هیستروسونوگرافی چیست و چگونه انجام میشود؟

هیستروسونوگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی ها به روش های مختلفی انجام می شوند. برای مثال بعضی از سونوگرافی ها، واژینال هستند. سونوگرافی که واژینال باشد یعنی برای انجام آن یک لوله بسیار نازک به داخل واژن فرو می رود تا پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری بتواند اطلاعات دقیق تری از وضعیت سلامت مادر دریافت کند.
اما در تعریف هیستروسونوگرافی چیست باید بگوییم که این سونوگرافی با استفاده از امواج صدا است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که برای انجام این سونوگرافی دستگاهی امواج صدا را به بدن شما بازتاب می دهند و امواج صدا با برخورد به بدن شما، تصویر برداری خواهند کرد.
مرکز سونوگرافی غربالگری در تهران و یا در شهر خودتان می تواند با استفاده از این سونوگرافی مشکلات زیادی را تشخیص دهد. بسیار از مشکلات و یا بیماری های رحمی نمی توان با سونوگرافی های دیگر تشخیص داد اما استفاده از هیستروسونوگرافی می تواند این کار را انجام دهد.
از جمله مشکلاتی که می توانید با استفاده از این سونوگرافی تشخیص دهید می توان به ناباروری، خونریزی بی دلیل رحمی و همچنین سقط مکرر جنین اشاره کرد. البته این سونوگرافی می تواند اطلاعات زیادی درباره بافت داخلی رحم به ما بدهد.
معمولا پزشک متخصص با استفاده از اسپکولوم، کاتتری که محلول نمکی استریل دارا است را به داخل رحم هدایت می کند و سپس بعد از این کار، می توان وضعیت بافت داخلی رحم را به کمک پروب اولتراسوند، با دقت مشاهده کرد.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

هیستروسونوگرافی چیست؟

سونوگرافی های مختلفی در طول دوران بارداری انجام می شود. برای مثال بهترین سونوگرافی جنین، سونوگرافی غربالگری، سونوگرافی سه ماهه اول، دوم و سوم، سونوگرافی داپلر و … جزء سونوگرافی هایی هستند که در طول دوران بارداری باید آنها را انجام دهید تا پزشک بتواند از وضعیت دقیق شما مطلع شود. اما هیستروسونوگرافی چیست؟
یکی از انواع روش های سونوگرافی، هیستروسونوگرافی است. این نوع از سونوگرافی با نام های مختلفی مانند سونوهیستروگرافی و یا سونو هیسترو نیز شناخته می شود و ممکن است که در طول دوران بارداری با آن روبرو شوید. این سونوگرافی ویژگی ها و نکات زیادی دارد و با استفاده از این سونوگرافی و سونوگرافی غربالگری می توان اختلالات زیادی را تشخیص داد. برای آشنایی بیشتر با این سونوگرافی و نکات مربوط به آن به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

هیستروسونوگرافی چیست؟

همه چیز درباره اینکه هیستروسونوگرافی چیست؟

روش انجام هیستروسونوگرافی چیست؟

شاید برایتان سوال باشد که چگونه روش تشخیصی با استفاده از سونوگرافی هیسترو انجام می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که در ابتدای کار پزشک از تجویز این سونوگرافی خودداری کرده و به جای آن سونوگرافی ترانس واژینال تجویز می کند.
این کار به دلیل دریافت اطلاعات نسبت به پوشش داخلی رحم و ضخامت دیواره ها و پوشش و همچنین بررسی ناهنجاری هایی احتمالی تخمدان انجام می شود. اما شاید از خودتان بپرسید که این سونوگرافی چگونه انجام می شود؟
سونوگرافی ترانس واژینال ابتدا با قرار دادن اسپکولوم شروع می شود. سپس برای وارد کردن مبدل دستگاه، بافت واژن را باز می کنند و مبدل را چرب کرده و به داخل واژن هدایت می کنند. اینگونه سونوگرافی تارنس واژینال انجام می شود.
اما در مرحله بعد برای بررسی دقیق تری از ناهنجاری ها، پزشک سونوگرافی هیستروسونوگرافی را تجویز می کند که شما می توانید با مراجعه به مراکز سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهرتان برای انجام آن مراجعه کنید. در ادامه با چگونگی روش انجام هیستروسونوگرافی چیست آشنا خواهید شد.

روش انجام هیستروسونوگرافی چیست؟

روی انجام سونوگرافی هیسترو

انجام این سونوگرافی چند مرحله دارد. در اولین مرحله پس از برداشتن پروب ترانس واژینال، پزشک اسپکولوم استریل را وارد کرده و سپس نسبت به تمیز کردن دهانه رحم اقدام می کند. سپس کاتتری را وارد رحم کرده و آنجا قرار می دهد.
نکته اینجاست که وقتی پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و شهرستان ها کاتتر را در رحم قرار دهد، اسپکولوم استریل برداشته شده و دوباره پروب ترانس واژینال قرار داده می شود. سپس سونوگرافی انجام می شود و در حین انجام آن، محلول نمکی استریل با کاتتر به داخل رحم وارد می شود.

دلیل انجام هیستروسونوگرافی چیست؟

بسیاری از شما کاربران گرامی درباره دلیلی انجام هیستروسونوگرافی پرسیدید و یا گفتید که مزایا انجام هیستروسونوگرافی چیست؟ برای پاسخ در راستای این سوال باید بگوییم همانطور که خواندید، در انجام این سونوگرافی، از محلول نمکی استریل استفاده می شود. این محلول باعث می شود تا پزشک بتواند ناهنجاری های احتمالی مربوط به بافت داخلی رحم را نیز بررسی کند.
در بسیاری از مواقع نمی توان ناهنجاری های دیواره رحم را به این آسانی بررسی کرد زیرا این ناهنجاری های در بین دیواره های رحم پنهان هستند. اما محلول نمکی استریل که به داخل رحم تزریق می شود، می تواند این دیواره ها را به راحتی جدا کند.
اما اگر خواسته باشیم خلاصه تر بیان کنیم باید بگوییم که از این سونوگرافی معمولا برای پیدا کردن دلیلی برای خونریزی بی دلیل واژن استفاده می شود. معمولا ناهنجاری های رحمی مانند چسبندگی آندومتر، پولیپ، فیبروم رحمی، آتروفی آندومتر، توده های بدخیم و… دلیل این خونریزی خواهند بود.                              شما برای انجام این آزمایش می توانید به مراکز سونوگرافی غربالگری و بهترین سونوگرافی جنین مراجعه کنید.

دلیل انجام هیستروسونوگرافی چیست؟

کلام پایانی

عنوان این مقاله از سایت ما هیستروسونوگرافی چیست بود و شما با خواندن این مقاله یاد گرفتید که این سونوگرافی چیست، چگونه انجام می شود، دلایل و مزایا استفاده از این سونوگرافی چیست و با این روش متخصص سونوگرافی غربالگری می تواند چه ناهنجاری هایی را تشخیص دهد. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید از شما کمال تشکر و قدردانی را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟