بررسی علل محدودیت رشد داخل رحمی IUGR

محدودیت رشد داخل رحمی چیست؟

یکی از انواع مشکلاتی که ممکن است برای مادر باردار و جنین رخ بدهد، محدودیت رشد داخل رحمی است. این محدودیت باعث می شود تا کودک در رحم نتواند به درستی رشد کند و دچار مشکلاتی شود.
شاید  ممکن است الان این سوال را داشته باشید که دلایل به وجود آمدن اختلال محدودیت رشد داخل رحمی چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که این مشکل دلایلی مختلفی دارد. حتی جفت می تواند یکی از دلایل به وجود آمدن این بیماری باشد که در ادامه به طور کامل به همه دلایل می پردازیم.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

محدودیت رشد داخل رحمی

شاید تاکنون با مشکل محدودیت رشد داخل رحمی روبرو نشده باشید و ندانید که این مشکل چیست و چه اختلالاتی را ایجاد می کند. مشکل محدودیت رشد داخل رحمی یکی از بیماری هایی است که باعث می شود کودک در رحم رشد بسیار کمی داشته باشد.
به زبانی دیگر، این اختلال باعث می شود تا کودک به صورت بسیار کند رشد کند و در هفته ای که برای سونوگرافی غربالگری مراجعه می کنید، وزن بسیار کمتری نسبت به وزن معمول داشته باشد. ما می خواهیم این موضوع، دلایل ایجاد آن، نحوه تشخیص و همچنین درمانش را با شما بررسی کنیم. به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

محدودیت رشد داخل رحمی

بررسی علل محدودیت رشد داخل رحمی IUGR

دلایل متععدی برای ایجاد این بیماری در مادر وجود دارد و ما مهم ترین علائمش را برای شما بیان می کنیم. مطلب زیر را از دست ندهید.

1. سوء تغذیه و کمبود خون

یکی از مهم ترین عوامل مبتلا شدن به محدودیت رشد داخل رحمی، سوء تغذیه و کمبود خون است. البته هر دو این مشکلات می تواند با تحت درمان بودن به زودی حل شود و جای نگرانی نیست.

2. استعمال دخانیات، مصرف الکل و مواد مخدر

استعمال دخانیات و مصرف هرکدام از موارد الکل و مواد مخدر نیز می تواند باعث شود که این محدودیت در بدن مادر به وجود بیاید و کودک دچار مشکلات جبران ناپذیری شود پس در دوران بارداری تمرکز زیادی داشته باشید.

3. مشکلات قلبی و عروقی و یا فشار خون

اگر مادر دچار مشکلات قلبی و عروقی باشد و یا حتی فشار خون بالایی داشته باشد نیز احتمال ابتلا فرزند به محدودیت رشد داخل رحمی زیاد است اما قطعی نیست و احتمال ابتلا نشدن نیز وجود دارد.

4. مشکلات کروموزومی

مشکلاتی نیز وجود دارند که شما نقشی در ایجاد و یا از بین بردن آنها ندارید. برای مصلا اختلالات کروموزومی یکی از مواردی است که می تواند باعث ایجاد ” محدودیت رشد داخل رحمی ” شود. البته ناگفته نماند که چندقلو نیز می تواند احتمال ایجاد محدودیت را زیاد کند.

چگونه محدودیت رشد داخل رحمی را تشخیص دهیم؟

یکی از راه های تشخیص محدودیت رشد این است که پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهرتان  با انجام سونوگرافی و بررسی کردن عکس ها می تواند این موضوع را مطلع شود. در این سونوگرافی معمولا فاصله بخش فوقانی رحم تا استخوان اندام تناسلی چک شده و به عنوان میزان رشددر نظر گرفته می شود. همراه ما باشید تا با روش های تشخیص این بیماری بیشتر آشنا شوید.

چگونه محدودیت رشد داخل رحمی را تشخیص دهیم؟

1. سونوگرافی:

همانطور که گفته شد، سونوگرافی یکی از بهترین روش هایی می باشد که برای بررسی رشد جنین در رحم ااستفاده می شود. در بهترین سونوگرافی جنین از دستگاهی استفاده می شود که با استفاده از امواج صوتی، از جنین عکس می گیرید و پزشک با بررسی عکس ها می تواند متوجه موضوع شود.

2. مانیتورینگ:

شاید برایتان جالب باشد که صدای قلب کودکتان و الگو ضربان آن می تواند یکی از راه هایی باشد که بتوان این محدودیت را تشخیص داد. مانیتورینگ یکی از روش هایی است که در آن پزشک متخصص غربالگری با قرار دادن الکترودهایی روی شکم شما می تواند صدا و الگو قلب جنین را بشنود.

3. اندازه گیری وزن مادر:

سومین روش، اندازه کیری وزن مادر است. همانطور که می دانید وزن مادر در دوران بارداری افزایش خیره کننده ای دارد. در بسیاری از مادران می توان اضافه وزن تا سقف 13 کیلو را مشاهده کرد.
پزشک متخصص با هر بار مراجعه مادر، وزن را اندازه گرفته و ثبت می کند. اگر وزن مادر افزایش زیادی نداشته باشد نیز می تواند دلیل بر ایجاد محدودیت رشد داخلی رحمی باشید.

درمان و پیشگری از محدودیت رشد داخل رحمی

شاید متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهرتان پس از انجام سونوگرافی به به شما بگوید که شما دچار این محدودیت هستید و شما روش هایی برای درمان آن نیاز داشته باشید. شاید هنوز باردار نشدید و می خواهید اعمالی را انجام دهید که از بروز این مشکل در آینده جلوگیری کند. پس ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

درمان و پیشگری از محدودیت رشد داخل رحمی

روش های درمان محدویت رشد جنین

دو روش برای درمان این محدودیت وجود دارد که عبارت اند از:

استراحت:

اولین روش برای درمان هرچه بهتر این محدودیت، استراحت است. در این محدودیت خون رسانی به جنین خوب انجام نمی شود ولی استراحت مطلق می تواند خون رسانی را به درستی انجام دهد.

تغذیه مناسب:

سومین روش، اندازه کیری وزن مادر است. همانطور که می دانید وزن مادر در دوران بارداری افزایش خیره کننده ای دارد. در بسیاری از مادران می توان اضافه وزن تا سقف 13 کیلو را مشاهده کرد.
پزشک متخصص با هر بار مراجعه مادر، وزن را اندازه گرفته و ثبت می کند. اگر وزن مادر افزایش زیادی نداشته باشد نیز می تواند دلیل بر ایجاد محدودیت رشد داخلی رحمی باشیدو شما برای اطمینان خاطر به متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه کنید.

روش های پیشگیری محدودیت رشد جنین

برای پیشگیری از محدودیت رشد جنین بهتر است که موارد زیر را رعایت کنید:

انجام معاینات پزشکی به صورت منظم:

هیچ وقت در دوران بارداری، معاینات پزشکی را شوخی نگیرید. انجام منظم معاینات باعث می شود که در صورت وجود، این بیماری را سریع تشخیص دهید و به راحتی این بیماری حل شود.

مصرف نکردن دارو بدون مشورت با پزشک:

در بسیاری از موارد استفاده از داروهایی باعث می شود تا این مشکل به وجود بیاید. پس هیچ وقت بدون مشورت با پزشک متخصص غربالگری در تهران و یا در شهر خودتان، دارویی را مصرف نکنید.

کلام پایانی

محدودیت رشد داخل رحمی مشکل جدی است اما اگر سریع تشخیص داده شود می توان آن را به راحتی رفع کرد. پس هیچگاه معاینات پزشکی را دیر انجام ندهید و برای انجام سونوگرافی و آزمایش های لازم به متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه کنید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر را داریم.

منبع:

kidshealth

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟