات مغزی است. برای مثال، یکی از رایج ترین و شایع ترین این مشکلات، تومور مغزی است. تومورهای مغزی باعث می شود تا سر کودک از آنچه که در اصل است، بزرگ تر دیده شود.
هیدرانانسفالی نیز جزء اختلالات مغزی است که می توانید احتمال ابتلا به این بیماری را چند برابر کند. در این بیماری، بخش های زیادی از نمیکره های مغزی ایجاد نمی شوند و جای آنها را کیسه های هوایی می گیرد که از مایع مغزی نخاعی پر شده است.

چگونه ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین را تشخیص دهیم؟

چگونه ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین را تشخیص دهیم؟شما می توانید تحت نظر پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهرتان و با انجام بهترین سونوگرافی جنین و همچنین انجام همه سونوگرافی که برای شما تجویز شده است، این بیماری را زودتر تشخیص دهید. همچنین انجام همه این سونوگرافی ها و آزمایشات در زمان معین، بسیار مهم است پس در این کار تاخیر نکنید.

نحوه درمان ماکروسفالی چگونه است؟

اگر خواسته باشیم درباره نحوه درمان بیماری “ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین” صحبت کنیم باید بگوییم که این بیماری با دو روش جراحی و داروهای خوراکی قابل رفع است. در روش اول با توجه به میزان تورم مغز و علت آن، جراحی انجام شده و سلامتی حاصل می شود. در روش دوم، متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا در شهر خودتان، ممکن است برای کنترل تورم، از داروهای خوراکی استفاده کند.

کلام پایانی

 این مقاله درباره ماکروسفالی یا بزرگ بودن سر جنین و شما با خواندن این مقاله یاد گرفتید که عارضه ماکرو سفالی چیست و چه انواعی دارد، چگونه ایجاد می شود و یا چه علت هایی دارد، چگونه می توان این عارضه را تشخیص داد و همچنین راه های درمان این اختلال کدام است. امیدوارم از خواند این مقاله لذت برده باشید. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر و قدردانی را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟