علائم مسمومیت بارداری چیست؟

مسمومیت بارداری چیست؟

شاید در دیگر مقالات این سایت نیز با واژه پره اکلامیسی برخورد کرده باشید. پره اکلامیسی در واقع همین مسمومیت بارداری است که بسیار خطرناک می باشد. البته یکی دیگر از نام های این بیماری، توکسمی است.

شاید از خودتان بپرسید که چه زمانی این مسمومیت رخ می دهد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که زمانی که فشارخون شما بالا باشد، دست و پاها متورم باشد و همچنین در ادرار پروتئین وجود داشته باشد، مسمومیت بارداری ایجاد می شود.

این مسمومیت معمولا در آخرای بارداری اتفاق می افتد. اگرچه این مورد قطعی نیست و ممکن است حتی زودتر اتفاق بیفتد اما معمولا در اواخر بارداری ایجاد می شود. یک ماده سمی باعث ایجاد این بیماری می شود.

مشکلات و اختلالات عملکردی و ساختاری از رایج ترین نشانه های های مسمومیت هستند. معمولا این مسمومیت پس از 20 هفته بارداری صورت می گیرد و باید به سرعت درمان شود وگرنه می تواند خطرات جدی مانند فوت جنین یا حتی مادر داشته باشد.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

مسمومیت بارداری

گاهی اوقات اتفاقاتی در دوران بارداری پیش می آید که باعث می شود مشکلاتی برای مادر و جنین ایجاد شود. یکی از این مشکلات رایج، مسمومیت بارداری است. البته شما از روز اول تا روز آخر بارداری مشکلات مختلفی خواهید داشت اما مسمومیت بارداری یکی از مشکلاتی است که باید آن را جدی بگیرید. احتمال ایجاد این مسمومیت  ابتدا بارداری و یا پس از زایمان بسیار نادر است اما به دور از تصور نیز نیست. اگر این مسمومیت در ابتدا بارداری ایجاد شود شما با یک چالش جدی روبرو می شوید و راه سختی تا زایمان خواهید داشت. اما اگر اواخر زایمان پیش بیاید شما با مراجعه به پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری علائم آن را می فهمید و به راحتی درمان خواهید شد.
مسمومیت در بارداری معمولا همراه با حالت تهوع است اما آیا هر نوع حالت تهوعی نشانه مسمومیت بارداری است؟ چگونه بفهمیم دچار مسمومیت شده ایم و یا نه؟ علائم این مسمومیت چیست و چگونه درمان می شود؟ برای دریافت پاسخ همه این سوالات به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

مسمومیت بارداری

همه چیز درباره مسمومیت بارداری

علت ایجاد مسمومیت بارداری چیست؟

در این باره باید بگوییم که یک علت باعث ایجاد این بیماری نیست بلکه علل های مختلفی دست به دست هم می دهند و این مسمومیت رخ می دهد. بیشتر پزشکان بر این باورند که این ماده از اندام جفت شروع می شود.
جفت اندامی است که در دوران بارداری وظیفه رساندن مواد مغذی و مورد نیاز جنین را از طریق خو بر عهده دارد. با شروع بارداری رگهای خونی در ارتباط با جفت تشکیل می شوند تا خون به جفت برسد.
اما در بانوانی که دچار مسمومیت بارداری می شوند؛ این رگ های خونی به خوبی رشد نمی کند و یا نسبت به سیگنالیگ هورمونی واکنش های خوبی نشان نمی دهند و خون در این رگ ها دچار محدودیت می شود.به هر صورت شما باید با مراجعه های منظم به پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران، فشارخون خود را کنترل کنید.

علائم مسمومیت بارداری چیست؟

گاهی این مسمومیت هیچ علائمی ندارد اما بیشتر اوقات با افزایش فشارخون همراه است. البته ممکن است که فشارخون کم کم شروع شود و یا شروع کاملا ناگهانی داشته باشد.  همچنین دیگر نشانه ها و علائم مسمومیت بارداری عبارت اند از:
• تاری دید و بینایی، از دست دادن بینایی موقتی، حساسیت به بعضی نورها
• حالت تهوع، کاهش ادرار، پایین آمدن سطح پلاکت خون، سردردهای شدید
• مشاهده پروتئین اضافی در ادرار، اختلالات کبدی، درد زیر دنده های شکم
• افزایش ناگهانی وزن در صورت و دستان، تنگی نفس و اختلال در تنفس
نکته: افزایش ناگهانی وزن در صورت و دستان در بسیاری از حاملگی های طبیعی نیز رخ می دهد پس با مشاهده این مورد نترسید چون شاید فقط یکی از علائم حاملگی باشد.

 

علائم مسمومیت  بارداری چیست؟

 

نکته: در بعضی از بانوان هیچ  یک از علائمی  که در بالا برای مسمومیت در بارداری توضیح دادیم وجود ندارد و حتی با انجام بهترین سونوگرافی جنین نیز نمی توانید علائمی از این بیماری پیدا کنید در صورتی که به این بیماری مبتلا هستند. به همین دلیل سعی کنید تا همیشه از نظر فشارخون و ادرار تحت نظر پزشک باشید.

راه های جلوگیری از ایجاد مسمومیت بارداری

طی آزمایش های مکرر بر روی بانوانی که به این بیماری مبتلا بوده اند راه های مختلفی برای پیشگیری از این بیماری کشف شد که مهم ترین و موثرترین این راه ها را می توانید در زیر مطالعه کنید.
1. کاهش وزن
اگر اضافه وزن دارید سعی کنید که وزن خود را کم کنید زیرا وزن بالا احتمال ابتلا به این بیماری را در بارداری بیشتر می کند. شما می توانید برای کنترل وزن خود به یکی بهترین متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و یا در شهر خودتان مراجعه کنید.
2. ورزش کردن
ورزش کردن نیز چه در قبل از بارداری و چه در بارداری می تواند به سلامت بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کند و در نهایت از این بیماری ها دور شوید. البته از انجام فعالیت های ورزشی سنگین در بارداری خودداری کنید.
3. دخانیات مصرف نکنید
مصرف دخانیات یکی از روش هایی است که شما می توانید خود را در تله “مسمومیت بارداری” بیندازید. پس اگر نمی خواهید به این بیماری خطرناک دچار شوید از مصرف دخانیات خودداری کنید.

راه های جلوگیری از ایجاد مسمومیت  بارداری

کلام پایانی

مسمومیت بارداری ممکن است برای هرکس اتفاق بیفتد پس شما هم به انجام آزمایشات مربوطه بی توجهی نکنید و با مراجعه به متخصص سونوگرافی غربالگری آزمایشات لازمه را انجام دهید. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده و پاسخ تمامی سوالات خود را در دریافت کرده باشید. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر و قدردانی را داریم.

منبع:

NHS

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟