آشنایی با مراقبت‌های دوران بارداری

آشنایی با مراقبت های دوران بارداری

در این بخش می خواهیم مهم ترین مراقبت های دوران بارداری  را که شامل مراجعه به پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری و انجام آزمایشات ، برنامه غذایی مناسب و کنترل وزن در دوران بارداری می شود را با شما بررسی کنیم و درباره هرکدام توضیح کاملی بیان کنیم. برای آشنایی با هرکدام از این مراقبت ها ادامه این مقاله را بخوانید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 
ultrasound (2)

سونوگرافی جنین در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری یکی از مهم ترین مسائل در دوران بارداری است که باعث ایجاد یک سبک زندگی سالم می شود. انجام این مراقبت ها هم برای مادر و هم برای کودک بسیار مفید و حائز اهمیت است. و شما می توانید با مراجعه به متخصص سونوگرافی غربالگری  از سلامت مادر و جنین اطمینان حاصل کنید.
ما این مقاله را ارائه کردیم تا مراقبت های دوران بارداری را با شما بررسی کنیم. اگر شما هم در این دوران قرار دارید و یا شخصی از اطرافیانتان در این دوران قرار دارد حتما پیشنهاد می شود که این مقاله را تا آخر بخوانید.

مراقبت های دوران بارداری

مهم ترین مراقبت های دوران بارداری

1. مراجعه به پزشک

یکی از مهم ترین مراقبت های دوران بارداری مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات مربوطه است. در اولین جلسه که به پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهرتان مراجعه کنید؛ آزمایشات مهمی مانند ادرار، پاپ اسمیر، آزمایش خون، آزمایش معاینه لگن و سونوگرافی از شما گرفته می شود.
شاید بخواهید دلیل انجام هرکدام از این آزمایشات را بدانید. آزمایش خون به این دلیل انجام می شود که پزشک مربوطه از میزان آهن خون، احتمال وجود بیماری های عفونی و همچنین تعداد سلول های بدن آگاه شود.
آزمایش ادرار نیز به پزشک کمک می کند تا احتمال وجود قندخون و میزان آن، احتمال وجود باکتری و همچنین میزان وجود پروتئین را بفهمد. پاپ اسمیر آزمایشی است که مربوط به دهانه رحم و بیماری های مربوط به آن است.
آزمایش معاینه لگن به این دلیل انجام می شود که اندازه و شکل رحم مادر مورد بررسی قرار بگیرد. این موضوع اهمیت زیادی دارد. در آخر نیز سونوگرافی انجام می شود که مربوط به چگونگی رشد جنین است.

2. انتخاب برنامه تغذیه مناسب

می توان گفت که یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین موارد در دروان بارداری و سبک زندگی سالم در این دوران، انتخاب یک برنامه تغذیه مناسب است. شاید فکر کنید استفاده پروتئین و یا آهن زیاد در این دوران اهمیت بالایی دارد.
بله این درست است اما رژیم غذایی مناسب دوران بارداری، رژیمی است که مهمه مواد مورد نیاز بدن به میزان مناسب به بدن برسد. به همین دلیل ما لیستی از مواد غذایی مناسب را در زیر برای شما ارائه کردیم.
پروتئین
برای دریافت پروتئین باید گوشت، تخم مرغ و همچنین ماهی مصرف کنید. اما باید نکاتی را رعایت کنید. همه این مواد غذایی باید به طور کامل پخته شوند وگرنه نباید از آنها استفاده کنید. مصرف بعضی از ماهی ها مانند اره ماهی و یا شاه ماهی به دلیل داشتن جیوه زیاد نیز ممنوع است. مصرف بیشتر از دو وعده ماهی در هفته خطرناک است.
ویتامین ها و مواد الی مانند فیبر
برای دریافت انواع ویتامین های مهم و فیبر باید سبزیجات و میوه مصرف کنید. از پاکیزگی میوه و سبزیجات اطمینان داشته باشید. در هر روز می توانید 5 وعده متوسط میوه مصرف کنید. اگر به میوه خاصی حساسیت دارید از مصرف آن خودداری کنید.

انتخاب برنامه تغذیه مناسب

کلسیم و آهن
برای دریافت کلسیم و آهن نیز استفاده از لبنیات بسیار مفید است. اما منظور ما از لبنیات، لبنیات پاستوریزه است. به هیچ وجه لبنیات محلی استفاده نکنید زیرا ممکن است به دلیل پاستوریزه نبودن، حامل باکتری های مضری باشند که احتمال ایجاد عفونت را بالا ببرد.
کافئین و شکر
کافئین و شکر دو موادی هستند که باید مصرف آنها را در دروان بارداری کنترل کنید. یکی از مهم ترین مراقبت های دوران بارداری نیز همین مورد است. به جای شکر از شیرین کننده های مصنوعی استفاده کنید. همچنین مصرف محصولاتی که دارای کافئین هستند مانند قهوه را باید بسیار کم کنید.                                           و شما باید علاوه بر رعایت برنامه غذایی با مراجعه به بهترین سونوگرافی جنین از سلامت جنین اطمینان حاصل کنید.

3. کنترل وزن در دوران بارداری

کنترل وزن نیز یکی از مراقبت های دوران بارداری است. همانطور که می دانید در این دوران وزن هر فرد متفاوت است و دچار تغییراتی می شود. اما به طور کلی بارداری باعث می شود تا وزن بانوان از 11 تا 13 کیلوگرم افزایش یابد.

البته دو نکته در اینجا وجود دارد. اگر مادر قبل از بارداری دارای افزایش وزن باشد، افزایش وزن کمتری برای بارداری تجربه خواهد کرد. اما اگر مادر دچار کاهش وزن بوده باشد، بارداری باعث می شود که افزایش وزن بیشتری را تجربه کند.

کنترل وزن در دوران بارداری

به همین دلیل است وقتی برای انجام سونوگرافی غربالگری مراجعه می کنید بهتر است که برای کنترل وزن نیز اقدام کنید. اگر در تهران زندگی می کنید، می توانید

 مشاوره های لازم درباره وزنتان را با مراجعه به بهترین متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران بگیرید.

به هر صورت، این سه مورد از مهم ترین مراقبت های دروان بارداری بود که انجام آن برای هر مادری لازم است. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با “مراقبت های دروان بارداری” با پزشک خود صحبت کنید.

کلام پایانی درباره مراقبت های دوران بارداری

بنا بر اطلاعاتی که در مقاله بالا درمورد مهم ترین مراقبت های دوران بارداری مطالعه کردید و مراجعه به متخصص سونوگرافی غربالگری می تواند این دوران را به بهترین شکل طی کنید و یک تجربه عالی برای شما شود. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر و قدردانی را داریم.

منبع:

wikipedia _ gov.uk

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟