وظایف متخصص زنان چیست؟

وظایف متخصص زنان چیست؟

وظایف متخصص زنان به‌گونه‌ای است که بانوان عزیز بتوانند برای تشخیص و درمان بسیاری از مشکلات زنانه خود به این افراد مراجعه کنند. البته اکثر افراد متخصصین زنان را برای دوره حاملگی بسیار گزینه ایده آلی می‌شناسند ولی به هیچ عنوان این‌چنین نیست. به همین دلیل، لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر راجب وظایف متخصص زنان در ادامه همراه ما باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 
ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

متخصص زنان کیست؟

قبل از اینکه در مورد وظایف متخصص زنان با شما صحبت کنیم، بهتر است بدانید متخصص زنان به پزشکی گفته می‌شود که به درمان مشکلات بانوان و تشخیص نوع بیماری آن‌ها می‌پردازد و با توجه به صلاحدید خود می‌تواند روش‌های درمانی متفاوتی را آغاز کند.

 مراقبت‌های قبل و بعد از زایمان را می‌توان جزء مهم‌ترین وظایف متخصصین در نظر گرفت. به همین دلیل شما زمانی که قصد دارید به متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه کنید، باید نسبت به تخصص وی اطمینان کافی داشته باشید. همچنین جراحی زنان و زایمان توسط متخصص و جراح در این حوزه انجام می‎شود؛ چرا که دکتر داخلی بانوان را به متخصصین ارجاع می‌دهد.  

متخصص زنان کیست؟

همه چیز درباره خونریزی واژینال در بارداری

آشنایی با وظایف متخصص زنان

کنترل آزمایش‌های معمول و بررسی‌هایی که می‌تواند به سلامت بانوان باردار و جنین در حال رشد آن‌ها مرتبط باشد از جمله وظایف متخصص زنان به شمار می‌آید. به هر حال فشار خون بالا، بسیاری از اختلال‌های ژنتیکی، دیابت و عفونت‌ها هر کدام جزء دلایل واضحی به شمار می‌آیند که می‌توانند وضعیت سلامت مادر و جنین را تحت تأثیر خود قرار دهند.

 ناگفته نماند که حتی توصیه‌هایی که برای رژیم غذایی در دوره بارداری مهم و ضروری است را متخصص زنان نیز باید ارائه دهد. در این بین، مشخص کردن داروهای مورد نیاز برای حفظ سلامتی جنین و بانوان باردار هم جزء وظایف اصلی متخصصین زنان به شمار می‌آید و توجه داشته باشید که معمولاً در دوران بارداری خستگی صبحگاهی، دردهایی مانند درد پشت پا، سوزش سر دل و بسیاری از مشکلات این‌چنینی دیگر را می‌توان با کمک متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران به راحتی درمان کرد. به هر حال هر گونه سؤالی در این دوره حساس  به وجود آید پاسخ آن را می‌توان از متخصص زنان جویا شد.

آشنایی با وظایف متخصص زنان

چه زمانی به متخصص زنان مراجعه کنیم؟

با توجه به آنچه در مورد وظایف متخصص زنان و زایمان بیان کرده‌ایم، به نظر شما چه زمانی باید به این متخصصین مراجعه کرد؟

 معمولاً هنگامی که با خونریزی‎های غیر طبیعی روبه‌رو می‌شوید و یا حتی احساس درد هنگام ادرار، در حین نزدیکی و درد لگن از جمله دلایلی هستند که ضرورت مراجعه به متخصص زنان را نشان می‌دهند. خارش دستگاه تناسلی و عفونت‌های مجاری ادرار، اختلالات پستان و اختلالات هورمونی، ناباروری، گرفتگی غیر معمول و آندومتریوز همگی از جمله دلایل واضح برای مراجعه به متخصص زنان به شمار می‌آیند که البته برخی از افراد تصور می‌کنند که تنها در دوره حاملگی و هنگام استفاده از خدماتی همچون سونوگرافی غربالگری می‌توانند با متخصص زنان در ارتباط باشند که این دیدگاه اشتباه است.

متخصص زنان چه بیماری هایی را تشخیص و درمان می کند؟

متخصص زنان تنها خدماتی مانند سونوگرافی غربالگری در تهران  و شهرهای دیگر را در حوزه کار خود جای نمی‎دهد؛ چرا که شما برای تشخیص و درمان بیماری‌هایی همچون مشکلات قاعدگی می‌توانید با متخصصین زنان در ارتباط باشید.

 مشکلات رحمی همانند سرطان و عفونت نیز امروزه متأسفانه مشکلات ریز و درشتی را برای بانوان به وجود می‌آورند که در همین هنگام می‌توان به تشخیص متخصصین زنان که تجربه و مهارت بالایی دارند، مطمئن بود. برای تشخیص مشکلات تخمدان همانند تنبلی و سرطان تخمدان، بیماری‌های دستگاه تناسلی مانند تبخال، زگیل، عفونت و بسیاری از مشکلات و اختلالات هورمونی که نیاز به تشخیص به موقع دارند، تنها باید به متخصص زنان مراجعه کرد. ناگفته نماند که کلیه مسائلی که به دوره حاملگی همچون بارداری خارج از رحم مربوط می‌شود در حوزه کاری این متخصصین است.

مراقبت‎های قبل و بعد از زایمان و در شرایطی سقط جنین را نیز می‌توان جزء وظایف متخصص زنان در نظر گرفت. دوره حاملگی حقیقتاً دوره بسیار حساسی است و نمی‌توان بدون برنامه‌ریزی در تغییر سبک زندگی، این دوره را پشت سر گذاشت و به همین دلیل، بهتر است مراجعه به متخصص زنان را در این دوره در اولویت قرار دهید.

متخصص زنان چه بیماری هایی را تشخیص و درمان می کند؟

روش‌های تشخیص بیماری های زنانه

توجه داشته باشید که جراحی وظیفه پزشک داخلی زنان نیست و تنها متخصص زنان می‌تواند به جراحی و زایمان نیز بپردازد. معمولاً متخصصین از روش‌های گوناگونی برای تشخیص انواع بیماری‌ها استفاده می‌کنند که دریافت نمونه از رحم اولین روش به شمار می‌آید.

روش دیگر معاینه دهانه رحم به شکلی است که از یک دستگاه مخصوص برای تشخیص نوع بیماری رحمی استفاده می‌کنند. هیدروسکوپی یکی دیگر از روش‌های رایج پیشنهادی متخصصین زنان است که می‎توان برای تشخیص بیماری یک گزینه عالی در نظر گرفت.

 اما سونوگرافی که برخی فکر می‌کنند تنها باید به دنبال بهترین سونوگرافی جنین باشند از جمله روش‌های متفاوت دیگری است که به کار می‌آید. به خاطر داشته باشید که سونوگرافی را می‌توان برای تشخیص مشکلات و بیماری‌های رحمی نیز یک گزینه عالی در نظر گرفت ولی کاربرد آن را اکثراً برای دوره حاملگی می‎شناسند.

به هر حال وظایف متخصص زنان به‌گونه‌ای است که در 3 دسته‌بندی تشخیص بیماری، درمان بیماری و مراقبت‌های دوره حاملگی می‌توان جای داد. متأسفانه برخی از بانوان تصور می‌کنند که برای درمان بسیاری از بیماری‌های خصوصاً عفونی می‌توانند به درمان‌ها خانگی و گیاهی روی بیاورند، در صورتی که باید بدانید، درمان خانگی و گیاهی شاید بدون عوارض باشد، اما همیشه کارساز نیست و شاید مشکلات بیشتری را به وجود بیاورد. به همین دلیل لطفاً با توجه به وظایف متخصص زنان سعی کنید در کوتاه زمان ممکن برای تشخیص و درمان بیماری خود به این عزیزان مراجعه کنید.

سخن پایانی

باتوجه به هر آنچه در مورد وظایف متخصص زنان گفته شد، می‌توانید برای تشخیص و درمان بسیاری از مشکلات زنانه خود به این متخصصین مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید که امروز متأسفانه برخی از افراد شاید متخصص باشند و مدرک پزشکی معتبری داشته باشند، ولی مهارت و تجربه کافی را به دست نیاورده‌اند و به همین دلیل، باید در کنار مدرک پزشکی به تبحر این افراد هم توجه کنید. در غیر این صورت شاید آن‌چنان‌که باید و شاید مراجعه به این افراد کار درستی نباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در این کلینیک در تماس باشید.  

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟