واژینیسموس چیست و چطور درمان می شود؟

واژینیسموس چیست و چطور درمان می شود؟

واژینیسموس یکی از اختلالاتی است که در بانوان رخ می دهید و به آن دخول دردناک نیز گفته می شود. جالب است بدانید که آمار ابتلا به این اختلال در ایران بسیار زیاد بوده و بانوانی زیادی تابحال آن را تجربه کردند.
ما در این مقاله می خواهیم واژینیسموس را با شما بررسی کنیم. واژینیسموس چیست؟ واژینیسموس چگونه درمان می شود؟ واژینیسموس چه علائمی دارد؟ با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا به تمام سوالاتتان درمورد واژینیسموس پاسخ داده شود.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

واژینیسموس چیست؟

در اولین بخش از این مقاله می خواهیم راجب اینکه اختلال واژینیسموس چیست، صحبت کنیم. اختلال واژینیسموس یک بیماری بسیار رایج است که ممکن است برای هرکس رخ دهید. اگر کسی به این اختلال دچار شود، در هنگام رابطه جنسی در بخش واژن درد بسیاری زیادی را تجربه خواهد کرد.
همین درد باعث می شود تا فرد از رابطه جنسی لذت نبرده و دچار عذاب شود. بسیاری از افراد میل به رابطه جنسی خود را به دلیل ابتلا به این اختلال از دست می دهند و از اینکه رابطه جنسی برقرار کنند، می ترسند.
گاهی این بیماری بسیار شدید می شود تا حدی که مانع بارداری می شود. اگر این مشکل را به طور درست مدیریت نکنید و تحت نظر پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری نباشید، می تواند در زندگی زناشویی تان تاثیر بسیار زیادی بگذارد. واژینیسموس دو نوع اولیه و ثانیه دارد که برای آشنایی با آنها ادامه مقاله را از دست ندهید.

واژینیسموس چیست؟

همه چیز درباره اینکه واژینیسموس چیست؟

انواع واژینیسموس چیست؟

دو نوع اولیه و ثانویه در بیماری واژینیسموس وجود دارد که هرکدام ویژگی ها و نکات مربوط به خودشان را دارند. در زیر می توانید بهتر با این دو نوع آشنا شوید و شما می توانید برای تشخیص این بیماری به مراکز سونوگرافی غربالگری در تهران و یا شهرستان ها مراجعه کنید.
نوع اولیه واژینیسموس:
نوع اولیه واژینیسموس به نحوی است که هر بار چیزی وارد واژن فرد می شود، درد بسیار زیادی را تجربه می کند. این باعث می شود تا دیگر فرد نتواند هیچ چیزی وارد واژن خود کند. به این نوع از واژینیسموس، مادام العمر نیز گفته می شود و بسیار دردناک و خطرناک است.
نوع ثانویه واژینیسموس:
نوع ثانویه واژینیسموس به نحوی است که در آن فرد از ابتدا رابطه جنسی بسیار مناسبی داشته است و در روابط جنسی که در گذشته برقرار کرده است، هیچ گونه دردی وجود نداشته اما به طور ناگهان از زمانی به بعد، این درد شروع شده است و فرد دیگر نمی تواند رابطه جنسی خوبی برقرار کند. این نوع از واژینیسموس، به واژینیسموس اکتسابی نیز معروف است.

انواع واژینیسموس چیست؟

علائم اختلال واژینیسموس چیست؟

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که روش های تشخیص واژینیسموس چیست؟ برای پاسخ به این سوالات باید بگوییم که علائمی که با مبتلا شدن به این اختلال پدید می آیند با توجه به شدید و یا خفیف بودن بیماری، متفاوت هستند.
در موارد خفیف، در هنگام دخول از واژن، فرد درد کم و قابل تحملی را احساس می کند اما حس ناخوشایندی به او دست می دهد. در موارد متوسط، فرد دچار درد در ناحیه واژن می شود که تحمل آن سخت است. در موارد شدید نیز، فرد دچار آنچنان دردی در ناحیه واژن می شود که نمی گذارد تا دخول صورت بگیرد. و توصیه می شود به مراکز سونوگرافی غربالگری که بهترین سونوگرافی جنین را نیز انجام می دهند مراجعه کنید تا این اختلال را تشخیص دهند.

علت های بروز واژینیسموس چیست؟

بسیاری از شما کاربران گرامی پرسیدید که  علت های ایجاد اختلال واژینیسموس چیست؟ چه کارهایی باعث می شوند تا واژینیسموس رخ دهد؟ این سوال بسیار مهمی است زیرا شما می توانید با دانستن علت های بروز این اختلال، از مبتلا شدن به آن جلوگیری کنید. پس به شما پیشنهاد می کنیم که ادامه این مقاله را از دست ندهید.
این اختلال می تواند به دلیل احساسات ناخوشایندی که در گذشته تجربه کردید، ایجاد شود. برای مثال یک رابطه جنسی ناخوشایند و دردناک می تواند دلیلی بر ایجاد این بیماری در حال حاضر باشد.
البته دلایلی همچون انجام سونوگرافی ها و معاینات واژینال که توسط متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران و شهر های دیگر انجام می شود، می تواند دلیلی این اختلال باشد در صورتی که این معاینات در سن کم اتفاق افتاده باشد.
واژینیسموس یک پاسخ بدن در مقابل احساسات بد گذشته است. به عبارت دیگر وقتی بدن احساسات ناخوشایندی را در گذشته تجربه کرده باشد، دیگر نمی خواهد آنها را دوباره تجربه کند و منقبض شدن عضلات واژن و یا همان واژینیسموس یک عملکرد دفاعی است.

علت های بروز واژینیسموس چیست؟

راه درمان بیماری واژینیسموس چیست؟

راه های بسیار مناسبی برای درمان این بیماری وجود دارد اما امروزه با پیشرفت در طب، راه بسیار موثری کشف شده است که می تواند این بیماری را برای همیشه از بین ببرد و دیگر شما در هنگام روابط جنسی احساس درد نداشته باشید.
این روش، تزریق بوتاکس است. بوتاکسی که برای صاف کردن چین و چروک نیز به کار می رود؛ می تواند در درمان این بیماری نیز بسیار موثر باشد. البته میزان تزریق بوتاکس بسیار مهم است و تزریق زیاد می تواند عوارض بسیار خطرناکی داشته باشد. به همین دلیل برای رفع این بیماری به پزشک متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه کنید. و شما فهمیدید که راه درمان بیماری واژینیسموس چیست؟

کلام پایانی

عنوان این مقاله، “واژینیسموس چیست” بود و شما با خواندن این مقاله یاد گرفتید که این بیماری چیست، چگونه ایجاد می شود، چه علائمی دارد و همچنین روش درمان این بیماری چگونه است. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر را داریم.

منبع:

NHS

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟