اهمیت انجام واکسیناسیون بارداری برای آمادگی

اهمیت انجام واکسیناسیون بارداری برای آمادگی

بارداری یکی از مهم ترین زمان هایی است که برای زنان اتفاق می افتد و از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است. کارهای مختلفی در زمان بارداری مانند مراجعه به متخصص سونوگرافی غربالگری و انجام بهترین سونوگرافی غربالگری در تهران یا شهر خود و… انجام می شود که هر کدام از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

اما یکی از مهم ترین کارهایی که باید در زمان بارداری انجام دهید و به هیچ عنوان نگذارید که تاخیری در آن اتفاق بیافتد؛ واکسیناسیون بارداری می باشد. واکسیناسیون بارداری هم برای جنین و همچنین برای مادر بسیار حائز اهمیت است. اگر می خواهید با جزییات بیشتری درباره با واکسیناسیون بارداری آشنا شوید؛ ما به شما پیشنهاد می کنیم که ادامه این مقاله را از دست ندهید و با وب سایت ما تا انتها این مقاله همراه باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

واکسیناسیون بارداری

دوران بارداری یک دوران بسیار حساس و حائز اهمیت است. به همین دلیل داروها و واکسن هایی که مصرف می کنید ممکن است برای سلامت جنین یا حتی سلامت مادر خطر داشته باشد و باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری شود.

پس تمام داروها و واکسن هایی که در این دوران مصرف می کنید را باید دکتر شما از آن باخبر بوده و با تجویز ایشان مصرف کنید. در ادامه توضیحات بیشتری درباره با واکسیناسیون بارداری به شما خواهیم گفت.

همه چیز درباره واکسیناسیون بارداری

واکسن آنفلوآنزا

آنفلوآنزا یکی از بیماری هایی است که معمولا در فصل های سرد پاییز و زمستان رواج زیادی پیدا می کند و حتی می تواند باعث مرگ فرد مبتلا به این بیماری شود. این بیماری نشانه هایی مانند تب، گلو درد، درد عضلانی و… دارد که حدود دو تا سه روز این علائم خود را نشان می دهد.

این بیماری محدودیت سنی ندارد و تمام سنین را می تواند درگیر و بیمار کند. اما خطر ابتلا به آن در افراد مختلف متفاوت می باشد. یک دسته از کسانی که خطر ابتلا آنها به بیماری آنفلوآنزا زیاد است؛ زنانی هستند که در دوران بارداری به سر می برند که پیش از هرچیزی پیشنهاد می شود به یک متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران یا بهترین سونوگرافی جنین در شهر خود مراجعه کنند.

خطر ابتلا افراد زنان به این بیماری در فصول سرد سال خیلی بالا است. به همین دلیل کمیته ایمن سازی دستور داده است که زنان باردار در فصل ابتلا به بیماری آنفلوآنزا باید در سه ماه دوم و سوم دوران بارداری خود با استفاده از واکسن آنفلوآنزا غیر فعال واکسینه شوند. این واکسیناسیون بارداری تاثیر زیادی در جلوگیری از ابتلا به بیماری خطرناک آنفلوآنزا در دوران بارداری دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که زنان بارداری که در فصل ابتلا به آنفلوآنزا هستند حتما باید از فرم غیر فعال واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند. چون دیگر فرم ممکن است که برای جنین و یا مادر مشکل ایجاد کند.

طبق تحقیقات بالینی که روی 2250 زن در دوران بارداری انجام شده است؛ محققان به این نتیجه رسیده اند که استفاده از واکسن آنفلوآنزا غیر فعال در دوران بارداری عوارض و خطری را برای جنین و مادر به وجود نمی آورد. این واکسن به صورت عضلانی به بیمار تزریق می شود.

واکسن آنفلوآنزا

واکسن کزاز و دیفتری

واکسن دیگری که در دوران بارداری می توانید استفاده کنید؛ واکسن دیفتری و کزاز است که به واکسن دوگانه نیز معروف است. کزاز و دیفتری دو بیماری خطرناک هستند که در بسیاری از کشورها دیده شده است. اما در کشورهای پیشرفته به دلیل مهار این عالی، این بیماری ها کمتر به چشم می خورد.

واکسن دوگانه یک اثر محافظتی در برابر این دو بیماری خطرناک است و خطر ابتلا به این دو نوع بیماری را در زمان بارداری تا حد زیادی کاهش می دهد. شاید برایتان سوال باشد که بیماری کزاز چگونه بدن را درگیر می کند.

باید به شما بگوییم که این بیماری در اثر آلودگی زخم های عمیق و یا حتی زخم های سطحی پوست توسط باکتری مضری به نام کلستریدیوم ایجاد می شود. این باکتری کلستریدیوم با تولید نوعی نوروتوکسین باعث می شود تا عضلات نواحی فک و گردن به صورت عجیبی سفت شده و باعث قفل کردن این عضلات و دندان ها شود.

در مواقعی این بیماری در اثر پیشرفت باعث سفت و سخت شدن تمام عضلات بدن می شود که در نهایت به فلج عضلات تنفسی می انجامد و می تواند باعث مرگ افراد شود. به همین دلیل است که پیشگیری از این بیماری مخوف و خطرناک بسیار مهم است.

بیماری دیگر که به آن اشاره شد بیماری دیفتری است که عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که باعث درگیر کردن حلق و لوزه ما شده و حتی می تواند مخاط بینی و همچنین حنجره را نیز درگیر کند.

تحقیقات انجام شده نشانگر این است در افرادی که به این بیماری یعنی دیفتری مبتلا هستند التهاب رشته های عصبی و ماهیچه های قلب دیده شده است. این التهاب ها می توانند برای سلامتی بسیار مضر و خطرناک باشند.

واکسن کزاز و دیفتری

کلام آخر درباره با واکسیناسیون بارداری

شما در این مقاله که با انواع واکسیناسیون بارداری آشنا شدید و نکات مهمی در این باره آموختید اما باز هم به شما پیشنهاد می دهیم برای اطمینان از زمان واکسیناسیون خود، به یک متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه نمایید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از اینکه با ما تا انتهای این مقاله همراه بودید از شما کمال تشکر را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟