چگونگی پیشگیری از بارداری ناخواسته

چگونه از بارداری ناخواسته پیشگیری کنیم؟

بارداری نتیجه یک رابطه جنسی خوب است که در نهایت با تولد نوزاد می شود. برخی از اوقات زوج تصمیم می گیرند رابطه آنها منجر به بارداری نشود. اما برخی اتفاقات باعث می شود که ناخواسته این رابطه به بارداری منجر شود که در این مقاله راه های پیشگیری از بارداری ناخواسته را مورد بررسی قرار می دهیم.

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

پیشگیری از بارداری ناخواسته

کارهایی لازم است که برای پیشگیری از بارداری ناخواسته باید آن را انجام دهید تا از این اتفاق جلوگیری کنید. همچنین کارهایی باید بعد از این اتفاق انجام دهید. اگر می خواهید که با راه های پیشگیری از بارداری ناخواسته آشنا شوید؛ ما به شما پیشنهاد می کنیم که ادامه این مقاله را از دست ندهید و با وب سایت ما تا انتها همراه باشید.

پیش از این که وارد بخش اصلی مقاله شویم به شما پیشنهاد می شود در صورتی که سوالی خارج از مقاله برایتان پیش آمد، با یک مرکز سونوگرافی غربالگری در ارتباط باشید.

پیشگیری از بارداری ناخواسته

راه های پیشگیری از بارداری ناخواسته

در این بخش از مقاله راه هایی که باید قبل از انجام رابطه انجام دهید که باعث پیشگیری از بارداری ناخواسته می شود را به شما بگوییم.

استفاده از کاندوم

یکی راه هایی که برای جلوگیری از بارداری ناخواسته استفاده زیادی از آن می شود؛ استفاده از کاندوم است. کاندوم هایی که در مردان استفاده می شود نازک و دارای ضخامت بسیار کمی بوده و همچنین مقاومت بالایی دارد. کاندوم را مرد باید قبل از رابطه بر روی آلت تناسلی خود بکشد و بعد وارد رابطه شود. به این روش می توانید از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید.

کاندوم برای پیشگیری از بارداری

مصرف قرص ضد بارداری خوراکی

به احتمال زیاد درباره با این روش پیشگیری از بارداری ناخواسته چیزهایی را شنیده اید. مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی را می توان گفت که رایج ترین روش برای جلوگیری از بارداری است که توسط زنان استفاده می شود.

این قرص ها اندازه کوچکی دارند که روزانه یک عدد استفاده می شود. قرص های ضد بارداری انواع مختلفی دارد که شما باید بنا بر نیاز خود قرصی را تهیه کنید. به عنوان مثال قرص های ترکیبی ضد بارداری دارای دو هورمون به نام استروژن پروژسترون هستند. اما قرص های مینی ضد بارداری خوراکی تنها یک هورمون پروژستین را دارد. استفاده از قرص های ضد بارداری می تواند فواید زیادی داشته باشد؛ اما بهتر است که در زمانی خورده شود که به آن نیاز ضروری دارید.

به این نکته توجه کنید که اگر بعد رابطه می خواهید از این قرص ها استفاده کنید باید مطمئن شوید که رابطه شما منجر به بارداری شده است یا خیر. برای این کار می توانید از متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران یا هر شهر دیگری استفاده کنید.

استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD)

درباره با این روش به احتمال زیاد اطلاعات زیاد ندارید. اما در ادامه با ما همراه باشید که شما را با این روش بیشتر آشنا کنیم. دستگاه IUD یک دستگاه خیلی کوچک به شکل T است که توسط یک شخص دوره دیده و مطمئن درون رحم زنان نصب می شود. این دستگاه حاوی هورمون پروژسترون می باشد که از پلاستیک و مس ساخته شده است.

استفاده از دستگاه داخل رحمی IUD یکی از راه های پیشگیری از بارداری ناخواسته است. این روش طولانی مدت و برگشت پذیر است و افراد زیادی از این روش استفاده می کنند. این دستگاه انواع مختلفی دارد و بسته به نوع، می تواند 3 تا 10 سال در رحم بوده و کاربرد قبلی را داشته باشد.

البته استفاده از این روش موارد منفی دارد که به شما خواهیم گفت. اولین مورد این است در شش ماه اول استفاده از دستگاه IUD ممکن است که دچار خونریزی و همچنین پدید آمدن لکه بر روی بینی شوید.

برای نصب و در آوردن این دستگاه حتما باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. زیرا اگر شخصی که این کار را یاد ندارد دستگاه را در بیاورد ممکن است که باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری شود. نکته دیگری که حتما باید به آن توجه کنید این است که دستگاه IUD از شما در برابر STI محافظت نمی کند.

پیشگیری از بارداری

پس قبل از اینکه تصمیم به استفاده از این دستگاه بگیرید؛ ابتدا تمام جوانب اعم از جواب مثبت و منفی را در نظر گرفته و با دیدی باز تصمیم گیری کنید تا بعدها با مشکل روبرو نشوید.

تزریق ضد بارداری

دیگر روشی که برای پیشگیری از بارداری ناخواسته استفاده می شود؛ تزریق ضد بارداری است. تزریق ضد بارداری شامل تزریق یک هورمون مصنوعی پروژسترون است. شاید برایتان سوال پیش بیاید که این روش چگونه باعث پیشگیری از بارداری ناخواسته می شود؟

در جواب به این سوال باید به شما بگوییم که این تزریق به بازو یا باسن خانم انجام می شود. هورمون تزریق شده تا 12 هفته آینده در خون خانم به آرامی در جریان است و باعث پیشگیری از بارداری ناخواسته می شود.

برخی از مواردی که در بالا برای پیشگیری از بارداری ناخواسته گفته شد برای بعد از رابطه می باشد. پس شما باید بعد از انجام بهترین سونوگرافی جنین در هنگام مراجعه به متخصص سونوگرافی غربالگری این کارها را انجام دهید.

کلام آخر درباره با پیشگیری از بارداری ناخواسته

شما در این مقاله با راه های پیشگیری از بارداری ناخواسته آشنا شدید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از اینکه با ما تا انتها همراه بودید از شما کمال تشکر را داریم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟