تاثیر نوشیدن مایعات در بارداری

تاثیر نوشیدن مایعات در بارداری

نوشیدن مایعات در بارداری حقیقتاً تأثیر بسزایی دارد؛ چرا که آب در حالت عادی نیز اگر به بدن نرسد، مشکلات بسیار زیادی را به وجود می‌آورد. اگر دقت کنید آن دسته از افرادی که به صورت اصولی به مصرف آب و مایعات طبیعی در طول روز می‌پردازند، بدنی سالم‌تری دارند. با این حساب نوشیدن مایعات در بارداری  صد درصد جزء موضوعات مهمی است که نمی‌توان اهمیت آن را نادیده گرفت.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

نوشیدن مایعات در بارداری از چه مشکلاتی جلوگیری می‌کند؟

برای جلوگیری از عوارضی مانند واریس، بانوان باردار بهتر است نوشیدن آب را موضوع بسیار جدی در نظر بگیرند؛ چرا که مایعات طبیعی به عملکرد هر چه بهتر عضلات مادر کمک می‌کند و همین امر می‌تواند از بروز عارضه ‎های این‌چنینی جلوگیری کند. شما زمانی که به برای انجام سونوگرافی غربالگری به دکتر دلیری مراجعه می‌کنید، طبق برنامه‌ای که برای شما مدنظر دارند، مصرف آب را بسیار توصیه می‌کنند.

 همچنین برای دهیدراته نشدن بدن، بانوان باید بدانند نوشیدن آب یک گزینه فوق العاده است که از بروز بیماری‌هایی نظیر سردرد، حالت تهوع، انقباض عضلات و سرگیجه جلوگیری می‌کند. البته موارد گفته شده عمدتاً در 3 ماهه سوم بارداری به وجود می‌آیند.

دهیدراته شدن به خاطر انقباض عضلات شاید به زایمان زودرس هم ختم شود و ناگفته نماند که بسیاری از عفونت‌های ادراری که در این دوران مشاهده می‌شود به خاطر دهیدراته شدن بدن است و صد درصد نوشیدن مایعات در بارداری و به خصوص آب می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

همه چیز درباره نوشیدن مایعات در برداری

آب جوشیده مجاز است؟

همان‌گونه که گفته شد نوشیدن مایعات در بارداری موضوع بسیار حائز اهمیتی است، اما برخی از بانوان نسبت به نوشیدن آب جوش سؤالاتی را در هنگام مراجعه به کلینیک برای انجام سونوگرافی غربالگری در تهران مطرح می‌کنند.

بهتر است بدانید که آب جوش باید گرم باشد؛ چرا که آب داغ مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. متأسفانه در آب داغ مقدار املاح معدنی همانند سرب بسیار زیاد است و حتی آب داغی که از شیر آب لوله کشی خارج می‌شود رسوبات زیادی به همراه دارد و همین امر می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به جنین وارد آورد.

 در صورتی که آب جوش ولرم یک گزینه عالی است که البته بانوان باید نسبت به مزاج خود به نوشیدن آن بپردازند. معمولاً آب جوشیده سوزش معده را کم کرده و اگر همراه با آب لیموی تازه مصرف شود می‌توانند به دوام و مقاومت هرچه بیشتر بدن نیز کمک کند. آب جوشیده ولرم حتی به بهبود جریان خون کمک کرده که این امر می‌تواند از تهوع و استفراغ شدید در این دوره نیز جلوگیری کند.

آب جوشیده مجاز است؟

چگونه میزان آب خود را کنترل کنیم؟

زمانی که شما به متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه می‌کنید، متخصص برای این که بتوانید میزان آب بدن خود را کنترل کنید، به شما اطلاعاتی در این مورد خواهد داد. ادرار معمولاً اگر رنگ تیره‌ای داشته باشد، یعنی بدن به آب بیشتری نیاز خواهد دارد.

ادرار بی‌رنگ به این موضوع اشاره می‌کند که بدن آب مورد نیاز خود را دریافت کرده است. البته برخی از بانوان باردار متأسفانه در این دوران به راحتی نمی‌توانند به سادگی به نوشیدن مایعات در بارداری بپردازند و به همین دلیل، برای نوشیدن آب می‌توانند از یک برش لیمو ترش استفاده کنند که این کار به طعم دار شدن آب کمک کرده و باعث می‌شود نوشیدن آب به مراتب دل‌پذیرتر شود و برخی از افراد نیز از میوه‌های یخ‌زده همچون کیوی، هلو، آلو و پرتقال به جای یخ برای نوشیدن آب در دوره حاملگی خود استفاده می‌کنند.  

چای و قهوه بنوشیم؟

حال که در مورد نوشیدن مایعات در بارداری با شما صحبت می‌کنیم بهتر است در مورد میزان نوشیدن چای و قهوه هم اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. می‌توان گفت چای به خاطر اینکه مقدار زیادی کافئین را درون خود جای می‌دهد، متأسفانه به تحریک معده و به سبب آن ترش کردن ختم می‌شود و به همین دلیل، بعد از مصرف غذا نوشیدن چای می‌تواند اختلالاتی را در جذب آهن به وجود آورد.

 در این بین، این نکته را به خاطر داشته باشید که قهوه هم به خاطر داشتن کافئین می‌تواند یک نوع تهدید برای جنین به حساب بیاید و همین دلیل، نوشیدن چای و قهوه در دوره حاملگی باید کنترل شده و مصرف حداقلی را بانوان باردار تجربه کنند.

 البته برخی از بانوان در این دوران به مصرف قهوه تمایل زیادی نشان می‌دهند و بدین ترتیب، می‌توانند از قهوه‌هایی که میزان کافئین کمتری دارند، استفاده کنند. لطفاً در هنگام مراجعه به متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران این موضوع را نیز با متخصص در میان بگذارید.

چای و قهوه بنوشیم؟

چرا باید برنامه غذایی خاصی داشته باشیم؟

دکتر دلیری را بسیاری به عنوان پزشکی می‌شناسند که خدماتی نظیر بهترین سونوگرافی جنین  را ارائه می‌دهند. شما بانوان باردار عزیز برای این‌که بتوانید در این دوره با کم‌ترین عوارض روبه‌رو شوید و زایمان آسان‌تری را تجربه کنید، باید با یک سبک غذایی قابل قبول آشنا باشید.

 متأسفانه برخی از بانوان به دلیل پی نبردن به اهمیت بسیاری از نکات هرچند کوچک مانند نوشیدن مایعات در بارداری با مشکلات ریز و درشت و عارضه‎ های گوناگونی روبه‌رو می‌شوند؛ چرا که مصرف آب و مایعات طبیعی می‌تواند از بروز عوارضی مانند واریس به جلوگیری کند. به همین دلیل شما باید در همان روزهای اول بارداری خود به متخصصی همچون دکتر دلیری مراجعه کنید تا برنامه غذایی منظمی را در اختیار شما قرار دهند.  

سخن پایانی

در مورد اهمیت و فواید نوشیدن مایعات در بارداری و به خصوص آب، به صورت مختصر و مفید با شما صحبت کرده‌ایم. متأسفانه برخی از بانوان عزیز در دوره حاملگی خود آن چنان که باید و شاید به سبک غذایی خود توجهی نشان نمی‌دهند و به همین دلیل، ممکن است با عوارض خطرناکی روبه‌رو شوند، در صورتی‌که با یک ارتباط ساده با متخصص ما یعنی دکتر دلیری شما می‌توانید یک سبک زندگی سالم و اصولی را در این دوره مهم و حساس سپری کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟