کورتاژ چیست و چه عوارضی دارد؟

کورتاژ چیست و چه عوارضی دارد؟

کورتاژ چیست سؤال پرتکراری بانوانی است که فکر می‌کنند این عمل یک عمل سخت و نگران کننده است. توجه داشته باشید که کورتاژ اگر توسط پزشکی ماهر و کار بلد انجام پذیرد، قطعاً عوارض بسیار کمی خواهد داشت. در این میان بهتر است قبل از انجام عمل به سوال کورتاژ چیست فکر کنید و با متخصصین زنانی ماهر و دلسوز که تجربه بالایی دارند نیز در ارتباط باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

ultrasound (2)

سونوگرافی غربالگری در تهران

برای درخواست وقت ملاقات و نوبت دهی با ما در تماس باشید

کورتاژ چیست؟

بسیاری از بانوان زمانی که به بهترین سونوگرافی جنین مراجعه می‌کنند در مورد عمل کورتاژ هم سؤالاتی مطرح می‌کنند. می‌توان گفت کورتاژ به نمونه‌برداری رحم معروف است و یک نوع عمل جراحی به شمار می‌آید که جنبه درمانی و تشخیصی دارد. این عمل که امروزه شاید برخی از بانوان برای انجام آن کمی استرس و نگرانی داشته باشند در حقیقت آن‌چنان کار سختی نیست و عمل اگر به درستی انجام پذیرد مشکلی ندارد نخواهد داشت که شما فکر کنید، خطرناک است.به هر حال بیماری‌هایی که در رحم وجود دارد را اگر به‌زودی تشخیص ندهید، احتمالاً مشکلات ریز و درشت بیشتری را به وجود خواهد آورد. معمولاً برای تشخیص این بیماری‌ها از این روش تشخیص مانند کورتاژ استفاده می‌کنند که با نمونه‌برداری از بافت دیواره رحم می‌توان راه درمانی قابل قبولی را در پیش گرفت. در برخی از موارد پزشک جراح در زمان انجام عملی مانند لاپاراسکوپی به انجام کورتاژ می‌پردازد.

خونریزی واژینال در بارداری ​

هر آنچه که باید راجب کورتاژ بدانید

افرادی که نمیتوانند کورتاژ انجام دهند

زمانی که شما به متخصص سونوگرافی غربالگری مراجعه می‌کنید، احتمالاً این نکته را بیان خواهد کرد که افراد باردار به هیچ وجه اجازه این کار را ندارند از عملی مانند کورتاژ استفاده کنند؛ چرا که این عمل می‌تواند به جنین آسیب بسیار جدی وارد آورد.
پزشک جراح چنان‌چه قادر نباشد، سوراخ دهانه رحم را مشاهده کند انجام این عمل امکان‌پذیر نخواهد بود. معمولاً در هنگام مسدود بودن دهانه واژن عمل کورتاژ انجام نخواهد شد؛ چون‌که انسداد دهانه رحم این امکان را به وجود می‌آورد که ضایعه مسدود کننده‌ای شاید وجود دارد.
اگر عفونتی در واژن و لگن وجود داشته باشد در ابتدا باید عفونت را درمان کنید. در این صورت پزشک قادر خواهد بود، به انجام عملی مانند کورتاژ بپردازد. در برخی از موارد نیز ممکن است دهانه رحم بیش از حد تنگ باشد که این افراد نباید به انجام کورتاژ بپردازند.
آن دسته از افرادی که به آرتروز مفصلی و یا انواع بیماری‌های خاص دیگر مبتلا هستند، در کنار افراد دیگری که به ناهنجاری‌های رحم و یا دهانه رحم مبتلا شده‌اند، بهتر است بدانند جزء کسانی نخواهند بود که بتوانند از عملی مانند کورتاژ استفاده کنند.

خونریزی در اوایل بارداری​

چرا کورتاژ؟

از جمله دلایلی که برخی از بانوان به انجام عملی مانند کورتاژ روی می‌آورند، تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌های رحمی است که معمولاً خونریزی‌های غیرطبیعی در رحم به وجود می‌آید که این خونریزی می‌تواند خونریزی شدید دوره قاعدگی باشد یا در یائسگی مشاهده شود و در برخی از شرایط نیز کورتاژ برای انجام سقط جنین انجام می‌شود که در چنین شرایطی، می‌توان جنبه درمانی کورتاژ را مورد بررسی قرار داد.
البته دیده شده است که بعد از انجام سقط جنین یا حتی زایمان برای اینکه بقایای بارداری را پزشک بتواند از داخل رحم مادر خارج کند، کورتاژ را گزینه‌ای قابل قبول معرفی می‌کند که در این حالت نیز از لحاظ درمانی این عمل مورد توجه قرار می‌گیرد.
در برخی از شرایط نیز ممکن است نمونه‌برداری از بافت‌ها به راحتی قابل انجام نباشد که در این مواقع، عمل کورتاژ می‌تواند یک عمل تشخیصی قابل قبول باشد. حتی برای تشخیص بافت‌هایی که حاصل بیماری‌های مقاربتی مانند زگیل تناسلی هستند، باید انجام کورتاژ را جدی گرفت.  

عوارض کورتاژ

حالا اگر بخواهیم به عوارض کورتاژ اشاره کنیم، می‌توان گفت اولین عارضه‌ای که به وجود می‌آید خونریزی بسیار خفیف و یا حتی لکه بینی است که این امر کاملاً طبیعی است. چنانچه به متخصص سونوگرافی غربالگری در تهران مراجعه کنید، متوجه طبیعی بودن این امر خواهید شد.
نکته بعدی که وجود دارد این است که برخی از افراد کورتاژ را انجام می‌دهند و ممکن است بعد از این عمل دل‌درد و دل‌پیچه خفیفی را احساس کنند که پزشک معمولاً قرص‌های مسکن را برای بیمار تجویز می‌کند. پریود نشدن و یا نامنظم شدن پریودی فرد، یکی‌دیگر از عوارضی است که متأسفانه بعد از انجام عملی مانند کورتاژ مورد توجه قرار می‌گیرد تا مخاطی که در دیواره داخلی رحم تشکیل شود، همچنین احتمال بروز عفونت بعد از انجام عمل بسیار بالا خواهد بود، پس اگر با ترشحات چرکی در ناحیه واژن، درد شدید شکمی و یا تب روبه‌رو شده‌اید بهتر هر چه سریع‌تر به پزشکی کار بلد مراجعه کنید.  
توجه داشته باشید که هرگونه تهوع، احساس خواب آلودگی و ضعف به خاطر بیهوشی بعد از عمل رخ می‌دهند که شما در حین انجام عمل کورتاژ تجربه کرده‌اید. همچنین پارگی که بعد از عمل کورتاژ به وجود می‌آید را باید جدی بگیرید و برای جلوگیری از چنین عارضه‌ای به متخصص زنان و انجام سونوگرافی غربالگری روی بیاورید.چنانچه با خونریزی شدید واژن روبرو شوید، مراجعه به پزشکی حاذق را باید جدی بگیرید.

عوارض کورتاژ

دوره نقاهت بعد از کورتاژ

دوره نقاهت عمل کورتاژ 2 الی 3 روز طول می‌کشد اما بهتر است، بانوان عزیز بعد از انجام این عمل به هیچ عنوان از تامپون استفاده نکنند؛ چرا که ممکن است به ایجاد عفونت واژن ختم گردد. دوچرخه‌سواری و فعالیت‌های سنگین ورزشی همگی از جمله ممنوعیت‌هایی هستند که باید در دوره نقاهت بعد از عمل جدی بگیرید.
استفاده از غذاهای کم‌چرب باعث می‌شود که اگر بیمار حالت تهوع داشته باشد، بتواند به مقابله با این حالت خود بپردازد. از انجام رابطه جنسی نیز بهتر است در دوره نقاهت کورتاژ حداقل به مدت یک هفته جلوگیری شود و همچنین برای جلوگیری از بروز عفونت و هر نوع درد ناخوشایند بهتر است از داروهای تجویز شده پزشک استفاده کنید. متخصصی که به انجام سونوگرافی غربالگری در تهران می‌پردازد، می‌تواند در این زمینه اطلاعات قابل قبولی را ارائه دهد.

سخن پایانی

با توجه به آنچه گفته شد، احتمالاً متوجه شده‌اید که کورتاژ چیست؟ این عمل که از 2 جنبه مورد بررسی قرار می‌گیرد، ممکن است جنبه تشخیصی داشته باشد و یا حتی به خاطر جنبه درمانی خود انجام پذیرد. امروزه با توجه به مشکلات و بیماری‌های رحمی و یا برای انجام سقط قانونی جنین قطعاً یررسی عملی مانند کورتاژ را نباید نادیده گرفت.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟