نمونه گیری CVS چیست و به چه منظور انجام می شود ؟

نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) نوعی آزمایش قبل از تولد است. شما ممکن است انتخاب کنید که این آزمایش ژنتیکی را در دوران بارداری انجام دهید تا نوزاد متولد نشده (جنین) خود را از نظر بیماری‌ هایی مانند سندرم داون بررسی کنید. همچنین رابطه جنسی را تایید می‌ کند.

آزمایش CVS نمونه کوچکی از سلول‌ ها را از جفت می‌ گیرد، اندامی که در دوران بارداری شکل می‌ گیرد تا غذا را به کودک شما برساند. سلول هایی‌ که پزشک شما حذف می‌ کند؛ پرزهای کوریونی نامیده می‌ شوند. آن‌ ها از تخمک بارور شده تشکیل م ی‌شوند؛ بنابراین معمولا همان ژن‌ های جنین شما را دارند. پس علاوه بر انجام سونوگرافی غربالگری در تهران، نمونه گیری‌ های CVS را نیز از یاد نبرید.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

تفاوت بین نمونه گیری CVS و آمنیوسنتز چیست؟

هر دو آزمایش CVS و آمنیوسنتز انواعی از آزمایش‌ های تشخیصی قبل از تولد هستند. اما ارائه دهندگان آن‌ ها را در نقاط مختلف بارداری انجام می‌ دهند. آزمایش نمونه گیری CVS در بارداری زودتر از آمنیوسنتز انجام می‌ شود. به طور معمول، CVS در هفته 10 تا 13 انجام می‌ شود، در حالی که آمنیوسنتز بعد از هفته 15 بارداری قابل انجام است.
علاوه بر این، مقداری تفاوت در آنچه که آن‌ ها برای آن آزمایش می‌ کنند وجود دارد. به عنوان مثال، آمنیوسنتز می‌ تواند نقص لوله عصبی را آزمایش کند؛ ساختاری که به مغز و نخاع کودک شما تبدیل می شود. نمونه‌ هایی از این نقص‌ ها شامل اسپینا بیفیدا می‌شوند. CVS نمی‌ تواند این شرایط را تشخیص دهد.

تفاوت بین نمونه گیری CVS و آمنیوسنتز چیست؟

سونوگرافی غربالگری در سه ماهه اول

سونوگرافی غربالگری یکی از فرآیند هایی است که طی دوران بارداری باید انجام شود. اما شامل انواع مختلفی بوده و با انجام طی دوران بارداری، نتایج را به صورت دوره‌ ای از روند وضعیت جنین شما نمایش می‌ دهد. که بهترین گزینه سونوگرافی غربالگری در تهران ، مرکز تخصصی دکتر دلیری است .

بهترین متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران

اگر شما هم به دنبال مرکزی برای بهترین سونوگرافی جنین هستید؛ پیشنهاد می‌ کنیم سری به سایت ما بزنید. دکتر دلیری، به عنوان یکی از بهترین متخصصین در این زمینه فعالیت می‌ کند. از نظر تمامی پزشکان، انجام این فرآیندها پیش از تولد جنین ضروری است.

متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران در مجموعه دکتر دلیری، تمامی روند رشد جنین شما را زیر نظر می‌ گیرد تا او را از نظر ابتلا به بیماری‌ های ژنتیکی در امان نگه دارد. بنابراین با گرفتن نوبت در مرکز این پزشک، می‌ توانید از سلامت مادر و جنین مطمئن باشید.

شرایط نمونه گیری CVS

1. سندرم داون یا تریزومی 21
2. فیبروز کیستیک
3. بیماری سلول داسی شکل
4. بیماری تای ساکس
5. تریزومی 18 یا سندرم ادوارد

نمونه گیری CVS چگونه کار می کند؟

قبل از انجام CVS، سونوگرافی انجام می‌ شود تا وضوح ضربان قلب نوزاد و مناسب بودن موقعیت نوزاد برای نمونه برداری، بررسی شود. پزشکان اکثر روش های CVS را به صورت ترانس واژینال انجام می‌ دهند.
اسپکولوم در واژن قرار داده می‌ شود (مانند زمانی که پاپ اسمیر انجام می‌ دهید) و از ضد عفونی کننده برای تمیز کردن واژن و دهانه رحم استفاده می‌ شود. تحت هدایت اولتراسوند، یک لوله فلزی بسیار نازک (به نام کانولا) از طریق کانال دهانه رحم، از گردن رحم و به جفت در حال رشد عبور داده می‌ شود. مقدار کمی از بافت جفت به داخل سرنگ آسپیره شده و خارج می‌ گردد.
اگر مقدار نمونه برای آزمایش کافی باشد، روش موفقیت آمیز بوده و کانول و اسپکولوم خارج م ی‌شوند. اگر نمونه اول کافی نباشد، آسپیراسیون دوم ممکن است ضروری باشد. پس از انجام این عمل برای اطمینان خاطر، پزشک یک سونوگرافی دیگر برای نشان دادن حرکات و ضربان قلب کودک شما انجام خواهد داد.
اگر نتایج نمونه گیری cvs من با یک ناهنجاری کروموزومی برگشت، چه اتفاقی می‌ افتد؟
مشاور ژنتیک شما باید نزدیکتان باشد و اطمینان حاصل کند که از هر گونه نتیجه غیرطبیعی حمایت می شوید. همچنین اطلاعات زیادی در مورد همه گزینه‌های موجود در اختیار شما قرار خواهد گرفت. متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران یا هر مجموعه دیگری، به خوبی می‌داند که برای سالم نگه داشتن جنین شما چه تدابیری بیندیشد.

نمونه گیری CVS چگونه کار می کند؟

جایگزین های نمونه گیری cvs چیست؟

ک جایگزین برای نمونه گیری CVS آزمایشی به نام آمنیوسنتز است. اینجا است که نمونه کوچکی از مایع آمنیوتیک (مایع اطراف جنین در رحم) برای آزمایش برداشته می‌شود. معمولا بین هفته 15 و 18 بارداری انجام می‌ شود، اگرچه در صورت لزوم می توان آن را دیرتر از این نیز انجام داد. مجددا حدود 1 نفر از هر 200 (0.5٪) زنی که آزمایش تشخیصی انجام می‌ دهند؛ با گرفتن نتیجه آزمایش، اقدام به سقط جنین می‌کنند. این خطر ممکن است در بارداری دوقلو بیش‌تر باشد. اگر به شما آزمایش‌ هایی برای بررسی وضعیت سلامتی یا شرایط کروموزومی در نوزادتان ارائه شود؛ می‌توانید به آزمایشگاه‌ های مختلفی برای گرفتن نمونه مراجعه کنید.

غربالگری سندرم داون و تریزومی 18

هنگامی که یک زن باردار در سه ماهه اول بارداری به پزشک خود مراجعه می‌ کند؛ ممکن است آزمایش غربالگری برای سندرم داون و تریزومی 18 به او پیشنهاد شود. این پیشرفت اخیر در مراقبت‌ های دوران بارداری، غربالگری سه ماهه اول نامیده می‌ شود.
غربالگری سه ماهه اول بارداری برای شناسایی زنانی طراحی شده که ممکن است در معرض خطر ابتلا به سندرم داون یا تریزومی 18 باشند. مهم است به خاطر داشته باشید که این یک تست غربالگری است و حتی زمانی که صفحه نمایش مثبت باشد، اغلب بچه سالم می‌ باشد. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که همه نوزادان مبتلا به سندرم داون یا تریزومی 18 با این صفحه نمایش شناسایی نمی‌ شوند.

غربالگری سندرم داون و تریزومی 18

سندرم داون (تریزومی 21)

سندرم داون یک مشکل کروموزومی است که زمانی رخ می‌ دهد که نوزاد یک کروموزوم اضافی شماره 21 را در زمان بارداری به ارث می‌ برد. این کروموزوم اضافی باعث ایجاد ویژگی‌ های سندرم داون می‌ شود که می‌ تواند شامل نقص قلبی، عقب ماندگی ذهنی و سایر ناتوانی‌های جسمی باشد. سندرم داون در 1:800 بارداری در جمعیت عمومی رخ می دهد.
ناهنجاری نوزاد مبتلا به سندرم داون با افزایش سنین مادران افزایش پیدا می‌ کند. با این حال، 80 درصد از نوزادان مبتلا به سندرم داون از زنان کم‌تر از 35 سال به دنیا می‌ آیند. اکثر زوج‌ هایی که فرزندی با سندرم داون دارند، سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند. در مادرانی که سن بالایی دارند نیز، خطر فرزند داون افزایش میابد.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟